flashmob;Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete;

2014-10-01 20:03:00

"Nem fizették ki a túlórámat" - "Nem tudom fizetni a hitelemet"

A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ) szerint az alacsony fizetések, a munkahelyi kiszolgáltatottság és a rossz munkahelyi körülmények miatt lassan tarthatatlanná válik a kereskedelemben dolgozók helyzete - erre kívánta felhívni a figyelmet az érdekképviselet szerdai, budapesti akciójával.

A "Challenge day - avagy a szakszervezeti kihívás napja a kereskedelmi dolgozókért" című, szerdai rendezvény alkalmából a szakszervezet az Oktogonnál rendezett flashmobot, amelynek keretében kereskedelmi alkalmazottak mutatták be, milyen körülmények között dolgoznak, és egymást felsegítve, tántorogva szemléltették, hogy a munkahelyi stressz miatt milyen állapotba kerültek. A kezükben tartott táblákon többek között olyan feliratok voltak olvashatók, hogy "Legalább három ember munkáját végzem, ugyanannyi pénzért", "Éhes vagyok!", "Nem fizették ki a túlórámat", vagy "Nem tudom fizetni a hitelemet". 

Sáling József, a KASZ elnöke az MTI-nek elmondta: az akcióval a kereskedelemben dolgozók rossz helyzetére szerették volna felhívni a társadalom és a kormány figyelmét. A szakszervezet egyben arra kéri a kormányt, hogy a munkahelyi visszaélések csökkentése érdekében az illetékes hatóságok azonnal kezdjenek ellenőrzést a kereskedelem területén a nyilvántartások vezetésével, a munkaegészségügyi és munkabiztonsági szabályok betartásával kapcsolatban - mondta az elnök, hozzátéve, hogy gyakorlatilag megszűntek a munkaügyi ellenőrzések a kereskedelemben. 

Kiemelte, hogy a kereskedelmi dolgozók sokszor több ember munkáját látják el ugyanazért a fizetésért, munkabeosztásukat nem tudják előre tervezni és nem tudnak megélni a szakmunkás minimálbér nettóját jelentő havi 77 ezer forintból, az őket érő munkahelyi stressz pedig egyre csak nő.    

A KASZ által a kereskedelmi dolgozók körében készített reprezentatív kutatás szerint a dolgozók 94 százaléka úgy gondolja, hogy túlterhelt az állandó munkaerőhiány miatt, sőt 70 százalékuk azt mondta, hogy az utóbbi időben is nőtt a munkateher. A dolgozók 69 százalékának az elmúlt negyedévben túlóráznia kellett, 43 százalékuk szerint pedig problémák voltak a túlóra kifizetésével - ismertette Sáling József. 

Felhívta a figyelmet arra, hogy a vasárnapi munkavégzés tilalmának bevezetése a kereskedelemben továbbra is a KASZ egyik fő célkitűzése, amely eszköz lenne a munkahelyi terhek csökkentésére is. Éppen ezért a Magyar Szakszervezeti Szövetség - amelynek a KASZ is tagja - által kezdeményezett bérfelzárkóztatási program tárgyalásával egyidőben szükségesnek tartják ezt a kezdeményezést újra napirendre tűzni. A bérfelzárkóztatási program célja, hogy heti ötnapi munkából, még ha azért minimálbért is kap a dolgozó, tisztességesen meg lehessen élni - emelte ki Sáling József.