miniszterelnök;Franciaország;lemondás;Francois Hollande;Manuel Valls;

2014-08-26 07:40:00

Lecserélik a kormányt

Lemondott Manuel Valls miniszterelnök és kormánya, az új, ma bemutatandó kabinet összetételével azonban ismét Vallst bízta meg Francois Hollande köztársasági elnök. Többen távoznak a kormányból, köztük Arnaud Montebourg gazdasági miniszter.

Manapság nagyon hálátlan feladat miniszterelnöknek lenni Franciaországban. Ezt mi sem bizonyítja jobban: Valls első kabinetje nem egészen öt hónapig maradhatott hivatalban. Hollande elnök és a kormányfő ígéretei ellenére a gazdasági fordulat nem következett be, a munkanélküliség hónapról hónapra nő.

Az állami kiadások ígért lefaragása sem halad a kellő ütemben. Múlt héten kiderült az is, hogy az idei évben a gazdasági teljesítmény az előzetes várakozásokhoz képest feleakkora, fél százalékos lesz. Michel Sapin pénzügyminiszter szerint jövőre is alig lesz több egy százaléknál, miközben néhány hónapja még 1,7 százalékos emelkedést vetítettek előre.

Áprilisban jó ötletnek tűnt Manuel Valls miniszterelnökké való kinevezése, hiszen belügyminiszterként ő volt az előző, Jean-Marc Ayrault kabinet legnépszerűbb tagja a francia diplomáciát irányító Laurent Fabius mellett, s sokan úgy vélték, a temperamentumos, katalán gyökerekkel rendelkező politikus energiája elég lesz ahhoz, hogy a gazdaságot is talpra tudja állítani.

Úgy tűnik azonban, ez még Valls számára is túl nagy falatnak bizonyult. Népszerűségi mutatója zuhan, az eltelt fél év alatt majdnem harminc százalékot esett vissza, csak augusztusban kilenc százalékot, ami annak is a jele, milyen hatalmassá duzzadt a politikai elittel szembeni bizalmi válság. Ezt a negatív hangulatot nemcsak a bal- a mérsékelt jobboldal is érzékelheti.

Valls népszerűségvesztésében az is közrejátszik, hogy gazdasági elképzeléseit túlságosan is jobboldalinak tartják a szakszervezetek, elsősorban a versenyképességre és a bérköltségek csökkentésére irányuló erőfeszítéseit bírálják. A hivatalos közlések szerint nem a csökkenő bizalom miatt nyújtotta be a kormány lemondását Manuel Valls, hanem Arnaud Montebourg gazdasági miniszter hétvégi kijelentése miatt.

A politikus élesen bírálta Angela Merkel megszorítási politikáját, amellyel - Valls szerint - "átlépett egy határvonalat".Montebourg azt is közölte, kabinetjének szembe kell szállnia Merkel gazdaságpolitikájával. Montebourg a szocialisták balszárnyához tartozik, s már korábban is éles hangú kijelentésekkel vétette észre magát. Sosem csinált titkot abból, hogy egyszer hazája köztársasági elnöke kíván lenni.

Nyilvánvaló, hogy a Merkel elleni kirohanás csak ürügy volt a kormányzat egyes tagjainak kicserélésére. Hollande nem lát más kiutat jelenlegi helyzetéből, mint azt, hogy ismét változtasson csapatának összetételén, s megszabadulhat a sok gondot okozó, "túl balos" Montebourgtól. Az ugyanis nem kérdés, hogy titkon az elnök is egyetért gazdasági tárcavezetőjével.

Nemrégiben ugyanis Hollande Németországot kérte arra, még erőteljesebb vezető szerepet vállalva az euróövezetben Franciaországot is segítse ki a bajból, Berlinben azonban hűvösen fogadták Hollande segélykiáltását.  A Le Parisien úgy tudja, hogy nem Hollande, hanem Valls kezdeményezhette Montebourgnak a kormányából való eltávolítását.

Állítólag a kormányfő azt mondta az elnöknek: "Vagy ő megy, vagy én!" Szerinte szakítani kell az eddigi gazdaságpolitikával, s jobban koncentrálni a kiadások csökkentésére. A távozók között lesz Aurélie Filippetti kulturális és hírközlési miniszter. Nem dőlt el még a Montebourghoz közel álló Benoit Hamon oktatási tárcavezető sorsa.