vádemelés;lyukóvölgyi emberölés;

2014-09-15 13:29:00

Embereket vertek agyon, kutyát akasztottak fel a tizenévesek

Vádat emeltek három fiatal ellen, aki a gyanú szerint egy embert agyonvert, egyet súlyosan bántalmazott és kirabolt, egy kutyát pedig felakasztott tavaly márciusban Miskolc lyukóvölgyi városrészében - közölte a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Főügyészség szóvivője.

Martossy György elmondta, hogy  a 17, a 18 és a 19 éves fiatalember ellen a főügyészség nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés, valamint rablás, állatkínzás és betöréses lopás miatt emelt vádat. A vádirat szerint tavaly márciusban a vádlottak egyikük lakásán italoztak Lyukóvölgyben. Éjfél körül, amikor már erősen ittasak voltak, ketten elhatározták, hogy betörnek egy szomszédhoz. Bemásztak a kerítésen, majd a ház ajtaját berúgva behatoltak a lakásba. A zajra felébredő férfit a 18 éves fiatalember ököllel leütötte, majd amikor megpróbált felállni a földről, akkor a 17 éves fiatal is megütötte. Ezután egyikük elővett egy kést és szurkálni kezdte a 64 éves sértettet, társa pedig tovább ütlegelte és rugdosta, közben pedig folyamatosan pénzt követeltek tőle. A bántalmazás miatt a sértett rövid időn belül meghalt.

Martossy György kitért arra, hogy a vádlottak 37 ezer forint értékben vittek el használati tárgyakat a házból, majd otthon eldicsekedtek tettükkel. Másnap egy másik férfi házába törtek be, de akkor már hárman. A 48 éves férfit hasonló módon ütlegelni kezdték, ő azonban bemenekült a mellékhelyiségbe és magára zárta az ajtót.

Az elkövetők onnan 50 ezer forint körüli értékben vittek el értékeket, a sértett nagy testű kutyáját pedig felakasztották a saját láncára, és emiatt az állat különös szenvedés mellett elpusztult. Az ügyészség az előzetes letartóztatásban lévő vádlottakkal szemben határozott időtartamú fegyházbüntetés, a fiatalkorú vádlott esetében börtönbüntetés kiszabását indítványozta - tette hozzá a szóvivő.

Németországban néhány évvel ezelőtt figyeltek fel arra a riasztó jelenségre, hogy a fiatalok által elkövetett bűncselekmények száma nem csak hogy nő, de azok elkövetése egyre brutálisabb.

Hogyan lehet megakadályozni azt, hogy a sokszor kiábrándult, munka vagy jövőkép nélküli, rossz családi körülmények között felnövő ifjúság ne tévedjen „rossz útra”? - tette fel a kérdést a német sajtó.  Bár a  vitát kiváltó konkrét tettet egy éppen érettségire készülő, „jó családból származó” fiatal követte el, jellemzőnek mégis az mutatkozik, hogy az erőszakkal alacsony iskolázottságú serdülők és fiatal felnőttek "oldják meg"  a problémáikat, akik sokszor kevesebb eséllyel indulhatnak neki az életnek, mint más, hasonló korú társuk. A sajtóban folyó polémia következtetése az volt, hogy a probléma- és kérdéskör lényegesen komplexebb annál, minthogy a politika a büntető törvénykönyv változtatásával adhatna választ . A pszichológiai tényezők mellett, mint például az, hogy kikből is válnak erőszakos fiatalok és miért, valamint mennyiben van hatással a családi háttér a brutalitás kialakulására, természeten egy sor társadalmi és integrációs tényezőt is figyelembe kell venni.