Európai Parlament;migráció;olasz soros elnökség;

2014-07-24 14:58:00

A befogadás és a tisztelet földje legyen Európa!

Egy nappal az újabb lampedusai tragédia után olasz európai parlamenti képviselők és neves értelmiségiek, köztük Andrea Camilleri, Umberto Eco és Gad Lerner – a féléves olasz uniós elnökséghez kapcsolódva – nyilatkozatot adtak ki, amelyben felszólították a közösséget egy új, hatékonyabb, emberibb bevándorlási politika kialakítására.

A nyilatkozat, amelyet a La Repubblica tett közzé, emlékeztet arra, hogy az ENSZ menekültügyi főbiztossága szerint a világ menekültjeinek, menedékkeresőinek száma elérte az 50 milliót. Utoljára a második világháború idején és azt megelőző években, a nácizmus uralomra jutása után volt ennyi menekült a világban.

„A menekülés egyre inkább világunk jellemzője lesz, és a menekülők Európában látják a menedékhelyet” – írják az olasz közszereplők, felidézve, hogy a kontinens déli partjaira özönlenek azok a férfiak, nők, gyerekek, akik olyan lángba borult országokat, diktatúrákat, népirtásokat,  éhínségeket, környezeti katasztrófákat hagynak  maguk mögött, amelyekért gyakran nyugati politikai erők közvetlenül vagy közvetve felelősek.

„A menekültek ma a szegények elleni, hadüzenet nélküli háború termékei” – áll a közleményben és aláírói szerint Európa ezt nem nézheti tétlenül. Európának a befogadás, a tisztelet, az emberi méltóság földjévé kell válnia.

A nyilatkozat, miután felidézi az elmúlt évek menekült-áradatát, felhívja a figyelmet nem csupán a migráció legtöbbször kegyetlen utazási körülményeire, hanem arra az elutasításra, jogi, gazdasági és társadalmi kisebbrendűsítésre, szabadság-korlátozásra, ami vár rájuk. „A Földközi-tenger nemcsak a hajótöröttek, hanem annak az egyenlőségi és szolidaritási gondolatnak is temetője, amelyen alapulnak demokráciánk” – írják az olasz közéleti személyiségek, akik szerint az Európai Unió, annak ellenére, hogy 2000-ben meghirdette az emberkereskedelem elleni harcot, a valóságban továbbra is nemzetközi bűnbandáknak szolgáltatja ki azokat, akik egy jobb élet reményében át akarnak kelleni a tengeren és az e cél érdekében hozott rendelkezések hatástalanok maradtak.

„Az euromediterrán övezetnek a népek közötti együttműködés és szolidaritás térségévé kell válnia, nem pedig egy áthatolhatatlan határrá azoknak, akik háborúk és nyomor elől menekülnek” – hangsúlyozza a nyilatkozat.

Az olasz képviselők és írástudók szerint már az összehangolt európai menekült-politika kialakítása ki kell alakítani „humanitárius folyosókat” szárazföldön és egyaránt Afrika és az európai partok között az ENSZ és EU közreműködésével, a gyakorlatban is alkalmazni kell valamennyi tranzitországban a menedékjogot és letörni az embercsempész maffiák hatalmát. Létre kell hozni továbbá a legális bevándorlási csatornákat, charter járatokkal és kompokkal kell felváltani a lélekvesztőket, a legnagyobb kikötőkben és tranzittáborokban pedig ENSZ- és EU-missziókra, amelyek ellátják a menekülteket ellátják a menekülteket ideiglenes iratokkal.

A nyilatkozat arra is kitér, hogy átjárhatóvá kell tenni az Unió belső határait, és eltörölni azokat a nemzeti normákat és adminisztratív gyakorlatokat, amelyek a schengeni övezetben korlátozzák az ember szabad átjárását és lakhelyválasztását. „Aki az európai térben van, annak állampolgárságától függetlenül, joga van az egyenlő bánásmódra. Ezért kérjük a bevándorlók és menekültek számára fenntartott valamennyi internáló központ bezárását” – áll a nyilatkozatban, amely követeli egyúttal, hogy egyszerűsítsék a menekült státus megadásának eljárását, és hozzanak létre olyan intézményrendszert, amelynek révén az Európai Unió tagállamainak nagykövetségein bárhol a világon kapjanak menedéket azok, akik háború, üldözés vagy más életveszély elől menekül. Külön gondoskodást indítványoz azoknak a kiskorúaknak, akik egyedül érkeznek menekültként a tranzitországba vagy a célállomásra.

A nyilatkozat aktív európai külpolitikát vár el a menekültek és bevándorlók kérdésében, egyúttal olyan közös fellépést sürget az Uniótól, amely megszünteti a fegyvereladásokat a világ instabil övezeteibe, emlékeztetve arra, hogy több tagállam – köztük Németország, Franciaország, Nagy-Britannia, Hollandia, Olaszország, Spanyolország és Svédország – a legnagyobb fegyverexportőrök közé tartozik és hogy a fegyverszállítások többségében olyan országba irányulnak, ahonnan aztán Európa felé menekülnek az emberek