Bioritmus;allergia;parlagfű;

2014-09-25 07:15:00

Parlagfű allergia ellen?

Nem sokan gondolnánk a parlagfűről, hogy jótékony hatásai is lehetnek. A krónikus allergiások gyakran már akkor rosszul vannak, ha meghallják: tetőzik a parlagfű pollenkoncentrációja. Pedig kutatások is bizonyították, hogy ez a sokat üldözött növény jótékony hatásokkal is bír. Egy pálinkafőző az elkészült pálinkába helyez néhány szárat, és azt issza allergia ellen. A növény teája is hatékonyan elmulaszthatja az allergiás tüneteket, sőt, egy debreceni vegyészmérnök lekvárt és olajat is készít a friss hajtásokból.

A parlagfüves pálinka igazi ritkaságnak számít - pedig nem is nehéz elkészíteni: a már kész szeszes italba kell tenni néhány zsenge parlagfű szárat, és már kész is az állítólagos csodaszer. A kemma.hu számolt be egy vérteskethelyi pálinkafőzőről, aki ezzel a módszerrel is készíti párlatait. Szarvas Tibor elmondása szerint ő maga is allergiás volt a parlagfű pollenjére, ám amióta saját gyártmányú elixírjét issza - szigorúan csak napi 2-3 centiliternyit - tünetei elmúltak, még a növény virágzásának idején sem kínozzák allergiás reakciók.

Nem a pálinkafőző mester az egyetlen, aki parlagfűből készít csodaszert: Csubák Mária vegyészmérnök-kutató, a Debreceni Egyetem docense lekvárt és a növény magjából sajtolt olajat készít: szerinte a parlagfű friss hajtásaiból készült "keserű lekvár" jótékony hatással bír az emberi szervezetre, amit kutatások is bizonyítanak: Csubák Mária szerint az egyetemen végzet kísérletekkel sikerült kimutatni a parlagfűből kinyerhető anyagok gomba- és baktériumölő hatását.

Allergológusok szerint az allergiás tünetek csökkentésének vagy időszakos megszüntetésének ezen módja nem újdonság: a módszer, amellyel az allergiát az allergén szervezetbe juttatásával gyógyítják, orvosilag már legalább egy évszázada alátámasztott, bizonyított eljárás. A gyógyszertárakban is lehet kapni parlagfűből készült teákat, tablettákat, amelyek szigorúan csak meghatározott mennyiségben fogyasztva növelhetik a szervezet toleranciáját az allergénnel szemben.

Ezek a szerek azonban nem tartalmazzák a parlagfű virágát, gyökerét, a növény felhasznált részeit megfelelően tisztítva dolgozzák fel, így nem okozhatnak allergiás reakciókat. Nem mindegy, hogy a beteg mennyi allergént visz be a szervezetébe, hiszen túladagolás esetén akár az ellenkező hatást is kiválthatják, ezért az ilyen szerek fogyasztása csak a kezelőorvos beleegyezésével, ellenőrzés mellett javasolt.

Ugyanakkor nem javasolt a kertben szedett növényből teát készíteni épp úgy, ahogy "gyógynövényként" termeszteni is tilos. A parlagfű gyógyhatásai ellenére is gyomnövénynek számít, irtását a törvény általános kötelezettségként írja elő. A szabályozás szerint július elseje után bimbózó vagy virágzó parlagfű nem lehet a kertünkben, aki az irtást elmulasztja, büntetéssel kell számolnia, aminek összege a gyomos terület nagyságától függően tizenötezer forinttól ötmillióig terjedhet.

Az ÁNTSZ közleménye szerint elmúlt hetek csapadékos időjárásnak köszönhetően országszerte jelentősen visszaesett a parlagfű pollenkoncentrációja, a legfrissebb mérések szerint országszerte az alacsony-közepes tartományban alakul. Azonban ha időjárásunk az esőmentesre vált, a parlagfűre érzékenyeknek továbbra is számítaniuk kell arra, hogy tüneteik jelentkezhetnek.