Népszava Anno;hulladék;Magyar Rádió;

2014-11-27 10:00:00

Csúcs László haragszik a Népszavára

Nem szemlézhetik a Népszavát a Rádióban. Hat rádiós nem fogadta el a diszkriminációt! Ezen a napon írta a Népszava - 1993-ban

A Magyar Rádióból származó értesülés szerint a reggeli hírműsorban december elsejétől újra meginduló lapszemle állandóan szemlézett lapjai között nem szerepel a Népszava. A vonatkozó belső utasítás szerint a magyar szakszervezetek lapját a Pest Megyei Hírlaphoz és néhány más vidéki újsághoz hasonlóan csak esetenként szemlézhetik. Információink szerint a döntés hátterében a Színes RTV-ügy áll, amely a Magyar Rádió és a Népszavát is kiadó VICO cég között támadt a műsorújság miatt.

A rádiós Krónika főszerkesztője, Pálffy István értesülésünket megerősítette, mondván, valóban csak öt országos reggeli napilap szemlézése engedélyezett folyamatosan, néhány esetlegesen, de vannak kihagyandók is, mint például a Kurír. A főszerkesztő hangsúlyozta, vezetőként nem ért egyet a döntéssel, minden diszkriminációt érvényesíthetetlennek tart. Szerinte a lapok, illetve a bennük megjelenő írások között kizárólag minőségi szempontok alapján szabad és lehet különbséget tenni.

P. Szabó József, a Kossuth Rádió adófőszerkesztője kitért kérdéseink elől. Közölte, az ügyről nem kíván nyilatkozni, nincs is különösebb mondanivalója.

Rádiós körökből megtudtuk, hogy a lapszemlézésre kijelölt krónikásoknak Osgyáni Csaba lesz a főnöke, akinek ellenőri szerepet szántak. A csapat, amelynek tagja Antalffy Krisztina, László Judit, Horváth Katalin, Gyuricza Péter, Soós Éva és Márványt Péter, a már jelzett diszkriminációt nem fogadta el, véleményük ugyanaz, mint Pálffy Istváné. Ragaszkodnak ahhoz is, hogy külsős ne lapszemlézhessen, így a kijelöltek között szereplő Antall István ellen is szót emeltek. Egyébként Antall az egyedüli, aki a feltételekkel egyetértett.

Információink szerint a lapszemlézéssel kapcsolatban volt olyan javaslat is, hogy piaci alapon kell megoldani. Ezt maga P. Szabó József vetette el, kijelentve, a Rádió közszolgálati jellegének ellentmondana az ilyen lapszemlézés.

A lapszemlézők listája tehát megvan, de a jóváhagyás Csúcs László alelnök kezében van. Emiatt korántsem tekinthető végérvényesnek. A bizonytalanságot tetézi, amit már jeleztünk, hogy a kijelöltek elfogadhatatlannak tartják a logikátlan s az objektivitástól mentes lapszemlézési metódust. Ebből pedig a Rádióban egyenesen következhet az, hogy olyan új csapatot állít össze P. Szabó József, amelynek tagjai feltétel nélkül elvégzik a munkát.

Népszava 1993. november 27.