KSH;építőipar;

2014-10-17 07:22:00

Látszólag minden rendben az építőiparban

Látszólag minden rendben van az építőiparban. Augusztusban az építőipar termelése 13,1 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. A két építményfőcsoport termelése növekedett, az épületeké 4,1, az egyéb építményeké 22,5 százalékkal - közölte a KSH.

A lassulásra figyelmeztető jel viszont, hogy szezonálisan és munkanappal kiigazítva a termelés volumene 0,2 százalékkal alacsonyabb volt a júliusinál. Az év első nyolc hónapjában a termelés 20,4 százalékkal bővült 2013 azonos időszakához mérten.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője úgy értékeli, hogy a friss adat az ágazat lassulását mutatja, egyben az is kiderül belőle, hogy a lakásépítések változatlanul nem segítik a bővülést. A szakértő szerint az augusztusi adatok beleillenek az idei trendbe, amely szerint az - egyéb építményekhez sorolt - vasút- és útépítések, valamint a közműfejlesztések hajtják az ágazatot. Ugyanakkor lassulásra utal, hogy az augusztusi 13,1 százalékos ütem elmarad az év első nyolc hónapjában elért 20 százalék feletti bővüléstől.

Németh Dávid szerint az építőipar jövőbeni teljesítményét alapvetően a szerződésállomány mérete határozza meg, ezen a téren az összesített adat kedvező, mert a szerződésállomány éves szinten 36 százalékkal nőtt. Az átlag mögé nézve, viszont az látszik, hogy az egyéb építmények, vagyis a már említett vasút- és útépítések, valamint közműfejlesztések lesznek továbbra is a főszerepben. Az építőipar lassulására utal, hogy az augusztusban kötött új szerződések volumene több mint 30 százalékkal csökkent, ezen belül az egyéb építményekre vonatkozó szerződések volumene 36,5, az épületek esetében pedig 23,5 százalékos volt a csökkenés - hívta fel a figyelmet az elemző.

Fazakas Péter, a Buda-Cash elemzője is úgy véli, több mutató is arra utal, hogy a megtorpanás jelei láthatóak az építőiparban. Mint kifejtette, az elmúlt hónapok már nem mutatnak növekedést, szemben a megelőző mintegy egy év folyamatos élénkülésével. Az építőipari termelés volumenindexe szezonálisan és munkanaphatással kiigazítva a 2010. évi átlag 108,1 százalékán áll jelenleg. Az építőipar egyre kisebb mértékben járul hozzá a bruttó hazai termék (GDP) növekedéséhez - tette hozzá.