ellenzék;önkormányzati választások;főpolgármester-jelölt;

2014-09-29 07:00:00

Ki marad versenyben Tarlós ellen?

Ma délutánra eldőlhet, ki lesz Tarlós István baloldali kihívója. Forrásaink szerint a demokratikus ellenzéki pártok vezetői és főpolgármester-jelöltjei napok óta arról egyeztetnek, hogyan győzhetnék le a legbiztosabban az újrázni akaró fideszes főpolgármestert. Múlt szerda óta tárgyalt már egymással Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke és Szigetvári Viktor, az Együtt-PM ügyvezető társelnöke, de a jelöltek is találkoztak egymással. Tegnap lapunkhoz "befújt a szél" egy megbízó levelet, amelyből kiderül, hogy Garabits Károlyt, akiről a napokban egy felvételt tett közzé a Magyar Nemzet, korábban Orbán Viktor a Fidesz egyik munkacsoport vezetőjének nevezte ki. 

Múlt szerda óta egyeztetnek egymással a baloldali pártok vezetői arról, mit kell tenniük, hogy legyőzzék a fideszes Tarlós Istvánt - értesült lapunk. Szigetvári Viktor, az Együtt-PM ügyvezető társelnöke Gyurcsány Ferenccel, a DK elnökével arról tárgyalt, kivel, hogyan lehetne a legtöbb budapesti választót megnyerni. Úgy tudjuk, Falus Ferenc, a baloldali pártok által támogatott főpolgármester-jelölt is találkozott Bokros Lajossal, aki a MoMa színeiben akarja legyőzni Tarlóst.

Forrásaink szerint az MSZP, az Együtt-PM, illetve a DK vezetői, elnökségi tagjai ma tovább tárgyalnak arról, ki legyen az általuk támogatott egyetlen jelölt és délutánra megszülethet a megállapodás. Falus egyébként a hétvégén a Hír TV Versus című műsorában közölte, nem zárja ki, hogy végül nem ő indul a főpolgármesterségért folyó versenyben, hiszen politikusként megtanulta, hogy sohase zárjon ki semmilyen lehetőséget, ugyanakkor azt is mondta, még mindig hisz abban, hogy megnyeri a választást.

Bodnár Zoltán nem lép vissza

Bodnár Zoltán azt mondta, jelenleg is főpolgármester-jelöltnek tekinti magát és az lesz az önkormányzati választás napján is.

A politikust azzal kapcsolatban kérdezte a riporter, hogy sajtóhírek szerint Falus Ferenc, az Együtt-PM főpolgármester-jelöltje, akit az MSZP és a DK is támogat, visszalép Bokros Lajos, a Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) jelöltje javára.

Bodnár Zoltán közölte, hogy őt senki nem kérte visszalépésre, de a pártját megkereste vasárnap Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke. Úgy értékelte, hogy Falus Ferenc visszalépése esetén Gyurcsány Ferencnek a nagy demokratikus párt létrehozását célzó forgatókönyve érvényesül, ebbe viszont a MLP - liberális szerveződésként - nem fér bele. Szerinte a baloldali szavazók támogatását nem nyerné el egy olyan párt, a MoMa jelöltje, amely jobbközép, konzervatív értékeket hirdet.

Magyar György visszalép Bokros Lajos javára

Az ATV Start című műsorában Magyar György azt mondta: azt reméli, hogy bejelentése példaértékű lesz más pártjelöltek számára is. Annál is inkább, mert Bokros Lajost múltja és közgazdasági tapasztalata alkalmassá teszi a főváros vezetésére - tette hozzá.

A TV2 Tények című műsorában Magyar György úgy fogalmazott: "a mai napon valóban bejelentem a visszalépésemet". "Ezt én nem ma kezdtem, amikor szeptember nyolcadikára kiderült, hogy körülbelül kik állnak fel a rajtvonalra, onnan kezdve én azt kommunikálom, hogy nem szabad öt vagy hat kihívóval egy regnáló főpolgármesterrel szemben fellépni" - mondta.

Bokros Lajos a Modern Magyarország Mozgalom jelöltjeként szállt ringbe a főpolgármesteri poszt elnyeréséért.

Tegnap egyébként lapunkhoz "befújt" egy megbízólevelet a "szél", amelyből kiderül, hogy Garabits Károlyt, akiről a napokban egy felvételt tett közzé a Magyar Nemzet, korábban Orbán Viktor a Fidesz önkormányzati elemző munkacsoport vezetőjének nevezte ki.

Orbán a 2004 októberi levélben arra szólította fel a párt fővárosi testületeit és tisztségviselőit, hogy a feladatainak ellátásához szükséges minden információt bocsájtsanak Garabits rendelkezésére. Arról, hogy a most baloldaliként támadott helyi politikus, milyen információkat kapott a Fideszben, egyelőre nem tudni.

Egy másik, ugyancsak szerkesztőségünk birtokába került nyilatkozatból az derül ki, hogy az erzsébetvárosi képviselőjelölt 2012 novemberéig a kormánypárt tagja volt.

A Magyar Nemzet által közzétett hangfelvételen a lap állítása szerint a VII. kerületben az MSZP, az Együtt-PM, a DK és két független szervezet által támogatott képviselőjelölt úgy fogalmaz: "előre nem fogadunk el pénzt", "lopni az tud, aki profi a szakmájában, az amatőr az megbukik". Garabits ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a felvétel miatt és közölte, hogy pártoktól függetlenül indul önkormányzati mandátumért október 12-én. A Fidesz távozásra szólította fel a jelöltet, később pedig a baloldal más helyi politikusait. Kiderült azonban, hogy a felvétel, amelyikről még nem lehet tudni, hogy valódi-e, 2012 novembere előtt készülhetett.

Oláh Lajos, a kerület DK-s országgyűlési képviselője lapunknak azt mondta, ha és amennyiben létezik a felvétel, annak keletkezése idején Garabits a Fidesz tagja volt, Vattamány Zsolt újrázni akaró polgármester pedig kerületi pártelnökként a főnöke. Oláh kijelentette, ha a fideszesek a demokratikus ellenzék jelöltjeitől a hangfelvétel miatt azt követelték, távozzanak a közéletből, akkor miután kiderült, hogy az egy kormánypárti politikus beszélgetését rögzítette, a helyi fideszeseknek és Vattamánynak kell visszalépnie.

Erzsébetvárosban pénteken a Fásy Mulató előadói szórakoztatták a kerület polgárait. Fásy Ádám és csapata az Almássy téren lépett fel, a műsorban pedig gitárosként Vattamány is közreműködött. A téren narancs színű lufikat osztottak, többen Vattamány Zsolt polgármester feliratú narancs dzsekiben sétálgattak, a kerítésen kívül Fidesz-pultok mellett állók igyekeztek az érkezőkkel beszélgetni, a posztjáért újra induló kormánypárti politikus ennek ellenére több lapnak is azt állította: ez nem kampányrendezvény. Fásy viszon közölte, hogy ő a Fidesznek segít. Az Index.hu videóján a DK-s Farkas Ferenc polgármester-jelölt egyik embere elmondta: a műsor szervezői vele levetették a piros feliratos kampánykabátját, mondván, hogy fideszes rendezvényen ilyet nem viselhet.

Vattamány közölte, hogy őt csak gitárosként hívták meg a Mulatóba és Fásy saját elhatározásából érkezett a VII. kerületbe. A produkció gazdája azonban a felvételen arról beszélt, hogy a népe régen a baloldallal tartott, de mert rájöttek, hogy azok nem alkalmasak a kormányzásra, átmentek a Fideszhez. Közölte, hogy a mostani kampánykörúton vidékre is elmegy, mert az "embereknek nem árt szólni, hogy merre menjenek". Az a település ugyanis, amelyik nem a Fideszre szavaz, kellemetlen helyzetben találja majd magát, mert hogy nem fog fejlődni. Ez a VII. kerületi tér is, ahol most felléptek "egy dzsumbuj volt, de Zsolti megcsinálta".

Siófokon okostelefont oszt az újrainduló kormánypárti polgármester. A városban október 1-jétől, az önkormányzati választási kampány hajrájában, minden 18. életévét betöltött helyi lakos ilyen készüléket kap az 1800 forintért kiváltható Siófok Kártya mellé. Cserébe meg kell adni e-mail címet és hozzájárulni ahhoz, hogy a város közérdekű információkat juttasson el hozzájuk - írja a Siófoki Hírek. Miután a városban nyílt wifi-hálózatot is kiépítenek, Balázs Árpád polgármester szerint fontos, hogy a lakosságot korszerű mobilkészülékekkel lássák el.

Kunhalmi Ágnes szerint a Fidesznek van mitől tartania, mivel a budapesti választók tavasszal kinyilvánították, hogy ez a város nem kér többet a Fideszből. Az MSZP budapesti elnöke tegnap azt mondta, Budapest természetes ellenlábasa a mostani kormányzatnak és a Fidesznek; tavasszal több váltani akaró szavazat született, és amikor a Fidesz látta, hogy a fővárosiak ennek az "esztelen és sehova nem vezető" várospolitikának megálljt parancsoltak, "csalárd módon megszerzett kétharmadával visszaélt, és egy újabb törvényt akasztott a fővárosiak nyakába". Kijelentette, október 12. évekig a választók utolsó esélye, hogy kinyilvánítsák akaratukat.

Nem lesz határon túli jelölt
Bár a magyar választójog történetében először nyílt arra lehetőség, hogy határon túli magyarok is indulhassanak jelöltként az október 12-i önkormányzati választáson, a Nemzeti Választási Iroda szerint egyetlen ilyen jelölt sem indul. Lesz viszont 24 olyan jelölt indul, akinek sem állandó lakcíme, sem tartózkodási helye nincs. Nekik mindössze települési szintű lakcímük van, azaz lakcímkártyájukon csak a település van feltüntetve, utca és házszám nélkül. A települési szintű lakcímbejelentés alapvetően az ideiglenes szálláshellyel sem rendelkező hajléktalanok lakóhelyének bejelentésére szolgál, de lehet, hogy albérletben él. Az önkormányzati választáson a lakcím nélküli magyar állampolgárok nem szavazhatnak, ők azonban választhatók, ha jelöltként indulnak. Miután a nyomda csak a szavazás előtti hetedik napig lehet tekintettel a visszalépésekre, minden jelöltnek azt ajánlják, nem az utolsó héten gondolja meg magát. Aki mégis a választás előtt napokban lép vissza, annak a nevét már csak a szavazatszámláló bizottságok tudják kihúzni a szavazólapokon. Az önkormányzati választás egyfordulós, és nincs érvényességi küszöb sem. Ez azt jelenti, hogy elvileg akár egyetlen érvényes leadott szavazattal is mandátumot lehet szerezni.