Jean-Claude Juncker;Helmut Kohl;

2014-11-03 21:15:00

Juncker: Helmut Kohl modern európai hazafi

Modern európai hazafiként jellemezte Helmut Kohlt az Európai Bizottság (EB) új elnöke hétfőn Frankfurtban a volt német kancellár új kötetének bemutatóján.

Jean-Claude Juncker kiemelte, hogy az élő politikusok közül Jacques Delors - az EB egy korábbi vezetője - mellett Helmut Kohlt tekinti példaképének.

A volt német kancellár az európai integráció elkötelezett híve, de a nemzeti érdekeket is minden erejével védte, mert nemcsak európai, hanem német hazafi is - mondta Juncker, megjegyezve, hogy Kohl néha annyira határozottan képviselte Németország érdekét, hogy uniós csúcstalálkozókat kellett megszakítani miatta.

Helmut Kohl politikai munkásságát így a "kontinentális és nemzeti dimenzióval" egyaránt rendelkező "modern európai patriotizmus" határozta meg - hangsúlyozta az EB elnöke, akinek új pozíciójában az első nyilvános szereplése volt Kohl Az Európa iránti aggodalomból (Aus Sorge um Europa) című könyvének bemutatója.

Hozzátette, hogy Helmut Kohl a Felhívás (Ein Appel) alcímű kötetében jogosan fejezte ki mély aggodalmát amiatt, hogy egyre inkább háttérbe szorul az uniós integráció "önazonosság-teremtő eszméje", az európai béke gondolata, és helyette a "kicsinyesség és gáncsoskodás" hódít teret, miközben "Európa újra és újra beleütközik a háború és béke drámai dilemmájába".

Ugyanakkor a háborút csak a dédnagyszülők történeteiből ismerő fiatal nemzedéknek már nemigen lehet "Európát megmagyarázni" a múlt felől közelítve, viszont a kilátásokra, a jövőben várható fejleményekre tekintve is lehet érvelni az európai egység eszméje mellett - mondta Jean-Claude Juncker.

Az integráció kezdetén az EU-t alkotó országok a világ népességének 20 százalékát tették ki, és ez az arány jelenleg már csak 11 százalék, a század végére pedig 4 százalékra zsugorodik. Ennek következtében az EU gazdasági ereje is csökken a világ más nagy térségeihez képest, így például már most tudható, hogy 20 év múlva egyetlen uniós tagállam sem lesz már a világ legnagyobb gazdaságait összefogó G7 csoport tagjai között - fejtette ki az EB elnöke.

Hangsúlyozta: "aki azt gondolja, hogy Európa demográfiai és viszonylagos gazdasági gyengesége közepette eljött az ideje annak, hogy szétszedjük apró darabokra" az EU-t, az "súlyosan téved".

"Ez nem az a pillanat, amikor vissza kell fordulni a nemzetállamok felé, hanem az a pillanat, amikor minden eszközzel és a meggyőzés erejével a jobb Európa értelmében vett több Európáért kell tenni" - mondta Jean-Claude Juncker a Phoenix közszolgálati televízióban közvetített könyvbemutatón, hozzátéve, hogy "a kisállamiság és a szétfejlődés" helyett az integráció elmélyítésére kell összpontosítani.

Helmut Kohl felfogása alapján az euró nemcsak a belső piac szükséges tartozéka, hanem "békepolitika a jelenkor eszközeivel" - emelte ki az EB elnöke, hozzáfűzve, hogy "az euró megvédi az európaiakat", és a közös pénz nélkül nagyon súlyos állapotban lenne a kontinens.

A 84 éves volt német kancellár a könyvbemutatón elmondott rövid beszédében hangsúlyozta, hogy még nem késő megállítani a kedvezőtlen folyamatokat, de ehhez Európának ismét "szívüggyé" kell válnia.

Helmut Kohl új kötetében elsősorban azt szorgalmazza, hogy kerüljön ismét napirendre a valutaunió alapjára felépítendő politikai unió gondolata, és élesen bírálja utódja, Gerhard Schröder politikáját.

A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című vasárnapi német lap ismertetett a könyvből egy részletet, amely szerint Kohl úgy véli, hogy az 1998-2005 közötti szociáldemokrata-zöldpárti kormány felelősséget visel az euróövezeti államadósság-válságért, mert annak nyomására vették fel Görögországot az euróövezetbe úgy, hogy nem felelt meg a tagság követelményeinek. Szintén a Schröder-kormány vétke, hogy Németország megsértette az államháztartási fegyelmet előíró stabilitási és növekedési paktumot, és igen jelentős részben ez a két fejlemény vezetett az euróövezeti válsághoz - fejtette ki Helmut Kohl.

A volt kancellár bírálta az ukrán válságban követett nyugati Oroszország-politikát is. Szerinte hiba elszigetelni Moszkvát, az eddigi legnagyobb tévedés pedig az volt, hogy a G7 csoport idén júniusban megszakította az együttműködést Oroszországgal.

Kohl pártja, a konzervatív CDU elutasította a volt kancellár bírálatát. A Nyugat nem közösítette ki Oroszországot, hanem éppen fordítva történt, Oroszország szigetelte el saját magát - mondta Andreas Schockenhoff, a CDU parlamenti (Bundestag-) képviselőcsoportjának helyettes vezetője, hozzátéve, hogy az orosz vezetés megsértette az európai békerendszert és a nemzetközi jogot, és most elsősorban Moszkvának kell lépéseket tennie a helyzet rendezéséhez.