kormány;RTL;reklámadó;

2014-08-23 07:04:00

Nekiment a kormány az RTL-csoportnak

Közleményben vonta felelősségre a német Bertelsmann többségi tulajdonában álló RTL-csoportot a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), mert féléves jelentésében a külföldi befektetők számára elriasztó jelzésnek nevezte a reklámadót. A tárca szerint az RTL "megalapozatlan, a valóságtól messze elrugaszkodott kijelentésekre ragadtatta magát, hogy rossz színben tüntesse fel a magyar kormányt, és elriassza a magyarországi befektetőket".

A minisztérium arra reagált, hogy a szerdán közzétett féléves üzleti jelentésében RTL-csoport "a Magyarországon aktív összes külföldi befektető számára elriasztó jelzésnek" nevezte a "sietve bevezetett, elkobzással felérő reklámadót". Hozzátették, az RTL-csoport sikereit mindig is részben politikai függetlenségének köszönhette, és ismét jelezték, nem tervezik kivonulásukat Magyarországról. Az üzleti jelentés szerint egyébként a korábbi várakozásokkal ellentétben rosszabbak lesznek az RTL idei növekedési kilátásai, és ezt a fordulatot részben a magyar reklámadóval magyarázták.

Közleményében az NGM azt javasolta az RTL-csoportnak, "vizsgálják meg, hogy a magyar gazdaság egyik legfontosabb és legprofitábilisabb szereplőjeként - a tisztességgel adózó gazdasági szereplők többségével ellentétben - miért nem járulnak hozzá profitjukkal arányosan az ország működéséhez". Úgy fogalmaztak: "megdöbbenve tapasztaljuk, hogy egy nemzetközi vállalat, amely a magyar reklámpiac negyven százalékát birtokolja, fiktív veszteségekre hivatkozva éveken keresztül messze a törvényes mérték alatt fizet adót, megengedi magának, hogy megkérdőjelezze a magyar kormány jóhiszeműségét". "Mindez egy olyan közép-európai országban történik, amely máig nem heverte ki azt a gazdasági hátrányt, amit idegen megszállók által évtizedekre rákényszerített diktatúra okozott" - fogalmazott az NGM.

Azt is írták, elfogadhatatlan egy gazdasági felzárkózásáért emberfeletti erőfeszítéseket tevő ország kormánya számára, hogy miután szabaddá tette médiapiacát a külföldi befektetők előtt, egy társaság "holmi könnyen kifosztható gyarmatként tekintsen rá". Szerintük az RTL-csoportnak nincs erkölcsi alapja politikai szempontokra hivatkozva, "valójában önző profitérdeket szolgálva" a magyar kormányt támadni, illetve Magyarországnak ártani.

A magyar kormánnyal szemben élesen bírálta a reklámadót és a kínai állapotokhoz hasonlította az RTL helyzetét a Frankfurter Allgemeine Zeitung "A televízió mint az állam ellensége című" írásában. A cikk szerint tisztán politikai számítás húzódik amögött, hogy az RTL-nek nem a nyereség, hanem a bevétel 40 százalékát kell adóként befizetnie az államnak. A Financial Times pedig azt írta, hogy a reklámadóval kieső 100 millió a felére, 202 millió euróra csökkenti az RTL-csoport nettó eredményét. A cikk szerint az elkobzásnak beillő reklámadó valóban elriaszthatja a külföldi befektetőket Magyarországról.