beszéd;Kötcse;Orbán;

2014-09-09 07:00:00

Rémisztő orbáni verdikt

Véget vetne a vele kritikus közbeszédnek és kultúrának Orbán Viktor. A kötcsei pikniken elmondott beszédéből kiszivárgott részletek legalábbis nemcsak a 2009-es centrális erőtér megvalósulása felett érzett diadaláról, hanem a további, vészjósló tervekről is fellebbenthették a fátylat.

"Elég volt a baloldal cinikus, liberális közbeszédéből, kultúrájából - fejtette ki Orbán Viktor". Ezt írta legalábbis Stefka István, a Magyar Hírlap múlt héten leváltott főszerkesztője a kötcsei polgári pikniket értékelő publicisztikájában, melyben hosszan idézte a kormányfő beszédét. Stefka egyebek között azt emelte ki, "a liberalizmus rossz, nekünk demokrácia kell és piacgazdaság, liberalizmus nélkül - szögezte le" Orbán.

Megírtuk, a kormányfő igazi kampánynyitó programbeszéddel állt elő a szombati kötcsei polgári pikniken, ahol zárt körben elemezte, hogyan született meg az általa 2009-ben éppen Kötcsén meghirdetett "centrális erőtér" a Fidesz kormányzása alatt. Ekkor tért ki a Népszabadság szerint az október 12-i önkormányzati választásra, amelyet Orbán szerint a Fidesznek úgy kell megnyernie, hogy a balliberálisok esélye arra, hogy visszatérjenek a hatalomba, a "nullával legyen egyenlő".

Orbán ezzel nemcsak visszatért, de ismét ráerősített a "centrális erőtér" gondolatmenetére, melyet 2009-ben úgy hirdetett meg: "megvan a reális lehetősége annak, hogy a magyar politika következő tizenöt-húsz évét ne a duális erőtér határozza meg, amely állandó értékvitákkal, megosztó, kicsinyes és fölösleges társadalmi következményeket generál. Ehelyett huzamosan létrejön egy nagy kormányzó párt, egy centrális politikai erőtér, amely képes lesz arra, hogy a nemzeti ügyeket megfogalmazza - és ezt nem állandó vitában teszi, hanem a maga természetességével képviseli." Emlékezetes az is, júliusban Tusnádfürdőn a miniszterelnök egyebek mellett azt mondta, hogy a liberális demokráciának leáldozott, és eljött Magyarországon az "illiberális", munkaalapú állam korszaka.

Most, az Orbán beszédéből kiszivárgottak egybehangzóak voltak abban, a kormányfő elégedett a Fidesz centrális erőtérbe helyezkedésével, ám még az elmúlt négy évben tettnél is nagyobb erőfeszítéseket vár pártjától az ellenzék, s az ellenzéki közbeszéd legyőzésére. Vészjósló kérdés ugyanakkor, hogy Orbán Kötcsén mit érthetett a liberális közbeszéd és kultúra "megelégelésén", s milyen további lépéseket tervez a vele kritikus szellemi és kulturális élet elnémítására. A Fidesz frakcióvezetője szerint mindenesetre a kötcsei polgári piknik nem véletlenül zártkörű rendezvény, hiszen "itt a politikát tágabb értelemben vizsgálják", s az itt elhangzó miniszterelnöki összegzés is jelentős. Rogán Antal tegnap a TV2-ben arról beszélt, ezúttal a politikai közeg résztvevői egyszerre néztek vissza az elmúlt időszakra, így értékelték a múltat, és néztek a jövőbe.

Mit jelent, hogy Orbán szerint "elég volt a baloldal cinikus, liberális közbeszédéből, kultúrájából"?

Heller Ágnes filozófus

Ha van valami, ami nem cinikus, akkor az a liberális közbeszéd. Cinikusak azok az emberek, akik valamit mondanak, és annak az ellenkezőjét teszik. A liberálisok szabadelvűek, és azt teszik, amit mondanak, ennélfogva a cinizmus távol áll tőlük. Teljesen világos, hogy belőlük elég volt az olyan emberek számára, akiknek a vélemény szabad kifejezése nem kelendő áru. Nekik elég volt a liberálisokból, mert ők szabadon kimondják, amit gondolnak. És akik azt óhajtják, hogy ne mondja ki senki, amit szabadon gondol, sőt ne is gondolhassa azt, amit különben gondolna, mert fél azt mondani és gondolni, amit egyébként gondolhatna, azok számára a liberális közbeszéd ellenséges. Cinikusnak tekintik, holott ők az igazán cinikusak.

Konrád György író

Lehetne erre azt is mondani, hogy elég volt a jobboldal cinikus, diktatórikus közbeszédéből, kultúrájából. Ez a mondat nem ostobább a miniszterelnöktől idézettnél.

Lakner Zoltán politológus

Arról lehetne értelmes, legitim vitát folytatni, hogy valójában mit nevezünk baloldalnak, vagy éppen, hogy létezik-e másfajta demokrácia is, mint a liberális. Az a baj, hogy Orbán nem ezzel a céllal említi ezeket a fogalmakat, hanem napi politikai küzdelmet vív, melyben felhasználja - nem túl következetesen alkalmazva - ezeket a jelzőket. A kormányfő ezzel a kijelentéssel a közösség kontra individuum típusú ideológiáját kívánta erősíteni, amely abból a fölfogásból táplálkozik, hogy az állam egyenlő a nemzettel, s hogy abba ki tartozik bele, azt egyedül ő mondja meg. A baloldali, liberális közbeszédet gyakorlók nyilván nem. Ám az is egyértelmű, hogy Orbán ezzel a cinikus kijelentéssel "delegitimálni" akart minden kormánykritikát, hiszen a miniszterelnök bárkire hajlamos ráhúzni a liberális - ergo ellenség - jelzőt, aki bírálja őt, vagy kormányzását.

Dés László zeneszerző

Orbán Viktor ominózus mondata teljesen zavaros, nehezen értelmezhető, ráadásul keveri a fogalmakat, hiszen ami liberális, az nem feltétlenül baloldali. Valószínű, hogy a demokratákra gondolhatott, akik ellen évek óta tart a hajsza. A művészet a szabadság terepe és a művész közlendője jó esetben nem napi politikai, vagy pártpolitikai szinten fogalmazódik meg. Manapság ideológiai harc és rombolás folyik olyan terepen, ahol az alkotásnak kellene elsődlegesnek lennie, ehelyett az ötvenes évekre hajazó kultúrpolitikával állunk szemben. Orbán kijelentése újabb fenyegetésként is felfogható, bár már most is látjuk ennek az elképesztő kultúrpolitikának az eredményét, gondoljunk a közszolgálat, a rádió, a televízió, a filmművészet, az oktatás, a független színházak, az önkormányzatok, vagy éppen a kultúrházak állapotára. Amíg van papír és ceruza, kottapapír, addig lehet dolgozni, de az jól érzékelhető, hogy azokat az alkotóművészeket, akik függetlenek, szabadok, és nem állnak be a sorba, igyekeznek ellehetetleníteni és nyomorult anyagi helyzetbe hozni.