Obama;Petro Porosenko;ukrán válság;

2014-09-20 07:32:00

Hitelt igen, fegyvert nem

Tegnap folytatódtak a tárgyalások a fehérorosz fővárosban a kelet-ukrajnai válság rendezéséről Ukrajna, Oroszország, a szeparatisták és az EBESZ képviselőinek részvételével. A donyecki repülőtérnél eközben fegyveres harcok folytak. Az ukrán elnök Washingtonban a kongresszusban is felszólalhatott, de fegyvert nem kapott.

Újra tárgyalóasztalhoz ültek tegnap Minszkben a kelet-ukrajnai rendezésben érdekelt felek. A szeptember 5-én aláírt fegyverszünet általánosságban él ugyan, de mindennaposak a tűzszünetsértések is. Tegnap a donyecki repülőtérnél folytak heves harcok, ahol a szakadárok újabb támadást indítottak a hadsereg állásai ellen. A támadást visszaverték.

Minszkben a tartós fegyvernyugvás feltételeit keresik a felek az EBESZ közvetítésével, ugyanis egyelőre még nincs egyetértés a hosszú távú rendezés kapcsán. Petro Porosenko államfő javaslatára az ukrán parlament a napokban elfogadta a Donyeck és Luhanszk megye egyes területeinek különleges jogállásáról, valamint a szakadároknak nyújtandó amnesztiáról szóló törvényjavaslatot, de mivel a régió függetlensége nem szerepel a jogszabályban, a szakadárok elutasítják.

Az kijevi tervezet három évre biztosítaná e különleges státust, azt nem tudni, hogy a továbbiakban hogyan képzelik el a két megye békés betagolását az ukrán államszerkezetbe. A minszki egyeztetés előtt a donyec-medencei népfelkelők parancsnoka, Miroszlav Rudenko bejelentette – a donyecki és luhanszki népköztársaság nem mond le függetlenségéről.

Tegnap az elemzők Petro Porosenko ukrán elnök történelmi s egyben szimbolikus erejű csütörtöki amerikai látogatásának eredményeit latolgatva úgy értékelték, azzal, hogy Washington továbbra sem ad fegyvert Ukrajnának, a tárgyalásos rendezés irányába tolja az eseményeket.

Porosenkót az a különleges megtiszteltetés érte, hogy nemcsak a Fehér Házba hívták meg, hanem a washingtoni kongresszusban is felszólalhatott. A kongresszus két házának együttes ülésén elmondott beszédében az ukrán elnök sürgette, hogy az Egyesült Államok biztosítson Ukrajna számára különleges biztonsági partneri státust, valamint jelentősen megnövelt katonai támogatást - beleértve a fegyverszállítást -, és léptessen életbe további szankciókat Oroszország ellen.

Kérése részben teljesül, az Egyesült Államok további 53 millió dolláros támogatást fog nyújtani Ukrajnának. Ez 7 millió dolláros humanitárius segélyből és 46 millió dollár értékű katonai, fegyvereket nem tartalmazó segélyből áll össze. Az ukrán hadsereg korábban 70 millió dollár értékű amerikai támogatást kapott emberi élet kioltására közvetlenül nem alkalmas eszközökben.

Eddig Washington 291 millió dollárnyi segéllyel és egymilliárd dolláros hitelgaranciával támogatta Ukrajnát, most újabb egymilliárd dolláros hitelgarancia nyújtását ígérte. Porosenko utólag bejelentette, Ukrajna nem kap a NATO-tól különleges státuszt, mivel az amerikai-ukrán védelmi együttműködés így is sokkal magasabb szinten áll, mint egy nagy, azonban nem NATO-szövetséges állam - mint például Argentína - esetében.

Kijevi népszerűségi lista
Egy, a napokban ismertetett ukrajnai közvélemény kutatás szerint Petro Porosenko államfő a legnépszerűbb politikus. A megkérdezettek 62,9 százaléka bízik Porosenkoban, második Arszenyij Jacenyuk kormányfő 53,9 százalékkal. Porosenko tevékenységét az ukránok 45,5 százaléka értékelte pozitívan, 25,8 százaléka negatívan és 23,5 százaléka semlegesnek bizonyult.
A válaszadók szerint az államfő növelte Ukrajna nemzetközi tekintélyét, az ország védelmi képességét és pozitívan értékelték azt is, hogy Porosenko az előrehozott parlamenti választások mellett döntött. Korábbi felmérések azt jelezték, hogy az októberi parlamenti választás legnagyobb esélyese az úgynevezett Porosenko Blokk, amelynek listavezetője Vitalij Klicsko ökölvívó világbajnok, Kijev főpolgármestere lesz.