önkormányzati választások;főpolgármester-jelölt;ellenzéki megegyezés;

2014-08-11 07:00:00

Lehet, hogy összeomlik a megállapodás?

Biztosan nem írják alá ma a koordinált fővárosi választási indulásról szóló ellenzéki megállapodást. Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke közölte, a héten kerületi szinten is egyeztetni kell mindhárom pártnak a pénteken a szocialisták fővárosi küldöttértekezlete által elfogadott egyezségről. Pedig az Együtt-PM máig adott ultimátumot az eredeti tartalmú megállapodás aláírására, miután kiderült: a pártra nézve hátrányosan átírt dokumentumra mondtak igent a szocialisták.

A hét folyamán kerületi szinten is meg kell állapodni a koordinált indulás részleteiről, de csak akkor, ha mindhárom fél - az MSZP, a DK és az Együtt-PM is - elfogadja azt, reagált lapunknak Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke azokra a sajtóhírekre, amelyek szerint az MSZP fővárosi küldöttgyűlése pénteken az eredetitől eltérő tartalmú ellenzéki megállapodás-tervezetet fogadott el. Kunhalmi épp ezért azt valószínűsítette, ma nem írják alá az egyezséget.

Az Index arról írt, de lapunk is beszámolt róla, hogy a fővárosi szocialisták több ponton átírták a megállapodást: a XIII. kerületben például 9-3-3 arányban (MSZP, DK, Együtt) egyeztek meg az önkormányzati egyéni képviselői körzetek elosztásában, de pénteken a szocialisták 11-2-2-es arányra mondtak igent. A hírportál szerint az MSZP Óbudán egy, Zuglóban pedig további négy önkormányzati képviselői körzetet vett vissza a másik két baloldali párttól. Ferencvárosban pedig az volt a probléma, hogy a szövetségesek azt kérték a szocialistáktól, hogy ne Pál Tibort indítsák listavezetőként a kerületben, ám a helyi MSZP mégis így tett.

Kunhalmi szerint a szocialisták már a múlt hétfői keretmegállapodás után jelezték a DK-nak és az Együtt-PM-nek, hogy még egyeztetni fognak arról az MSZP kerületi szervezeteivel (Az MSZP alapszabálya szerint az egyéni képviselőkről és a polgármester-jelöltekről a kerületek döntenek). Az MSZP budapesti elnöke kijelentette, fővárosi szinten már nem változtatnak, vagyis mindent helyben kell megoldani, és szerinte nem mondhatja meg egyik fél sem, hogy helyi körzetben ki a legjobb jelölt.

Ennek ellenére az Együtt-PM társelnöke szombaton úgy nyilatkozott az ATV-nek: "létrejött Budapesten a lehető legjobb megoldás, ami úgy ad esélyt a 2010-esnél jobb szereplésre a baloldalnak, hogy elkerüli a tavaszi összefogás hibáit. Ezt most kicsinyes kerületi érdekek miatt egyoldalúan felrúgja az MSZP. Ha tartják magukat ehhez, az Együtt-PM önállóan indul és befejezettnek tekinti az egyezkedést a szocialistákkal". Szigetvári Viktor "ultimátumot" is adott: ha ma a három baloldal párt nem az eredeti megállapodást írja alá, akkor az Együtt-PM a megkötött megállapodást semmisnek tekinti, és önállóan indul az őszi önkormányzati választásokon a fővárosban.

Egy név nélkül nyilatkozó Együtt-PM-es forrásunk szintén biztos benne, hogy ma nem születik megállapodás. Úgy vélte, eddig is rengeteg ponton engedtek az MSZP-nek, és nem akarnak tovább hátrálni, legfeljesbb kisebb módosításokba mennének bele. Már a tárgyalások kezdetén nehézséget okozott, hogy a szocialisták kerületi, míg az Együtt-PM és a DK fővárosi szinten akart megegyezni. Forrásunk szerint azonban fontos a megállapodás, hiszen közös főpolgármester-jelölt nélkül Tarlós István nem váltható le. A DK részéről egyelőre nem nyilatkoztak az ügyben, lapzártánkig nem sikerült elérnünk Molnár Csabát, a párt alelnökét.

Pedig nehéz út vezetett a mára megkérdőjelezett megállapodásig (lásd keretes írásunkat). Az MSZP 2010-es főpolgármester-jelöltje, a fővárosi közgyűlés szocialista frakcióvezetője, Horváth Csaba már tavaly hivatalos főpolgármester-jelöltté vált, annak ellenére, hogy a DK és az Együtt-PM nem támogatta. Miután a három párt mégis megegyezett arról, hogy az Együtt-PM színeiben induló Falus Ferenc volt tisztifőorvos mögé sorakoznak fel, úgy tűnt a nehézségek elhárultak. Ám Óbudán, Kőbányán, illetve az V. kerületben egyáltalán nem akarták elfogadni a csomag rájuk vonatkozó részét a kerületi szocialisták.

Nem véletlen, hogy információink szerint többek között éppen azok nem szavazták meg a múlt pénteki budapesti küldöttértekezleten a keretmegállapodást, akik most kerületi szinteken szívesen felülvizsgálnák azt.

Bonyolult kompromisszumok
A hétfői megállapodás által rögzített "koordinált indulás" jogilag nem, de politikailag közös polgármesterjelöltek indítását jelenti 16 kerületben.
A Demokratikus Koalíció a VII., a X., a XV., a XVII. és a XXI., az Együtt-PM a III., az V., a VI., a IX. és a XIV., míg az MSZP a IV., a XI., a XIII., a XVIII., a XIX. és a XX. kerületben indít polgármesterjelöltet a másik két párt támogatásával.
A fővárosi közgyűlést 23 kerületi polgármester és 9 kompenzációs listáról bekerült képviselő alkotja majd, a közgyűlés tagjaira tehát közvetlenül nem szavazhatunk majd az október 12-i önkormányzati választáson. A kerületi képviselő-testületek tagjai viszont továbbra is lehet majd voksolni.
A három baloldali párt itt, vagyis az egyéni önkormányzati képviselői helyek szétosztásában kényszerült a legbonyolultabb kompromisszumokra. Ezekkel kapcsolatban kerületi és fővárosi szinten állapították meg az arányszámokat.
A főpolgármester-jelölt személyéről viszont már úgy tűnik, hogy nincs vita: hivatalosan az Együtt-PM színeiben indul Tarlós István jelenlegi városvezető ellen Falus Ferenc, korábbi országos tisztifőorvos (az MSZP és a DK nem indít ellene jelöltet).