Lewis Hamilton;

2014-11-03 00:38:00

Hamilton nyert Amerikában

A világbajnoki pontversenyben vezető Lewis Hamilton, a Mercedes pilótája nyerte a Forma-1-es Egyesült Államok Nagydíját, ezzel 24 pontra növelte az előnyét a mostani futamon és az összetettben is második csapattársával, a német Nico Rosberggel szemben. Úgy tűnik, eldőlt az idei vb-cím is…

Noha az időmérőn Nico Rosberg (Mercedes) brillírozott, a futamot várva a legtöbben mégis Hamilton győzelmére fogadtak volna. Nos, mint 56 körrel a rajtot követően kiderült, azok tették jól, akik pénzt áldoztak a 29 éves brit versenyzőre. Ugyanis 2008 világbajnoka egészen parádés versenyzést bemutatva pályafutása 32., idei 10. részsikerét aratta a texasi Austinban, ezzel beérte az örökranglistán a szintén 32 futamgyőzelemnél álló Fernando Alonsót.

Rosberg bejött másodiknak – Hamilton a 24. körben előzte meg vetély-, és csapattársát –, és ezzel a Mercedes duójának ez volt az idei 10. kettős győzelme, ezzel a konstruktőri vb-címét már az előző, Orosz GP-n bebiztosító Mercedes beállította a McLaren istálló 1988-as rekordját, akkor a legendás brazil Ayrton Senna és a francia Alain Prost végzett a szezonban 10 futamon is az első két helyen.

A futam első körének végén Sergio Perez (Force India) és Adrian Sutil (Sauber) összeütköztek, a pályán maradt törmelék miatt pedig be kellett jönnie a biztonsági autónak, amely az ötödik körben állt ki a mezőny elől. Az élen egyre jobban elhúzott a Rosberg-Hamilton kettős, aztán jött a 24. kör, amikor a brit egy határozott, és tökéletesen kivitelezett manőverrel megelőzte riválisát, s átvette a vezetést. A folytatásban Hamilton körről körre, tizedmásodpercről tizedmásodpercre növelte az előnyét Rosberggel szemben.
A vb-címért küzdő Mercedes-pilóták külön harca közben Ricciardo futott remek versenyt, jó stratégiával, ennek köszönhetően felállhatott a dobogó alsó fokára, megelőzve a Williams két pilótáját, Felipe Massát és Valtteri Bottast. A motorcsere miatt a boxutcából rajtoló négyszeres vb-győztes, címvédő német Sebastian Vettel (Red Bull) hetedik lett, míg Pastor Maldonado (Lotus) megszerezte idei első vb-pontját.
Az idei világbajnoki sorozat a hétvégén, Brazíliában folytatódik.

F1 - számokban

Egyesült Államok Nagydíja, végeredmény: 1. Lewis Hamilton (brit, Mercedes), 2. Nico Rosberg (német, Mercedes), 3. Daniel Ricciardo (ausztrál, Red Bull), 4. Felipe Massa (brazil, Williams), 5. Valtteri Bottas (finn, Williams), 6. Fernando Alonso (spanyol, Ferrari), 7. Sebastian Vettel (német, Red Bull), 8. Kevin Magnussen (dán, McLaren), 9. Jean-Eric Vergne (francia, Toro Rosso), 10. Pastor Maldonado (venezuelai, Lotus).

Leggyorsabb kör: Vettel 1:41.379 perc

Pole pozíció: Rosberg

A vb-pontversenye állása

Pilóták: 1. Hamilton 316 pont, 2. Rosberg 292, 3. Ricciardo 214, 4. Bottas 155, 5. Vettel 149, 6. Alonso 149.
Konstruktőrök: 1. (és már világbajnok) Mercedes 608 pont, 2. Red Bull 363, 3. Williams 238, 4. Ferrari 196, 5. McLaren 147, 6. Force India 123.