Publicisztika;Európa;Obama;Szíria;iszlamisták;

2014-09-27 07:32:00

Sokba kerül a háború

Tegnap több iszlamistát vettek őrizetbe Európában. Egy szakértő úgy véli, elkerülhetetlen a merénylet az EU területén a hazatérő dzsihadisták miatt.

Barack Obama a minap hosszú háborúra készítette fel a közvéleményt az Iszlám Állam (IS) ellen, ám minél tovább húzódik a konfliktus, annál nagyobb összegeket emészthet fel a terrorellenes harc. Jelenleg 1600 amerikai katonai tanácsadó szolgál Irakban, ám azzal, hogy szíriai célpontokat is támadnak a légicsapásokban, számuk növekedni fog. Évente körülbelül egymillió dollárba kerül egy háborús övezetben szolgáló katona, vagy haditanácsadó az amerikai költségvetés számára.

Nem lebecsülendőek az anyagi költségek sem. Csak kedden 50 tomahawk manőverező robotrepülőgépet vetettek be. Ha azt vesszük, hogy egy ára 1,5 millió dollár, akkor csak ez a bevetés 75 millió dollárba került. Az F-22-es, az F-15-ös, valamint a B1-es bombázók bevetése óránként 20000-65000 dollárba kerül. A Pentagon már augusztus végén napi 7,5 millió dollárra becsülte az Iszlám Állammal szembeni harc költségeit. Ám a szíriai légicsapásokkal az összeg nyilván jelentősen emelkedik.

Gordon Adams, aki Bill Clinton elnöki időszaka alatt a titkosszolgálatok költségvetéséért felelt, a The Hill című internetes portálnak adott interjújában úgy becsülte, évente körülbelül 15-20 milliárd dollárba kerülhet Washington számára a háború. Megoldás lenne ugyan, a háború gyors befejezése, erre azonban vajmi kevés az esély. Sőt, inkább arra lehet számítani, hogy a légicsapásokkal egyre kevesebbet érnek el a szövetségesek. Az IS fegyveresei ugyanis stratégiát váltottak, s iskolákban, gabonatárolókban, egyéb polgári létesítményekben húzódtak meg - írta a Wall Street Journal egy szemtanúra hivatkozva. Sikerült elbújniuk a műholdak elől méghozzá úgy, hogy polgári személyekhez költöztek be. Fegyvereiket pincékbe, garázsokba rejtik. Több iraki és szíriai településről is erről számoltak be. A szíriai légicsapások során megsérülteket ugyanakkor Irakba szállították, itt kezelik őket.

Gondot jelent az is, hogy a háború kiterjesztésével egyre nehezebb különbséget tenni barát és ellenség között. Washington egyik fő ellenfelének a Horaszan csoportot jelölte meg, amely állítólag merényletre készül amerikai és európai célpontok ellen. A csoport a szíriai al-Nuszra Font szövetségese. S itt kezdődnek a gondok. Miközben a frontot az Egyesült Államok terrorcsoportnak tartja, a mérsékelt iraki ellenzék számára partner a Bassár el-Aszad rezsimje elleni harcban. Több szíriai városban ezért tüntettek az amerikai-arab légicsapások ellen. Az IS propagandistái fel is tették az internetre az erről szóló képsorokat.

Ezek a gondok azt mutatják: szárazföldi csapatokra is szükség lesz az IS ellen, s nem kis meglepetés lenne, ha a dzsihadisták megsemmisítése megtörténhet amerikai szárazföldi erők bevetése nélkül. Európa több országában továbbra is jelentős a terrorkészültség. A brit különleges egységek tegnap két személyt vettek őrizetbe, akik "betiltott terrorcsoporthoz" tartoztak. Spanyolországban kilenc személyt fogtak el, akik állítólag az IS-szel álltak kapcsolatban, Elkerülhetetlennek nevezett egy nagyobb, az Európai Unió területén végrehajtandó terrorakciót egy meg nem nevezett uniós illetékes, akit a Guardian idézett. A lap forrása szerint óriási veszélyt jelentenek a harcmezőről hazatérő dzsihadisták.

Gilles de Kerchove belga uniós illetékes, aki hazája terrorellenes intézkedéseit koordinálja, 3000-re becsülte az IS soraiban harcoló uniós állampolgárok számát. Franciaországban egy felmérés szerint a lakosság 69 százaléka támogatja az IS elleni légicsapásokat.