borászat;Tokaj;borpancsolás;

2014-10-10 07:22:00

Amerikáig ér a pancsolás

Feljelentést tett a Tokaj Kereskedőház Zrt. (TK Zrt.) mert kiderült, 2013-ig az előző vezetés idején úgymond pancsolták a bort, vagyis szabálytalanul kevertek évjáratokat, fajtákat. Időközben a társaságot egy kereskedő feljelentette az USA-ban, mert tetemes készlet maradt a nyakán a kirobbant botrány miatt. Az ügy felszínre hozta a borvidék termelői közötti feszültségeket is.

A Tokaj Kereskedőház Zrt.-nél 2013-ig napi gyakorlat volt, hogy nemcsak évjáratokat, de fajtákat is kevertek, ami szabálytalan. A kész és palackos boroknak csaknem a felét "meszelte el" a vizsgálat. Becslések szerint 1,5 milliárd forintra is rúghat a zrt. kára. A borok ugyan az egészségre nem veszélyesek, de vagy nem hozhatók forgalomba, vagy fajta és eredet-megjelölés nélkül, folyóborként értékesíthetők.

A nol.hu által fellebbentett botrány azóta már "nemzetközivé" terebélyesedett, amint arról az Index szerdán beszámolt. Egy kereskedő, aki állítása szerint kizárólagos értékesítési szerződést kötött a zrt.-vel, 1,5-2 millió dollárra perelte az állami céget, mert a borpancsolás hírére a nyakán maradt 252 ezer palack 2001-es évjáratú 3 puttonyos aszú.

A kereskedőháztól lapunk érdeklődésére azt a tájékoztatást kaptuk, hogy az új vezetés által indított vizsgálatok során szúrópróbaszerűen ellenőrizték a borkészletet. A társaság a belső bornyilvántartásában számos, a termékmegjelöléssel kapcsolatos ellentmondást tárt fel, emiatt a borkészlet tételes, részletekbe menő felülvizsgálatát is elrendelte.

Az első szabálytalanul kezelt tétel ügyében a társaság maga tett ismeretlen tettes ellen feljelentést a cég kiemelt állami státusza miatt a Nemzeti Nyomozó Irodánál - tájékoztatta lapunkat Illés Géza, a TK Zrt. jogi képviselője. A teljes vizsgálati jelentést a cég vezetői szeptember végén fogadták el, és október 16-ig döntenek arról, milyen lépéseket tegyen a zrt. A társaság jogásza szerint várhatóan újabb feljelentés következhet a többi hibás tétellel kapcsolatban is. A megalapozott gyanú lehet csalás, rossz minőségű termék forgalomba hozatala, illetve hűtlen kezelés. Vélhetően a későbbiekben is a Nemzeti Nyomozó Iroda jár majd el.

Az amerikai perindítással kapcsolatban a Kereskedőház jogásza elmondta, a keresetlevelet még nem kapták meg, s a kézbesítés akár hónapokig is eltarthat. Természetesen az amerikai és a hazai jogi képviselő együttműködésével zajlik majd a per. Illés Géza megjegyezte, 2010-ben az előző menedzsment előnytelen szerződést kötött akkor az ottani partner céggel, a VTI LLC.-vel, mert a vitás ügyekben kizárólagosan a kaliforniai bíróság és a kaliforniai jog alkalmazását fogadták el. Ezt ugyan meg lehet támadni és Magyarországon is indítható eljárás, de mindenképpen védekezni kell az Egyesült Államokban is, ezért a társaság már megbízott egy kaliforniai ügyvédi irodát ennek az ügynek a képviseletére.

Raskó György agrárközgazdász, a Royal Tokaji felügyelő-bizottságának (fb) elnöke a Népszavának azt mondta, eleve nem szabadott volna 3 puttonyos aszúval Amerikában megjelenni, mert a legújabb szabályozás már nem is ismeri ezt a kategóriát. Az igazi aszú az 5-6 puttonyos csúcsminőség, aminek a pancsolási botrány sem ártott, jelenleg is jól eladható az észak-amerikai kontinensen, de Nyugat-Európában is.

Az agrárközgazdász szerint a Kereskedőház üzletpolitikája 1995-2013. között katasztrofális volt. Szerinte szociális foglalkoztató intézménnyé alakult, amely fölvásárolta a termelőktől azt a szőlőt és bort, amit más a gyenge minőség miatt nem vett meg. A szakember becslése szerint az elmúlt 20 évben a TK Zrt. legalább 15 milliárd forint állami támogatáshoz jutott, aminek nagy részét a felvásárlásra költötte. A gyenge minőségű szőlő és bor a tokaji hírnevét teszi tönkre, ami jóval nagyobb kár a pancsolás okozta bevételkiesésnél - tette hozzá. Raskó hangsúlyozta, a szociális gondok megoldását élesen külön kell választani az üzleti tevékenységtől.

Az fb-elnök szerint Áts Károly, Tokaj Kereskedőház új főborásza, aki volt az év borásza is, kiváló szakember és ő alkalmas arra, hogy megtegye a szükséges lépéseket és visszaállítsa a minőségi borkészítést. A zárolt készletet vagy meg kell semmisíteni, vagy lepárolni, esetleg egy részéből borecetet készíteni, de nem szabadna forgalomba hozni. A korábbi hibás döntések számláit végül az adófizetők állják - jegyezte meg Raskó György.

Egy neve elhallgatását kérő tokaji szőlész-borász gazda lapunknak nyilatkozva indulatosan cáfolta, hogy a kereskedőház a gyenge minőséget vásárolta volna föl, bár azt elismerte, hogy korábban valóban gyakran előfordult ilyesmi. Az utóbbi évtizedben azonban szigorodtak a termelőkre vonatkozó előírások is, így ez gyakorlat megszűnt. A termelő kijelentette, a nagyobb pincészetek nem vásároltak a kicsiktől, a TK Zrt. viszont igen. Ő úgy vélte, éppen azért maradt állami kézben a borászat, hogy a kistermelőknek legyen hol eladni a szőlőjüket. A gazda az fb-elnökkel ellentétben aggódik a botrány miatt, hogy ennek köszönhetően visszaeshet a tokaji borok iránti kereslet. Szerinte a pancsolás kifejezés sem állja meg teljes mértékben a helyét, mert a jelenlegi szabályozás engedi az évjáratok szabályozott házasítását.

A tokaji gazdák között az a szóbeszéd járja, hogy a pancsolási ügy részben legalábbis marketing fogás, hogy az új vezetés hangsúlyozza, amióta ők vannak a zrt élén, azóta csak minőségi borokat engednek forgalomba hozni. A termelő szerint azonban visszafelé sült el az ötlet.

Kevesebb szőlő termett Tokajban
Tavaly 300-330 ezer tonna szőlőt szüreteltek Tokaj-hegyalján, idén a csapadékos időjárás miatt ennél jóval kevesebbre számíthatnak. Gombafertőzés is megtámadta az ültetvényeket. Akad olyan termelő is, akinek a termése fele ment tönkre. A gyümölcs mustfoka is éppen hogy eléri a 20 fokot. Valószínűleg idén aszúszemekből is kevesebb lesz az átlagosnál, bár a vénasszonyok nyara valamicskét még javíthat minőségen.