kutatás;Duna;Die Welt;Bayreuthi Egyetem;műanyagszemét;

2014-08-21 07:19:00

Több műanyag, mint hal a Dunában

Elképesztő eredményeket produkált a német Bayreuthi Egyetem egyik legfrissebb kutatása: a Duna annyira szennyezett, hogy már jóval több műanyagszemét, mint halivadék található benne - adta hírül a Die Welt című német napilap.

A tanulmány szerint ezer köbméterenként átlagosan 317 műanyagdarab, ezzel szemben mindössze 275 halcsemete található a folyóban. Az egyik legnagyobb problémát az jelenti, hogy nagyon sok, öt miliméternél kisebb mesterséges eredetű mikroszennyeződések - főként PVC, polisztirol, poliuretán darabkák - úsznak az árral, amelyeket a halak és más vízi állatok könnyedén lenyelhetnek. Mindemellett a kutatás arra is rávilágít, hogy évről évre nagy mennyiségű fehérítő, valamint brómozott- és klórozott égésgátló is a vízbe kerül.

Nem ez az első tanulmány, ami fényt derített a Duna szennyezettségének problémájára: a Bécsi Egyetem kutatói a folyó Bécs és Pozsony közötti szakaszán vizsgálták a vizet, az eredményekből pedig kiderült: a folyó jóval szennyezettebb, mint korábban gondolták. A környező népességszám és a helyi vízhozam alapján megbecsülték, hogy a Duna naponta összesen mintegy 4,2 tonna műanyag hulladékot sodor a Fekete-tengerbe.

Ez éves összesítésben 1533 tonna, ami több, mint az Atlanti-óceán északi részén összeállt hírhedt szemétsziget becsült tömege. Aaron Lechner, a tanulmány vezető szerzője elmondta: mivel a part közelében vettek vízmintát, az eredményektől eltérően jóval nagyobb lehet a valós szennyezés, mivel a főáramban nagyobb mennyiségű szemetet tud szállítani a folyó.

A műanyaghulladék növekvő mennyiségét eddig szinte kizárólag a tengerekben, óceánokban kutatták, ám a folyókban is hasonló károkat okozhatnak a részecskék. A halak lenyelhetik a darabkákat, amitől akár el is pusztulhatnak. A műanyag hulladék közel 80 százaléka valószínűleg ipari eredetű. A műanyagdarabokhoz káros vegyi anyagok tapadhatnak, és a halak elfogyasztásával az emberi szervezetbe is bejuthatnak.