hulladék;állam;GEC;bankok;Budapest Bank;

2014-11-14 06:26:00

Újabb bank lesz állami?

Az állam banki portfóliójában várhatóan a Budapest Bank lesz az újabb "zsákmány". A hírek szerint erről előrehaladott tárgyalások folynak a General Electric Capital és a kormány között. A jegybankban kivonulásokra, összeolvadásokra számít a bankszektorban. Már 70 százalék is lehet a magyar kézben levő bankok aránya.

Ahhoz nem fér kétség, hogy ha a kormány és a jegybank illetékesei kijelentik, hogy ki kell szorítani a külföldi tulajdonban lévő bankokat Magyarországról, akkor - ameddig a Fidesz-kétharmad hatalmon van - addig ezt meg is teszik. Mégis hatalmas meglepetést okozott a 444.hu internetes portál értesülése, hogy a magyar állam megveheti a Budapest Bankot. Nem az amerikai General Electric Capital tulajdonában lévő, folyamatosan nyereséges pénzintézet eladásának ténye érte váratlanul a közvéleményt, hiszen ennek a lehetőségéről már korábban is keringtek piaci hírek, hanem az, hogy a vevő, akárcsak az MKB esetében a magyar állam lesz. A hírt még egyik oldalról sem erősítették meg. Annak ellenére, hogy nincs még végső döntés, a piac kész tényként értékeli a 444.hu értesülését: egy rendkívül szűk körben zajló tárgyalások eredményeként állítólag már hétfőn bejelenthetik: az egyik legsikeresebb középbank, a pénzintézeteket folyamatosan sújtó kormányzati terhek ellenére nyereséges Budapest Bank (BB) az állam által történő megvásárlását.

A Portfólió üzleti portál durva becslései szerint 83-92 milliárd forintot érhet, ami többszöröse az idén ugyancsak állami tulajdonba került, masszívan veszteséges MKB 17 milliárdos vételárának. (A BB megvásárlása az idei költségvetés újabb módosításával járhat.) Érdekesség, hogy magyar állam nem az egyedüli vevőjelölt volt, hanem a spanyol Banco Santander bankóriás is versenyben volt. Ez a csoport vette meg idén nyáron a GEC skandináv érdekeltségét. Az európai pénzvilágban a spanyolok szinte minden országban képviseltetik magukat, de Magyarországon még nincsenek jelen. Pénzügyi szakemberek szerint a magyar kormányzat mindent elkövet azért, hogy ha eladja egy külföldi bank az itteni érdekeltségét, akkor vevőként jelenjen meg, beteljesítve Orbán Viktor szándékát, hogy legalább 50 százalékban magyar kézben legyenek az itthoni bankok.

Ezért kapóra jött a számukra, hogy az amerikai cég fokozatosan leépíti pénzügyi tevékenységét. A BB, 2700 alkalmazottjával, tekintélyesnek mondható az itt lévő amerikai cégek között. A lengyel GEC érdekeltségű BHP bankot a hírek szerint ugyancsak el akarják adni, a dolog pikantériája, hogy arra pedig az OTP is szemet vetett. A számok azt bizonyítják, hogy az 50 százalékos kormányzati cél az MKB megvételével és a Takarékbank államosításával, majd hazai kézbe adásával már megvalósult. A BB már csak ráadás lehet. (Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter a Figyelőnek azt nyilatkozta, hogy a hazai bankoknak legalább 70 százalékban kellene magyar tulajdonban lenniük.) A BB mindenképpen jó portékának tűnik, hiszen vállalati (kkv) hitelezési portfóliója értékes, az autófinanszírozásban és a befektetési alapok terén szerepe számottevő.

Seszták szavaival összecseng amit Nagy Márton a jegybank ügyvezető igazgatója egy tegnapi gárdonyi tanácskozáson mondott. Úgy vélte, hogy öt, vagy ennél is kevesebb nagy kereskedelmi bank marad az országban, mivel a szektor a devizahitelek forintosítása, elszámolása és a fair bankokról szóló törvény hatására jelentős konszolidáción és koncentráción megy majd keresztül. Ugyancsak az MNB illetékesei a Pénzügyi Stabilitási Jelentés bemutatóján a minap úgy fogalmaztak: a devizahiteles elszámolás a bankrendszer számára azonnali veszteséget okoz, csökkenti a pénzügyi rendszer likviditását, rövid távon gyengítik a bankrendszer sokkellenálló és hitelezési képességét. Vagyis az állam mit sem törődik a bankok ellehetetlenítésével, közvetve hozzájárul magyarországi tevékenységük feladásához.