Szíria;Iszlám Állam;

2014-08-23 07:36:00

Légicsapások Szíriában?

Az amerikai Globalpost portálja nyilvánosságra hozta azt a levelet, amelyet a szélsőséges Iszlám Állam (IS) küldött James Foley meggyilkolása előtt az amerikai újságíró családjának. Közben mind több amerikai szakértő figyelmeztet arra: az IS elleni harc csak akkor lehet sikeres, ha Szíriában is támadják egységeit.

A dzsihadisták által írt levélben a szélsőségesek így fogalmaztak: "Több alkalmat adtunk önöknek arra, hogy szabadon engedjük emberüket. Tárgyaltunk pénzátutalásról, amelyet más kormányok elfogadtak" - szerepel a szövegben. A levélben az amerikai kormányt, valamint a kabinetet "juhokként követő" polgárokat szólították meg. A Guardian korábban azt közölte, az újságíró elrablói az amerikai légicsapásokra hivatkozva ölték meg a férfit. Ez a levélből is egyértelműen kiderül. A Globalpost, amely számára Foley írt riportokat, azt állította, azért közölték a levél tartalmát, hogy teljes átláthatóságot biztosítsanak az ügyben. A portál szerint a családnak egy évig semmilyen kapcsolata sem volt az elrablókkal. Váratlanul azonban novemberben kaptak egy emailt, amelyben 100 millió eurós váltságdíjat követeltek a férfi elengedéséért. Foley szüleit tegnap Ferenc pápa is felhívta. A riporter édesanyját meghatották az egyházfő együtt érző szavai.

Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter komoly fenyegetést lát az Iszlám Államban. "Ez nem csak egy terrorcsoport" - jelentette ki. Utalt arra, hogy a dzsihadisták kiválóan felfegyverzettek és jelentős anyagi forrásokkal is rendelkeznek. Újságírói kérdésre válaszolva azt közölte, minden lehetőséget számba vesznek az IS-szel szembeni fellépés során. Martin Dempsey tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke úgy foglalt állást, a szervezetet nem lehet legyőzni a "szíriai szárny figyelembe vétele nélkül". Kifejtette, ha a dzsihadisták tovább terjeszkednek a térségben, az az egész Közel-Kelet számára komoly fenyegetést jelent. Meglátása szerint hatékony koalíciót kell létrehozni az IS-szel szemben. Ehhez a szíriai lázadóknak is csatlakozniuk kell. Hozzátette, ennek egy része lehet a dzsihadisták állásai elleni légicsapások folytatása. Dempsey nem kívánt arról beszélni, hogy ezt a koalíciót az Egyesült Államok vezetné-e.

Kijátszanák a Twittert
Új utakat keres az Iszlám Állam (IS) azt követően, hogy kizárták a Twitterből. Az iszlamista szervezet a Diaspora nevű, egymillió felhasználóval rendelkező közösségi hálózatot célozta meg, itt ugyanis nem lehet kitörölni a különféle üzeneteket - írja a Guardian. Az IS propagandaképeket, videókat, szövegeket posztol. A Diaspora abban tér el a Twittertől, a Facebooktól és más közösségi hálózatoktól, hogy nem központi adatbázisra korlátozódik.

John Allen volt amerikai tengerészgyalogos tábornok szintén úgy foglalt állást, hogy a dzsihadisták ellen Szíriában is harcolni kell. Ebbe a légicsapások is beletartoznának - vélte. Ha ez nem történik meg, "azért drágán megfizetünk majd" - jelentette ki a Defense One internetes magazinnak.

Az amerikaiak mintegy két és fél évvel ezelőtti iraki kivonulása óta 850 amerikai katona maradt az országban. A Pentagon azt tervezi, hogy számukat 1150-re emelik.

Az iráni külügyminisztérium visszautasította azokat a sajtóhíreket, amelyek szerint Teherán az ellene elrendelt gazdasági szankciók feloldása feltételeként szabta, hogy részt vegyen az iraki terrorellenes harcban. A közlemény szerint "nem adták vissza megfelelően" Mohammed Dzsavad Szarif miniszterelnök szavait.