légicsapások;Iszlám Állam;

2014-09-20 07:37:00

Francia légicsapások az Iszlám Állam ellen

Francia harci gépek tegnap hajtották végre az első légicsapásokat Irakban, az Iszlám Állam (IS) harcosai ellen. Ezt Francoise Hollande francia elnök irodája erősítette meg. Franciaország az első szövetséges állam, amely csatlakozott az IS elleni katonai fellépéshez. A párizsi bejelentés szerint francia gépek csak iraki területen támadják az IS-t, s a francia kormányzat kizárta, hogy szárazföldi csapatokat vessenek be. A francia légicsapásokat Rafale harci gépek hajtották vége, egy IS-fegyverraktárat megsemmisítettek, s a kurd peshmerga harcosoknak nyújtottak légitámogatást. 

Hollande elnök előző nap jelentette be, hogy iraki felkérésre Franciaország beszáll a légiháborúba. Francia gépek már eddig is hajtottak végre felderítő missziókat, Párizs vállalta, hogy fegyvereket szállít az IS ellen harcoló kurdoknak.

Az Egyesült Államok légiereje augusztus közepe óta már több mint 170 légicsapást hajtott végre. Barack Obama nemrégiben hagyta jóvá, hogy az amerikai légierő szíriai területen is támadja az IS állásait. Obama ugyancsak kizárta, hogy amerikai reguláris egységeket vessenek be az Iszlám Állam ellen.

Az International New York Times elemzése rámutatott, hogy a légicsapások a küzdelem könnyebbik részét jelentik. Pentagon-tisztségviselők szerint ugyanakkor az IS visszaszorításához, Moszul, Falludzsa és az IS által elfoglalt területek visszavételéhez elengedhetetlen lenne, hogy az amerikai különleges erőket a szárazföldi akciókban is bevessék, a légicsapások célpontjainak kijelöléséhez, az iraki erők kiképzéséhez, a légiharc és az iraki fegyveres erők akcióinak összehangolásához.

A moszuli gát visszafoglalásánál többszörös láncon keresztül, az irbili amerikai parancsnokség közbeiktatásával tartották a kapcsolatot az amerikai légierő és az iraki különleges alakulatok között. Martin Dempsey tábornok, az amerikai vezérkari főnök úgy becsülte, 8-12 hónapba telhet az első 5400 iraki katona kiképzése, az IS Szíriában elfoglalt területeinek visszavételéhez, az iraki-szíriai határ helyreállításához legalább 12 ezres haderőre lenne szükség.

Törökország pénteken bejelentette, hogy megnyitotta határait többezer szíriai kurd előtt, akik az IS elől kerestek menedéket török területen. Ahmet Davutoglu török kormányfő ezt azerbajdzsáni látogatása során jelentette be. Mint elmondta, már több mint négyezer ember lépte át a határt, többnyire nők és gyerekek. A török-szíriai határ túlsó oldalán, Dikmetas falunál fogadták őket.