Bulgária;Törökország;kerítés;illegális bevándorlás;menekülttáborok;Cvetilin Jovcsev;

2014-07-23 07:40:00

Kerítéssel az illegális bevándorlók ellen

Elkészült az a Bulgária határán épített kerítés, amellyel meg akarják akadályozni a Törökország felőli illegális bevándorlást. A harminc kilométeres „fal” kilenc hónapos építési munkálatok után készült el – közölte a szófiai belügyminisztérium.

A szíriai polgárháború óta egyre több közel-keleti menekült Bulgárián keresztül próbál meg az Európai Unió más országaiba jutni. A bolgár menekülttáborokban eddig mintegy 12 ezer embert fogadtak be, ám a hatóságok szerint több személyt már képtelenek felvenni, a táborok így is túlzsúfoltak. A meglehetősen rossz humanitárius helyzet miatt Bulgáriát számos nemzetközi bírálat érte.

Angel Najdenov bolgár védelmi miniszter 2013. október 24-én rendelte el három méter magas fal építését a törökországi határnál. Cvetilin Jovcsev belügyminiszter pedig október 25-én azt közölte, hogy abban az évben 8128 nem uniós állampolgár lépte át illegálisan az ország határait. Nyolcvan százalékuk semmiféle igazolványt sem hozott magával, így a bolgár hatóságok nem is tudják azonosítani őket.

Átlagosan naponta körülbelül száz illegális bevándorló érkezik Bulgária területére. Szófia ugyan egyelőre nem tagja a schengeni övezetnek, mégis külső, török határa az Európai Unió határa is. Az úgynevezett védőkerítést azokon a szakaszokon - Leszovo és Krainovo között - építették, ahol a menekültek 85 százaléka lépte át az ország határát.

A „fal” építésének megkezdése óta a menekülteknek Szvilengrad határátkelőnél kell beutazniuk az országba, mert így törvényesen regisztrálhatják őket. A kerítés építésének költségei elérték a 2,5 millió eurót. A hidegháború idején Bulgária 143 kilométer hosszú szögesdrót-kerítést emelt, hogy megvédje a Törökországgal határos, 210 kilométer hosszú területet.

Az ottani "vasfüggöny" nagy részét azonban lebontották, amikor az ország 2004-ben csatlakozott a NATO-hoz. Görögország szintén „fallal” próbálja útját állni az illegális menekülteknek. 2012 tavaszán kezdték meg a 12 és fél kilométer hosszú és három méter magas kerítés építését, szintén a török határszakaszon.