fenntarthatóság;Shanghai Tower;

2014-09-23 08:15:00

A fenntartható csúcs

Néhány hónap múlva befejeződik a világ második legmagasabb felhőkarcolójának a Shanghai Towernek az építése, amely a 632 m magasságán kívül, új, fenntarthatósági rekorddal is büszkélkedhet.

A dubaji Burj Khalifa felhőkarcoló tartja jelenleg a magassági rekordot 829,8 méterrel, a Shanghai Tower azonban több mint 140 emeletre tagolódik, és magukba foglalnak egy valóságos, minden szolgáltatással ellátott „függőleges  várost”, amely szem előtt tartja lakóinak szempontjait is.

 Az amerikai Marshall Strabala építész tervei alapján a Tower, Sanghaj, Pudong nevű városrészében helyezkedik el és miután elkészült, a város pénzügyi negyedének mintegy 20 000 foglalkoztatottját fogadja be.

 A Shanghai Towert – tervezőik állítása szerint – a tervezett energia hatékonysága teszi egyedülállóvá, amely a 2000 láb ellenére „emberi mértékű”.  Míg a külső borítás biztosítja a maximális belső komfortot, és csökkenti a fogyasztást, egy sor, a torony minden emeletén megtalálható belső kert lehetővé teszi a jövendő lakók számára a zöld területek élvezetét.

 Nem hivatalos források szerint a Shanghai Tower összességében 2,2 milliárd dollárba kerül, és 2016-ig megtartja magassági elsőségét Kínában, akkor épül meg Sencsenben a 660 méter magas Ping An International Finance Center.

 Számos építészeti és mérnöki megoldás biztosítja egy másik cél elérését, nevezetesen a China Green Building Committee három csillagos tanúsítványának a Leed Gold-nak az elnyerését.

 Dupla borítású homlokzat

 Eleddig sohasem alkalmazták egy hasonló méretű épületnél a kettős borítású intelligens homlokzat rendszerét. A Shanghai Tower valójában egy egymásra helyezett dupla réteget alkalmaz azzal a céllal, hogy minimalizálja az energiafogyasztást, és javítsa a Torony szolgáltatásait, lehetővé téve egyidejűleg a lakók számára a maximális kényelem biztosítását és védelmezve a külső borítással a közlekedő tereket és a tetőkerteket. A felhőkarcoló minden egyes panelje, amely külső borítást tartalmaz, egy 3D software által pontosan meghatározott helyet foglal el, amely lehetővé tette a jövő felhőkarcolója modelljének megvalósítását, s amely figyelembe veszi a számtalan klimatikus variációkat is.

 Szél elleni épület szerkezet

 A felhőkarcolók egyik legnagyobb problémáját, minden bizonnyal a szélrohamok jelentik. Ebben az esetben a BIM egy olyan speciális szimulációs programját alkalmazzák, amely 24%-al csökkenti a szelek nyomását és képes ellenállni még a másodpercenkénti 51 méteres szélrohamnak is, egy olyan görbe vonalú szerkezettel, amely kilenc, hengeres köteget egy nagy ellenállású elemmé olvaszt össze.

 Tetőkertek

 Mialatt a Tornyot cement veszi körül, belsejében zöld területek találhatók azoknak a tetőkerteknek köszönhetően, amelyek 15 emeletenként arra szolgálnak, hogy mint pihenő zónák, vagy mint természetes szűrőkként működjenek a külső és a belső levegő között, javítva ezzel bármely magasságon a levegő minőségét.

 Zöld energia

 Annak ellenére, hogy a Shanghai Tower építészeti struktúrája önmagában is csökkenti az energia fogyasztás egy részét, annak érdekében, hogy biztosítsák az épület számára szükséges energia ígért fenntarthatóságát, üzembe helyeznek egy sor szélturbinát ( egynek a teljesítménye évi 350000 kWh) , egy kapcsolódó rendszert a geotermikus berendezéshez,  a fűtés és légkondicionálás céljából.