ENSZ;Izrael;harcok;Gáza;tűzszünet;John Kerry;

2014-08-02 07:38:00

Összeomlott a tűzszünet

Alig kezdődött el, máris összeomlott a csütörtök este meghirdetett gázai tűzszünet, noha John Kerry amerikai külügyminiszter és Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár közös közleményben jelentette be, hogy az izraeli kormánytól és a Hamásztól is garanciákat kaptak a 72 órás fegyvernyugvás betartására. Péntek reggel elhallgattak a fegyverek, de néhány óra elteltével kiújultak a harcok.

Az Egyesült Államok és az ENSZ közös bejelentése szerint helyi idő szerint reggel nyolc órakor (közép-európai idő szerint hétkor) lépett életbe a humanitárius tűzszünet, amelynek az lett volna a célja, hogy lehetőséget adjon a halottak eltemetésére, a sebesültek ellátására, a gázai élelmiszer- és gyógyszerutánpótlás célba juttatására.

Másfél óra elteltével azonban az izraeli hadsereg által felfedezett egyik Hamász-alagútnál palesztin öngyilkos merénylő robbantotta fel magát izraeli katonák közelében, majd tűzharc robbant ki. Két izraeli katona életét veszítette, az izraeli fegyveres erők bejelentették, attól tartanak, hogy egy harmadik katonájuk eltűnt, azt valószínűsítették, hogy a Hamász fogságába került. Néhány óra elteltével közzétették a terrorszervezet által valószínűleg elrabolt katona nevét is - a 23 éves alhadnagy, Hadar Goldin eltűnéséről értesítették a családot is. A katona, mint utóbb kiderült, brit-izraeli kettős állampolgár. Az izraeli hadsereg nagy erőkkel kezdte keresni az eltűnt katonát. Felidézték, hogy a 2006-ban elrabolt katona, Gilad Salit csupán 2011-ben, fogolycsere révén térhetett haza Izraelbe.

Két óra elteltével ismét teljes erővel fellángoltak a harcok, palesztin oldalról megkezdődtek a rakétatámadások, az izraeli fegyveres erők tüzérségi tűzzel válaszoltak. Palesztin kórházi források szerint legalább negyvenen életüket veszítették, több mint kétszázan megsebesültek a harcok kiújulását követően. Izraeli bejelentés szerint legalább 15 rakétát lőtt ki Izraelre a Hamász, ezek közül hetet a Vaskupola légvédelmi rendszer hatástalanított. "A Hamász és a gázai terrorszervezetek ismételten megsértette a tűzszünetet, amely mellett elkötelezték magukat" - közölték Benjamin Netanjahu kormányfő irodájához közelálló forrásból.

A tűzszüneti megállapodás értelmében egyiptomi közvetítéssel újra kezdődtek volna a tárgyalások egy tartós fegyvernyugvás tető alá hozásáról. Izrael és a palesztinok egyaránt tárgyalódelegációt küldtek Kairóba, de nem sokkal később bejelentették, hogy a megbeszéléseket bizonytalan időre elhalasztották.

Washington elítélte az izraeli katonák elleni támadást. A Fehér Ház közleménye a humanitárius tűzszünet barbár megsértésének nevezte a merényletet, és sürgette a valószínűleg elrabolt katona szabadon bocsátását. John Kerry telefonon tárgyalt délután Netanjahu kormányfővel.Az Európai Unió közleményében sajnálatosnak nevezte a tűzszünet összeomlását és sürgette a feleket, hogy tartsák magukat az eredeti megállapodásban foglaltakhoz.

Izrael július 8-án indította meg a gázai szárazföldi offenzívát, válaszul a Hamász rakétatámadásainak felújítására. Azóta több mint 1500 palesztin veszítette életét, legalább hétezren megsebesültek a Reuters által ismertetett adatok szerint. Eddig 63 izraeli katona esett el, több mint négyszáz megsebesült a harcokban, három izraeli polgári személy halt meg a rakétatámadásokban.

                                              Meggyengítették a Hamászt
Magasrangú izraeli védelmi források szerint a palesztin alagutak 85 százalékát sikerült eddig megsemmisíteni, a Hamász katonai képességeit négy-öt évvel visszavehették. A Jerusalem Post úgy értesült, hogy az izraeli hírszerzés már tavasszal tudomást szerzett a Hamász terveiről, s Benny Gantz vezérkari főnök áprilisban jelezte, hogy júliusban offenzívára készül a palesztin szervezet, az alagutak felhasználásával több izraeli település, katonai bázis, határőrizeti pont megtámadására készültek. Izrael ezért megerősítette Gázánál állomásozó egységeit. Az offenzíva kezdete óta mintegy négyezer palesztin célpontot sikerült megsemmisíteni.