egészségügy;költségvetés;kórházak;

2014-11-05 06:04:00

Nem lesz elég a kórházaknak ígért pénz

Még az idén legalább 35-40 milliárd forintos kórházi adósságrendezésre van szükség, különben az egészségügyi intézmények beszállítói "besokallnak", s több helyen leállhat a kórházak eszköz-, kötszer- és gyógyszerbeszerzése. 

Az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) ugyan üdvözli, hogy a kormány a jövő évi költségvetésben külön célelőirányzatot kíván biztosítani az egészségügyi intézmények adósságainak kezelésére, de felhívták a figyelmet arra, hogy a törvénytervezetben az egészségbiztosítási ellátások kiadásaiként szereplő, az idei évihez képest gyakorlatilag változatlan összegek nem nyújtanak fedezetet sem a gyógyító tevékenység elvárt és legalább jelenlegi színvonalának a fenntartására, sem azokra a strukturális változtatásokra, amelyekkel megszűnhetne az adósságok újratermelődése. Azaz megmarad az egészségügyi rendszer alulfinanszírozottsága, ami az adósság folyamatos keletkezésének az egyik legfőbb oka.

Megírtuk: a jövő évi költségvetési javaslat szerint egészségügyre 2015-ben 1276,152 milliárd forint jut, 6,5 százalékkal több a 2014. évinél, ám a többletforrást nem a kórházi ellátórendszer kapja, hanem a háziorvosok és egyéb területek. A tervek szerint egy 60 milliárd forintos általános céltartalék szolgálja ugyanakkor jövőre a költségvetés intézményeinek adósságrendezését, ezen belül a kórházakét is. "Az, hogy pontosan ennek hányadrészét fordítják majd a kórházak adósságainak csökkentésére, csak év közben derül ki, és függ attól is, hogy a kórházak milyen garanciákat vállalnak az adósságuk újratermelődésének elkerülésére" - mondta Rétvári Bence, a szaktárca parlamenti államtitkára.

Az OSZ szerint azonban ez nem elég: az adósságkezelésre biztosítani tervezett 60 milliárd forint a költségvetési szervek 2014. szeptember 30-i lejárt tartozásállományának is alig több mint fele, ráadásul nem ismert, hogy a tartozással rendelkező kórházak milyen elvek alapján juthatnak forráshoz ebből a keretből. Eközben csak a kórházak lejárt szállítói tartozása mára meghaladta a 70 milliárd forintot - egyes becslések szerint már a 80 milliárdot is. Épp ezért a beszállítókat tömörítő szervezet a jövő évi adósságrendezésen túl még idén a kórházi adósságok részleges konszolidációjára szólította fel a kormányt, legalább 35-40 milliárd forint értékben. "Amennyiben ugyanis nem születik gyors kormányzati intézkedés az egészségügyi intézmények lejárt tartozásainak legalább részben történő felszámolására, úgy az OSZ által képviselt ágazatok azon beszállítói, amelyek nem képesek tovább hitelezni a kórházakat, kénytelenek lesznek feltételekhez - elsősorban előre fizetéshez - kötni a további szállításokat" - írták.