ellenzék;Kötcse;Orbán;

2014-09-08 07:00:00

Lenullázná az ellenzéket Orbán

Az önkormányzati választás és az ukrajnai válság legújabb fejleményei voltak a legfőbb témák a 13. kötcsei polgári pikniken. Legalábbis a nyilvánosság teljes kizárásával zajló eseményről kiszivárgó információk szerint Orbán egyértelműen elsütötte az önkormányzati kampány startpisztolyát.

Megkezdte az önkormányzati választási kampánykörútját a kormányfő, ennek egyik első állomásaként tekinthetünk Orbán Viktor szombati, a kötcsei polgári pikniken, zárt körben elhangzott beszédére. A miniszterelnöki előadásról részben egybehangzó hírek szivárogtak ki, az Index például úgy értesült, Orbán hosszan elemezte, hogyan született meg az általa 2009-ben éppen Kötcsén meghirdetett "centrális erőtér" a Fidesz alatt. Ekkor tért ki a Népszabadság szerint az október 12-i önkormányzati választásra, amelyet szerinte a Fidesznek úgy kell megnyernie, hogy a balliberálisok esélye arra, hogy visszatérjenek a hatalomba, a "nullával legyen egyenlő".

A kormányfő beszélt az ukrajnai helyzetről is, az Index beszámolója szerint Orbán azt ígérte, "a gazdaságban galambok leszünk, a védelemben meg sasok" (a Népszabadság úgy tudja, a kormányfő itt héját említett - a szerk.). Azaz a gazdasági békét fogjuk hirdetni ebben a konfliktusban, mert a szembenállás senkinek sem az érdeke, viszont a magyar határnál nem engedünk át senkit, erős védelmi vonala leszünk a NATO-nak - idézték a tudósítások. A hallgatóság soraiból kikerült névtelen informátorok szerint Orbán szólt az elhíresült tusványosi beszédéről is, amelyben az illiberális állam vízióját vázolta. A kormányfő magyarázata szerint se neki, se a Fidesznek nincs semmi gondja a demokráciával, se a versenygazdaság jelenlegi működésével, csak arra akarta felhívni a figyelmet, hogy létezhet olyan piacgazdaság és olyan demokrácia, amelyik nem liberális. A Népszabadság ugyanakkor arról is beszámolt, hogy kérdésre válaszolva a Simicska-Orbán-háborúról is beszélt a miniszterelnök, egyértelművé téve: nem enged, a kormány diktál, reklámadó márpedig lesz, s mindenkinek fizetnie kell.

L. Simon már nem tagad
Már nem tagadja L. Simon László, hogy azt mondta: nehéz lesz az élet a Hír TV-nél, de azt állítja: nem fenyegetőzött, csak az újságírói munka nehézségeiről beszélt. A Miniszterelnökség államtitkárát a kötcsei találkozó helyszínén szembesítette a Hír TV riportere a csütörtöki kijelentésével. Akkor a Várkert Bazárról szóló sajtótájékoztató után azt mondta a Hír TV munkatársának, hogy nehéz lesz az élet a Hír TV-nél, ha továbbra is kényes kérdéseket tesznek fel. L. Simon pénteken még letagadta a kijelentését, ma pedig már azt állítja: baráti aggodalomból mondta ezt, nem fenyegetőzött, csak az újságírói munka nehézségeiről beszélt. A Kötcsére érkező politikusok közül többen bírálták az államtitkár viselkedését. Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója szerencsétlen kijelentésnek nevezte L. Simon László fenyegetőzését. Rogán Antal frakcióvezető pedig úgy véli: a kritikus kérdéseket is tisztelettudóan kell megválaszolni.
A politikus meg az önkontroll
„Nincs is annál szebb, mint amikor egy politikus távlatosan gondolkodik. De amikor a polgári oldal legnézettebb hírcsatornájának riportere néhány teljesen korrekt kérdést tesz föl a Várkert bazár további építkezéseivel kapcsolatban, s ezen a (jobboldali!) politikus pökhendin gúnyolódik, majd azzal a humorosnak szánt megjegyzéssel tetézi, hogy két-háromszáz év múlva nevezett hírcsatorna aligha lesz olyan helyzetben, hogy az átadásról tudósítson, de ha a kolléga így folytatja, akkor nehéz lesz az élet a Hír TV-nél, akkor azért fölkapjuk a fejünket.” – írta szombati vezércikkében a Magyar Nemzet.

Orbán egyébként ezúttal is megvárakoztatta a Dobozy-kúriában összegyűlt jobboldali értelmiségi holdudvart, Kötcse előtt ugyanis Balatonfüreden akadt dolga, ahol elindította a nyíltvízi úszó-világbajnokság egyik versenyét. Pedig sokan vártak rá, mások mellett megjelent Lentner Csaba közgazdász, a Civil Összefogás Fórum vezetői, Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum vezetője, Kálomista Gábor producer, Pálinkás József és Vízi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnökei. A meghívottak között volt Kerényi Imre miniszterelnöki megbízott, Széles Gábor vállalkozó, Fábry Sándor humorista és Kondor Katalin, a Magyar Rádió volt elnöke is, de feltűnt Kudlik Júlia is. Sőt, beszámolók szerint Kötcsén volt Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke, a független igazságszolgáltatás igazgatási vezetője is.

Ennek ellenére Orbánnak még a polgári piknik előtt volt ideje nyilatkozni a közmédia híradójának. "Ha összefogunk, legyőzzük a válságot, az árvizet, a brüsszeli bürokratákat, a különböző pénzügyi nagyhatalmakat, még a bankokkal szemben is tudunk igazságot szolgáltatni a magunk számára" - mondta a kormányfő. Az árvíz elleni védekezést, a bankok elszámoltatását és a rezsicsökkentést nevezte az elmúlt időszak legnagyobb sikerének, s az interjúban is az önkormányzati választás jelentőségét emelte ki. Szerinte ugyanis "lelkében a magyar önkormányzati ihletettségű nép, saját lábán szeret állni, saját magát szereti kormányozni, ezért nagyon fontos, hogy kiket választanak meg és milyen mandátummal az önkormányzati választáson". Közölte, arra fog bíztatni mindenkit, vegyen részt az önkormányzati kampányban. Utóbbiban pedig ő maga is kiveszi a részét, ami nem csupán hétvégi nyilatkozataiból látszik, hanem abból is, ma országjárásra indulnak a Fidesz-KDNP politikusai, köztük Orbán, a kormány tagjai és az államtitkárok, valamint a Fidesz más vezető politikusai és európai parlamenti képviselői.

Mit jelent, hogy Orbán a "nullával tenné egyenlővé" politikai vetélytársai esélyeit?

Ripp Zoltán, a Politikatörténeti Intézet tudományos osztályvezetője:

A jelenlegi helyzet fenntartását. Ma Orbán Viktor ellenzékpolitikája alapjaiban határozza meg az ellenzék esélyeit, hiszen az tehetetlen a kétharmad, s a kormányfő hatalmi politikájával szemben. Orbán számára márpedig az ellenzék akkor nem jelent veszélyt, ha megmarad ebben a jelenlegi állapotában. Éppen ezért nagy a jelentősége az októberi választásnak, hiszen az önkormányzatok jelenthetnének az ellenzéki pártok számára egy kitörési lehetőséget, a helyhatóságokban ugyanis nemcsak beszélni lehet, hanem cselekedni is, ráadásul közismert, hogy a pártok jószerivel az önkormányzatokból finanszírozzák magukat.

Mit jelent, hogy Orbán szerint az ukrán-ügyben "a gazdaságban galambok leszünk, a védelemben meg héják/sasok"?

Ara-Kovács Attila, a Demokratikus Koalíció külügyi kabinetvezetője:

Értelmezhetjük ezt úgy, hogy a kormányfő ismét a pávatánc-hasonlathoz nyúlt vissza. A kijelentése őt persze nem kötelezi semmire, ellenben komoly hátrányokkal jár Magyarországnak. Láthatjuk, hogy Orbán Kelet felé szálló "békegalambjai" milyen sikereket halmoztak a gazdaságban, a nyugati civilizációt temető héjái pedig miként szigetelték el a magyar kormányfőt Európában, s a világ fejlett részén. Ez a kijelentés tehát nem jelent semmit, még csak nem is újdonság, Orbán pedig mára olyan mértékben elszigetelődött, hogy Nyugaton mindenki tisztában van azzal, nem kell komolyan venni. Nekünk viszont sajnos komolyan kell, hiszen a kormányfő ezúttal is hazabeszélt.