MSZP;megfigyelés;Szombathely;

2014-11-28 06:11:00

Szocialistákat akartak megfigyelni Szombathelyen?

Lemondott posztjáról Gaál Róbert, Szombathely önkormányzatának jegyzője, miután kiderült, hogy az önkormányzat egyik alkalmazottja az ő utasítására megpróbálta kikérni a szolgáltatótól a városháza harminc dolgozója - köztük a hivatal összes osztályvezetője - szolgálati mobiltelefonjának hívás-, valamint SMS-listáját.

Az ügyet a szombathelyi közgyűlés hétfői ülésén Czeglédy Csaba, az Éljen Szombathely-MSZP-DK-Együtt frakcióvezetője hozta nyilvánosságra, aki az ellenzéki képviselőcsoport nevében vizsgálóbizottság felállítását is kezdeményezte. Ezt kis többséggel leszavazta a helyi Fidesz, azonban Puskás Tivadar, a város kormánypárti polgármestere, miután tudomást szerzett az ügyről, bejelentette, leállíttatta az adatlekérést és vizsgálatot rendelt el, ami jegyző lemondása ellenére is folytatódik.

Az ellenzék szerint személyiségi jogokat és levéltitkot sérthetett volna, ha kiadják a listát. Czeglédy lapunknak elmondta, a bejövő hívásokat, illetve az SMS-ek listáját csak folyamatban lévő büntetőeljárásban kérheti ki a nyomozóhatóság, ehhez a jegyzői meghatalmazás kevés. Nem véletlen, hogy a szolgáltató Telenor munkatársa biztonsági okból felhívta a városházát, mielőtt az adatokat kiadta volna. A szocialista politikus a múlt héten tudta meg valakitől, mi is történt, ezt követően hozta nyilvánosságra az ügyet, amelyet szerinte a fideszes városvezetők el akartak hallgatni.

Czeglédy nem hiszi, hogy a jegyző "magányos elkövető" lenne, biztos benne, hogy utasították erre. Úgy tudja, a fideszesek kíváncsiak voltak arra, hogy a hivatal vezető munkatársai közül ki tartja a kapcsolatot a demokratikus ellenzék helyi képviselőivel, közülük elsősorban Czeglédyvel és Ipkovich Györggyel, a város korábbi szocialista polgármesterével. Tették ezt annak ellenére, hogy a hivatal alkalmazottainak és a helyi képviselőknek - az ellenzékieknek is - együtt kell dolgozniuk.

Ha a fideszes polgármester által indított vizsgálat megállapítja, hogy valóban megpróbálták a híváslistákat megszerezni, Puskásnak meg kell tennie a feljelentést az ügyben, miután ez hivatali visszaélés gyanúját feltételezi - fogalmazott Czeglédy. Hozzátette, nem tudják, kiknek az adatait akarták lekérni, ám azt is aggályosnak tartják, hogy több ellenzéki képviselő is a városházi flottába tartozó mobilt használ, így elképzelhető, hogy az ő hívásaikat, SMS-eiket szintén ellenőrizni akarták. Elképzelhető, hogy a Czeglédy által kirobbantott és Fidesz számára kínos szombathelyi drog-botrány is hozzájárult ehhez a "megfigyelési" ügyhöz.