USA;Egyesült Arab Emírségek;bocsánatkérés;Joe Biden;Iszlám Állam;

2014-10-06 22:56:00

Iszlám Állam - Biden újabb bocsánatkérése

 A török államfő után az Egyesült Arab Emírségek koronahercegétől is bocsánatot kért Joe Biden amerikai alelnök, amiért egy múlt heti beszédében állította, hogy Amerika egyes szövetségesei szélsőséges szervezeteket és dzsihadistákat támogattak a szíriai polgárháborúban - közölte hétfőn a Fehér Házra hivatkozva a CNN amerikai hírtelevízió.

Az Egyesült Arab Emírségek kormánya vasárnap hivatalos magyarázatot kért az elhangzottakra. Az amerikai alelnök vasárnap telefonon kért elnézést Mohamed bin Zájid al-Nahajan sejktől olyan utalásokért, amelyek arra célzott, hogy Abu-Dzabi a szíriai konfliktus korai szakaszában támogatást nyújtott volna bármely szélsőséges szervezetnek. Egyben méltatta az öbölmenti arab országnak az Iszlám Állam terrorszervezet elleni katonai műveletekben vállalt szerepét.

Biden a Harvard Egyetemen csütörtökön, a hallgatóság által feltett kérdésekre válaszolva kijelentette: az Egyesült Államok számára az "a legnagyobb probléma", ahogyan egyes, Bassár el-Aszad szíriai elnök elmozdítása mellett eltökélt szövetségesei reagálnak a polgárháborúra. Az alelnök nehezményezte, hogy az általa "nagyszerű barátoknak" nevezett törökök, valamint a szaúdiak és az egyesült emírségekbeliek alapvetően őket helyettesítő erőkkel kihelyezett szunnita-síita háborút (proxy war) vívnak Szíriában.

Joe Biden szerint az általa említett országok "több százmillió dollárt és több ezer tonna fegyvert adtak" minden olyan erőnek, amely hajlandó volt Aszad ellen harcolni, köztük az an-Núszrának és az al-Kaidának, és a világ más részeiből érkező dzsihadistáknak.

Biden szerint a török elnök elismerte neki, hogy hibát követett el, amikor hagyta, hogy országán külföldi harcosok keljenek át Szíriába. A Fehér Ház szerint az alelnök szombaton telefonon kért bocsánatot a török államfőtől minden olyan burkolt célzásért, amely szerint "Törökország, vagy más térségbeli szövetségesek vagy partnerek szándékosan ellátták volna az IÁ-t, vagy más erőszakos szélsőségeseket, vagy támogatták volna azok növekedését".

Anvar Gargas, az Egyesült Arab Emírségek külügyi államminisztere hazája hivatalos hírügynökségének vasárnapi közlése szerint kijelentette, hogy Biden kijelentései "távol állnak az igazságtól", és azok "negatív és pontatlan benyomást keltettek" azzal kapcsolatban, ahogyan Abu-Dzabi az IÁ elleni fellépést támogatja. Gargas szerint Biden figyelmen kívül hagyta a kormánya által tett politikai és gyakorlati lépéseket, beleértve annak a terrorizmus finanszírozása elleni fellépését.

 Az Egyesült Arab Emírségek tagja az Egyesült Államok vezette, IÁ elleni koalíciónak és vadászgépei részt vettek a terrorszervezet ellen Szíria és Irak területén végrehajtott célzott légicsapásoknak. A műveletekben részt vállalt a szaúdi, a bahreini és a jordániai légierő is, Katar pedig logisztikai támogatást nyújt számukra.