bürokrácia;

2014-10-28 07:00:00

Lódarázs és a lányok

Sok gondot okoz az embernek a klímaváltozás, naponta jönnek a hírek fölcsuszamlásokról, felhőszakadásokról, árvizekről, a közelmúltban például a Japánban tomboló Vongfongról (magyarul lódarázs) kaptunk riasztó híreket. A jól felkészült japán meteorológusok persze előre figyelmeztették a lakosságot, így az Okinawa japán prefektúra adminisztrációs központját is, hogy feléjük közelít a "darázs" jól lesz vigyázniuk.

Isten őrizzen minket a Vongfongtól, itt van helyette Kósa Lajos, aki nem 230 kilométeres széllökésekkel, hanem jól átgondolt kormányzati szerepben vigyáz az "adminisztrációs központokra". A Fidesz ügyvezető alelnöke már a választások másnapján kifejtette, hogy fantasztikus lehetőségnek tartja a bürokrácia tervezett leépítését, azt mondta, hogy "jó harminc százalékkal" csökkenteni kellene a magyar jogszabályok mennyiségét. Több felmérés szerint Magyarország GDP-arányosan nagyjából 10,6 százalékot költ ügyintézésre, miközben ez az arány Hollandiában 3,8 százalék, az uniós átlag pedig 4 százalék körül van. Kósa Lajos szerint, ha csak a felére csökkentenék a bürokráciát, már a GDP mintegy 5 százalékát lehetne máshogy felhasználni. Ez jelentősen több, mint amennyit kutatás-fejlesztésre vagy felsőoktatásra fordít az ország. Ez tényleg fantasztikus, mi több elképesztő!

A klímaváltozás máshol is beleszól az életünkbe. Itt van például egy japán kutatócsoport, amely azt állítja, hogy a gyakori hőmérsékletek-ingadozások következményeként (persze nem elég az ingadozás, kell az "akcióhoz" egy férfi és egy nő is) egyre több lány születik. A fiú magzatok sokkal érzékenyebbek a külső tényezőkre, így az éghajlatváltozás következményeire még egy olyan magas technikai szinten álló országban is, mint Japán. Erről eszembe jut Robert Merle könyve, a Védett férfiak, és eszembe jut egy tüneményes lengyel sci-fi vígjáték is. A Juliusz Machulski rendezte filmben két férfi kísérleti alanyként hibernáltatja magát. A kísérlet elhúzódik, amikor felébrednek, egy "férfiatlanított" női falanszterbe kerülnek, ahol nagy riadalmat okoznak megjelenésükkel. Az ismeretlen "lények" ellen hajtóvadászat indul, hogy minél előbb eltüntessék őket ebből a világból.

Bár a nők mindent elkövetnek, hogy a fejlett génmanipulációs technológia révén csak lányok szülessenek - ide már nem kellenek férfiak - de hiba csúszik a gépezetbe...A film végén a bölcsődében dolgozó nő aki gépiesen, unalmasan tisztába teszi a csecsemő-lányokat, a következő pelenkából egy kisfiú "műszerfalát" bogozza ki, végezetül ez tölti be a képernyőt, miközben a dada fülsiketítően, riadtan, segítségért kiabál. Gondolom, az 1984-es film is azért született, mert már akkor hiányolták a nők részvételét a közéletből. Ilyen szempontból 2014-ben már vezet az olasz kormány, ahol Matteo Renzi nyolc női minisztert nevezett ki a tárcák élére. A magyar kormányban viszont egy sincs.

Mindenesetre figyeljünk oda a kutatókra, ne feledjük, hogy a fiúmagzatok, pláne, hogy a felnőtt férfiak, sokkal érzékenyebbek, mint a gyengébb nem. A világ legnagyobb spermabankja, az amerikai California Cryobank szerint - most csak kettőt említünk az ajánlásaik közül -, a rendszeres szaunázás árt a spermiumoknak, heti 20 óra tévézés megfelezi a spermiumszámot...

Védjük a férfiakat, hátha ők is többet törődnek azzal hogy a gyengébb nem erősebb legyen, nehogy génmanipulációkon törje a fejét.