béke;I. világháború;Ferenc pápa;

2014-09-15 08:10:00

Felhívás a békéért

Ferenc pápa szombaton, az első világháborúnak a magyar történelem szempontjából is oly tragikus helyszínén, Isonzónál szokatlanul drámai hangú felhívást intézett a békéért, a harmadik világháború elkerüléséért. Tényleg szélsebesen rohan a világ egy új, végzetes konfliktus felé? Reméljük nem. Bízunk benne, hogy a világ vezetői pontosan tudják azt, egy harmadik világégés a teljes megsemmisülést eredményezné.

Miközben azonban az egyes országok vezetőinek azért bízhatunk a józan ítélőképességében, az Irak és Szíria egyharmadát uralma alatt tartó Iszlám Állam újra és újra megdöbbenti az embert: hogyan lehet ennyire kegyetlen egy csoport? Milyen pszichés változáson megy át az az, aki ilyen cinikusan, és brutális kegyetlenséggel képes meggyilkolni, lemészárolni embertársát, ráadásul mindezt a „vallás nevében”? Ami különösen aggasztó, a lefejezéseket ábrázoló képsorok a nyugati iszlám bevándorlók leszármazottainak egy kis részében nem undort, megvetést idéznek elő, egyenesen vonzónak tartják a dzsihadisták kegyetlenségét és a szerintük „vadnyugatihoz” hasonló életvitelüket.

Az Iszlám Állam brutális videókkal üzen a világnak, de sok ország mintha csak most kezdené felfogni: a konfliktus, ha közvetetten is, mindannyiunk életét befolyásolhatja, s új erőre kaphat a nemzetközi terrorizmus. A dzsihadisták fellépése miatt megindult egyfajta átrendeződés a Közel-Keleten. Az Egyesült Államok már nem zárja ki, hogy légicsapásokat indít Szíria területén az IS állásai ellen. Ezzel óhatatlanul is Bassár el-Aszad rezsimjét segítené. Milyen különös fordulat ez: bő egy éve még azért tervezett légicsapásokat Washington a térségben, hogy megbüntesse Aszadot a kormányerők által végrehajtott vegyifegyver támadásokért. Változóban London magatartása is. Egyre valószínűbb ugyanis, hogy a brit David Haines kivégzése után, amelynek képsorai hétvégén jelentek meg az interneten, David Cameron úgy határoz, hogy közvetlenül is részt vesz az IS-szel szembeni légiakciókban.

A közel-keleti viszonyok átalakulását azonban nem csak a nyugat változó prioritásai és stratégiája igazolja. Aszad elnök legfőbb térségbeli szövetségese, Irán kezd kihátrálni a szíriai elnök mögül. Diplomáciai források szerint ugyanis a perzsa állam vezetése kezdi belátni: Aszad olyan csekély társadalmi bázisra számíthat, hogy vele nem lehet legyőzni az IS-t. A térség szunnitái egyik legfőbb „szponzorának”, Katarnak, is a jövőben jobban meg kell gondolnia, mely csoportokat támogat jelentős összegekkel és fegyverekkel.

Hogy ez az átrendeződés hova vezet majd, még nem tudni. Az azonban biztos, hogy nincs alternatívája az IS-szel szembeni koalíciónak. Nem szabad engedni, hogy a brutalitás, az embertelenség tömegek lelkületét fertőzze meg.