választás;Fidesz;kampány;Budapest;Tarlós István;Falus Ferenc;Juhász Péter;

2014-09-13 07:07:00

Kenyérbérlet és pofonok

Tarlós Istvánnak hat ellenzéki, illetve független kihívója lesz október 12-én. A fideszes főpolgármester mögé tegnap felsorakozott a békemeneteket szervező CÖF, Tarlós cserébe megígérte, hogy a szervezet javaslatait figyelembe veszik majd. Falus Ferenc, a baloldali pártok főpolgármester-jelöltje pedig arra szólította kormánypárti ellenfelét, hogy a nyilvánosság előtt mondja el: a főváros nem áll készen az olimpia megrendezésére.  

Heten indulnak a főpolgármesteri posztért, miután kiderült, hogy Bokros Lajos, a MoMa jelöltje, valamint Bodnár Zoltán, a Liberálisok politikusa is összegyűjtötte az induláshoz szükséges ajánlásokat. A Fővárosi Választási Bizottság (FVB) korábban már nyilvántartásba vette a fideszes Tarlós Istvánt, Falus Ferencet, az Együtt-PM jelöltjét, akit az MSZP és a DK is támogat, az LMP-s Csárdi Antalt, a jobbikos Staudt Gábort és a független Magyar Györgyöt.

Az FVB tegnap az Együtt-PM és az LMP fővárosi kompenzációs listáját is elfogadta, ezzel összesen hat listát vett nyilvántartásba a testület az októberi önkormányzati választásra. Korábban már elfogadták a Fidesz, az MSZP, a DK és a Jobbik listáját, így ez a hat szervezet részesülhet a vesztes polgármesterjelöltjeikre leadott töredékszavazatokból, amelyek alapján képviselőt küldhetnek a Fővárosi Közgyűlésbe. Az FVB tegnap helybenhagyta a III. kerületi választási bizottság korábbi döntését, ezért Óbuda-Békásmegyer öt egyéni választókerületben nem indulhatnak a DK jelöltjei.

Miközben a választási testületek a jelöltekről és a listákról döntöttek, Budapesten folytatódott a Falus-Tarlós csörte. A baloldali pártok főpolgármester-jelöltje az Olimpia park előtt arra szólította kormánypárti ellenfelét, hogy a nyilvánosság előtt mondja el: a főváros nem áll készen az olimpia megrendezésére. Falus szerint meg kellene kérdezni a négymillió magyar nélkülözőt, újabb stadionokat akarnak, vagy szeretnék ezt a telet melegben és nem éhezve tölteni. Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke csütörtökön jelentette be: kiállnak amellett, hogy Budapest pályázatot nyújtson be a 2024-es nyári olimpia megrendezésére. Tarlós tegnap közölte, nem életszerű most felvetni a 2024-es olimpia budapesti rendezését. Hozzátette: sportbarát embernek tartja magát és nagy sport- és idegenforgalmi értéke lenne egy olimpiának, de csodálkozik a mostani felvetéseken. Ha viszont politikai ellenfeleinek ez a legnagyobb problémája, akkor szerinte nagyjából rendben lehetnek a dolgok a fővárosban.
Tarlós mögé egyébként felsorakozott a Civil Összefogás Fórum (CÖF) is. Az együttműködési megállapodás aláírásakor Csizmadia László, a szervezet alapítója a fideszes főpolgármestert tapasztalt, megfontolt embernek nevezte, kihívóit viszont a "futottak még" kategóriába sorolta. Fricz Tamás, a CÖF másik alapítója pedig azt mondta, Tarlós "alkatilag és karakterében is elkötelezett a közjó iránt." Az újrázni akaró főpolgármester kifejtette, hogy a CÖF által közvetített szellemiséget, pragmatikus javaslataikat eddig is igyekeztek figyelembe venni és kezdeményezéseiket eztán is a döntéshozó testület elé viszi. A baloldal programjára utalva azt mondta: a "Jézuskának írt levél reálisabb és reménykeltőbb", a fideszesek elképzeléseiről viszont közölte, hogy azok "nem Grimm meséi".

Az önkormányzati választási kampány egyébként tovább durvul. Juhász Péter, az Együtt társelnöke bejelentette, hogy jó hírnevének megsértése miatt pert indít a Fidesz ellen. A kormánypárt ugyanis egy szerda este kiadott sajtóközleményében azt írta: "azt régóta tudjuk, hogy az Együtt-PM egyes vezetőinek drogkereskedelemben van tapasztalatuk, hiszen Juhász Pétert, az Együtt-PM társelnökét kábítószer-csempészet miatt ítélte el jogerősen a magyar bíróság". Juhász becsülete megsértéséért 3 millió forint kártérítést követel a kormánypárttól, melyet jótékony célra akar felajánlani, hiszen kábítószer-csempészet miatt nem ítélték el.

Miskolcon az egyik jobbikos verekedett a Fidesz helyi önkormányzati képviselőjelöltjének fórumán. A Jobbik jogi képviselőjeként bemutatkozó férfi a minap.hu szerint először provokálta a rendezvény résztvevőit, majd amikor távozásra szólították, sőt ki is akarták vezetni, ütött. Végül Szécsényi Mariann, a kormánypárt helyi jelöltje rendőrt hívott. A baloldal által támogatott Pásztor Albert független polgármesterjelölt szerint "a dulakodás, a garázdaság nem lehet elintézési módja a vitáknak". Ezért javasolta, hogy a Miskolcon versengő "józan politikai erők mondjanak egy határozott NEM-et a politikai erőszakra".
A Vastagbőr blog szerint a III. kerületben "kenyérbérletet" osztanak majd a kampányban. A kisnyugdíjasok és a rászoruló családok számára a Magyar Máltai Szeretetszolgálat bocsátja ki a bérletet, amelyet Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata a szociális intézményein keresztül juttat el a támogatásra szorulóknak.

                                  Tóbiás: kevesebb Fidesz, több biztonság

Október 12-én újra kezükbe vehetik saját sorsuk irányítását a választók, a baloldalra leadott szavazataikkal pedig a biztonságukat és a szabadságukat növelhetik - jelentette ki Tóbiás József. Az MSZP elnök-frakcióvezetője tegnap a Helyben cselekedni: Nők a döntéshozatalban című konferencián azt mondta: "a kevesebb Fidesz több biztonság és szabadság". Tóbiás szerint a választók négy éve azért mondtak le szabadságukról a Fidesz javára, hogy biztonságban tudják magukat, ám ezt nem kapták meg, ezért most a helyi közösségekben kell változást elérni. Kijelentette, az őszi önkormányzati választáson dől el, hogy lesz-e olyan erő a helyi közösségekben, amely megvédi a szegényeket a kormány kirekesztő politikájával szemben.
Gurmai Zita, az MSZP nőtagozatának elnöke, a rendezvényen azt hangsúlyozta, továbbra is sok a tennivaló a nők esélyegyenlőségével kapcsolatban. Különösen egy olyan országban, ahol az egyik "Fidesz-közeli rádióban" viccelődni lehetett egy lány megerőszakolásával.

                                 Novemberben döntenek Kiss Péter utódáról
November 23-ára tűzte ki az időközi országgyűlési választást a főváros IV. kerületében a Nemzeti Választási Bizottság (NVB). A helyi választók a szocialista Kiss Péter korábbi mandátumáról dönthetnek majd. Az egykori kancelláriaminiszter, aki az MSZP alapítója, alelnöke volt, a főváros 11-es számú országgyűlési egyéni választókerületében szerzett mandátumot idén április 6-án. Kiss Péter hosszan tartó, súlyos betegség után július 29-én elhunyt, ezért időközi választást kell tartani a választókerületben.