önkormányzati választás;

2014-10-24 07:05:00

Sok helyen újravoksolhatnak

Volt, ami lezárult, ám más esetekben tovább folytatódik a jogorvoslati eljárás az önkormányzati választási eredményekkel szemben. Újabb napokba kerülhet tehát, hogy a voksolásnak hivatalos eredménye legyen, s a megválasztott polgármesterek, illetve képviselőtestületek elfoglalhassák hivatalukat.

Nem kell megismételni Zugló 3-as számú egyéni választókerületében sem a képviselő-, sem pedig a polgármester-választást a Fővárosi Választási Bizottság (FVB) szerdai, nem jogerős döntése értelmében. A testület így megváltoztatta a helyi választási bizottság (hvb) korábbi, ezzel ellentétes határozatát. Az FVB ezt egyrészt azzal indokolta, hogy a kifogástevő a hvb-től korábban nem is kérte a polgármester-választás megismétlését, valamint azzal, hogy a képviselő-választás megsemmisítését és megismétlését nem megalapozott bizonyítékok alapján kérték.

Az ügy előzménye, hogy a XIV. kerületi 3-as számú egyéni választókerület két szavazókörében problémák voltak a szavazólapok kiadásával. Volt ahol a képviselő-jelölti szavazólap helyett két polgármester-jelöltit kaptak a választók, az egyik szavazókörben pedig a megjelentek számánál tízzel több polgármesteri szavazólapot találtak az urnákban. A zuglói hvb pénteken egyhangú döntéssel semmisítette meg a választókerület egyéni képviselő- és polgármester-választási eredményét, és november 9-re megismételt választást tűzött ki.

A határozatokkal szemben több fellebbezést is benyújtott Szigetvári Viktor, az Együtt-PM Szövetség társelnöke. Karácsony Gergely megválasztott zuglói polgármester - aki jelen volt az FVB ülésén - a hvb pénteki döntése miatt nem kapta meg eddig a kinevezéséről szóló dokumentumot a XIV. kerületi jegyzőtől. Az FBV döntése nyomán azonban, amennyiben az ellen nem nyújtanak be bírósági felülvizsgálati kérelmet, az Együtt-PM polgármestere elfoglalhatja hivatalát.

Ezzel szemben meg kell ismételni a polgármester-választást Ózdon, miután helyben hagyta a Debreceni Ítélőtábla a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei területi választási bizottság (tvb) pénteki döntését. Fürjes Pál korábbi Fidesz-KDNP-s polgármester támadta ugyanis meg a hvb eredménymegállapító határozatát, többi között azt kifogásolva, hogy öttel kevesebb lebélyegezetlen és lebélyegezett szavazólapot találtak az urnákban, mint ahányan részt vettek a választáson az eredményjegyzőkönyv szerint. A Jobbik nyertes polgármestere, Janiczak Dávid korábban azt mondta, "bármi legyen is az ítélőtábla döntése, le tudjuk győzni a Fidesz-KDNP aljas munkát végző pártszövetségét".

Forrón is megismételtethetik a választást. Az eredmény ellen Varga Károly, a helyi ellenzék polgármester-jelöltje nyújtott be kifogást a hvb-hez, melyben többek között az Álátszó által leírt szabálytalanságokra hivatkozva sérelmezte, hogy a nagyszámú nyílt szavazás és a tömeges segítségkérés miatt súlyosan sérült a választás tisztasága. A hvb nem látta megalapozottnak a panaszt, ám a másodfokon eljáró Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei tvb megsemmisítette a nemzetiségi és a polgármester-választás eredményét - írta óaz Átlátszó. Ha a döntés jogerőre emelkedik, november 9-én új választást kell tartani Forrón.

Aznap egyébként Érpatakon is újra szavazhatnak, miután a Debreceni Ítélőtábla helybenhagyta a Szabolcs megyei tvb határozatát. A polgármester-választást ugyan a jelenlegi polgármester, Orosz Mihály Zoltán nyerte - a 859 leadott érvényes szavazatból 337 rá esett -, de a kampány keretében történt polgármesteri ételosztás és falunap miatt többen is megóvták az eredményeket.

Egy győri szavazókörben is meg kell ismételni az október 12-ei önkormányzati választást - döntött a Győri Ítélőtábla. Ott mindössze három szavazólap érvényessége okoz bizonytalanságot, hiszen a korábban nyilvánosságra hozott, de a vesztésre álló jelölt által megtámadott eredmény alapján előbb a civil szervezet színeiben induló Bárány István - az első számlálás után 1196 voksot szerezve - egy szavazattal nyert, majd több ellenőrzést követően végül hárommal alulmaradt a fidesz-KDNP-s Morvay Lászlóval szemben.

Tovább folytatódik a rákospalotai polgármester-választás ügye is. Szerdán ugyanis a Fővárosi Ítélőtáblához fordult beadványával a Fidesz-KDNP, kifogásolva az FVB döntését, mely szerint mégsem kell megismételni a XV. kerületi voksolást. A hvb a múlt csütörtökön döntött az újabb szavazásról, mert úgy ítélték meg, Hajdu László, a DK megválasztott polgármestere megtévesztette a választókat azzal, hogy a baloldali pártok közös jelöltjeként tüntette fel magát több internetes oldalon, miközben hivatalosan csak a DK indította, a többi párt pedig csak támogatásáról biztosította.

Megbüntették a balos Tarjánt
Salgótarjánból Balassagyarmatra kerül át Nógrád megye önkormányzatának székhelye - döntöttek többségi szavazattal a testület alakuló ülésén szerdán. Az új megyei közgyűlés szervezeti és működési szabályzatának tárgyalásakor Barna János fideszes alelnök javasolta a székhely áthelyezését.
Az újonnan megválasztott közgyűlési elnök, a szintén kormánypárti Skuczi Nándor viszont nem támogatta a javaslatot, és ezt kérte a közgyűlés tagjaitól is. Hosszan érvelt az "előkészítetlen, átgondolatlan" javaslat ellen, tíz perc tárgyalási szünetet kért, majd kétszer is szavazásra tette fel a kérdést; először kilencen, másodszor nyolcan szavaztak igennel.
Nógrád megye önkormányzatának képviselői nem politikai, hanem területi alapon voksoltak: öt Fidesz-KDNP-s mellett egy MSZP-s és két jobbikos politikus támogatta a balassagyarmati székhelyet. Az MTI által megkérdezett politikusok mindegyike cáfolta, hogy az áthelyezési javaslat hátterében az állna, hogy Salgótarjánban baloldali többségű önkormányzat nyert, valamennyien azt mondták, az ülésen elhangzott érvek miatt szavaztak így.