Műsormagazin;hitelminősítő;Standard & Poor's;

2014-09-22 07:21:00

Jövő tavaszig bóvliban maradunk

Nem okozott meglepetést elemzői körökben, hogy a Standard & Poor's hitelminősítő csupán megerősítette a magyar adósosztályzatot, a felminősítés azonban szóba sem került. Ezen legfeljebb a kormány kesereghet, ugyanis az utóbbi időben a jobbnál jobb adatok hangsúlyozásával szinte sugallták: eljött az idő a teljesítmény nemzetközi elismerésére is. Ám Magyarország megmaradt a hosszú és rövid futamidejű, devizában és hazai valutában fennálló szuverén adósságának "BB/B" (befektetőknek nem ajánlott) szintű adósosztályzata, stabil kilátással.

Az S&P elemzői úgy látják, a jelenlegi növekedési lendület részben a beruházások és a fogyasztás korábbi nyomott szintjéből eredő bázishatások, részben a "nagyvonalú" EU-folyósítások, részben pedig olyan kormányzati gazdaságpolitikai intézkedések okozzák, amelyek rövid távon segíthetik, középtávon viszont hátráltathatják a növekedést. Amint az intézkedések hatásai kifutnak, a Standard & Poor's várakozása szerint a magyar gazdaság potenciális növekedési rátája 1-1,5 százalékra esik vissza.

A kiszámíthatatlan gazdaságpolitikai döntéshozatal, a terjeszkedő közszféra, a regresszív és túlbonyolított adókörnyezet, a nem nyereséges bankrendszer és a csökkenő népesség visszahúzó erővel hat a gazdaságra - áll az S&P pénteki elemzésében. A működőtőke-beáramlás is gyenge; a cég számításai szerint a közvetlen külföldi befektetések értékének éves átlaga a 2009 óta eltelt időszakban nem éri el a GDP 1 százalékát, jóllehet 2001-08 között évente átlagosan 3,1 százalék volt.

A Standard & Poor's elemzői ugyanakkor egyetértenek azzal, hogy a háztartások devizahitel-állományának csökkentése kedvező hatással lesz a monetáris politika rugalmasságára. Igaz ennek ára van: a bankszektor átlagos tőkemegfelelési rátája vélhetően nem esik a 8 százalékos minimum alá, a hitelezést azonban visszafoghatják a pénzintézetek.

A hazai össztermékhez (GDP) mért, 2,9 százalékos idei államháztartási hiánycél az S&P szakértői szerint teljesülhet, ugyanakkor úgy vélik, kevés jele van annak, hogy 2016 végéig érdemben csökkenne az államadósság. Legközelebb a jövő tavaszi minősítésében javíthatja pozitív kilátásra minősítését a Standard & Poor's.