Európai Unió;Kijev;Donyeck;Kelet-Ukrajna;maláj utasszállító;Alekszandr Borodaj;

2014-07-28 07:38:00

Harcok és vádaskodás Ukrajnában

Megérkeztek tegnap Kelet-Ukrajnába a maláj utasszállító gép lezuhanásának körülményeit vizsgáló holland szakértők, de a harcok miatt egyelőre nem tudtak kimenni a helyszínre. A 30 fős csoport azt követően utazhatott a régióba, hogy az EBESZ-nek sikerült megállapodnia a szakadárok vezetőivel. 

A malajziai hatóságok is bejelentették, megállapodást kötöttek Alekszandr Borodaj, a "Donyecki Népköztársaság miniszterelnökével", aki tegnap megadta az engedélyt, hogy egy 68 fős malajziai rendőrségi kontingens vizsgálódjon a helyszínen. 

A térségben tegnap több helyen folytak harcok. Különösen feszült a helyzet Donyeck és Horlivka térségében. A terrorellenes hadművelet sajtóközpontja ukrán hírszerzési forrásokra hivatkozva közölte, hogy a szakadárok ukrán nemzeti zászlót tűztek két harckocsira, és ezekkel lőtték Donyeck lakónegyedeit.

A kül- és egészségügyi minisztérium arról számolt be, hogy a szakadárok szombaton egy luhanszki gyermekotthonból elraboltak 60 árva gyereket, köztük 16 olyan kisbabát, akik még nem töltötték be az egy éves kort. Az állandó egészségügyi felügyeletre szoruló gyerekeket két autóbusszal állítólag Oroszországba akarják kivinni. A gyerekrablás miatt Kijev diplomáciai jegyzékben tiltakozott Moszkvánál.

Az ukrán hírszerzés szerint a szakadárok civileket toboroznak vesztességeik pótlására. A beszervezetteknek havi 1500 dollár fizetés ígértek, valamint jutalmat minden lelőtt ukrán katonáért, megsemmisített katonai technikáért, illetve őrposztért.

Az AFP hírügynökség arról számolt be tegnap, hogy az oroszbarát fegyveres erők egyik fellegváránál, a Donyecktől 45 km-re fekvő Gorlivkánál Grad rakéta sorozatvetőkkel lőtt a hadsereg lakónegyedre.

A támadásban 13 civil, köztük két kisgyerek is életét vesztette. Egy katonai szóvivő szerint viszont a Gradokkal nem a hadsereg, hanem a szakadárok támadtak. A Donyeck kulcsának tartott 258 ezer lakosú települést egyelőre a felkelők tartják kézben.

Oroszország nem adja át Kijevnek a Krímben hagyott katonai felszereléseit, amíg tartanak a harcok Ukrajna keleti részén, közölte tegnap Alekszander Vitko, az orosz Fekete-tengeri Flotta parancsnoka egy, az orosz Haditengerészet napját ünneplő rendezvényen Szevasztopolban. Hangsúlyozta, Oroszországnak nincs szüksége az elavult felszerelésre.

Az Európai Unió ukrajnai missziójának élére csütörtökön kinevezett új magyar vezető, Mizsei Kálmán az MTI-nek adott interjúban elmondta, nincs veszélyben a tanácsadói jelleggel felálló misszió létrehozása. Az új uniós küldetésnek az a célja, hogy tanácsokkal segítsék a nem katonai jellegű ukrán belbiztonsági szervek - így a rendőrség, illetve a nemzeti gárda - reformját.

A missziót kedden hozták létre hivatalosan az EU-országok külügyminisztereinek ülésén Kijev kérésére. Tagjai nem viselnek fegyvert, és nincs közvetlen intézkedési jogkörük.