korrupció;Fidesz;NAV;

2014-11-28 06:00:00

Védi a korrupciót a Fidesz

Akadályozza a Fidesz, hogy megalakuljon a NAV-ügyet vizsgáló parlamenti bizottság, de a kabinet sem kezdeményezett független vizsgálatot a hivatal korrupciógyanúba keveredett, s emiatt Amerikából kitiltott vezetői, valamint az áfacsalások ügyében. Lényegében egyetlen, illetékes hatóság sem teszi a dolgát az ügyben, így könnyen úgy tűnhet: az Orbán-kormány a korrupció fenntartásában érdekelt.

Bár először felvette napirendjére az Országgyűlés igazságügyi bizottsága a NAV-ügyet vizsgáló bizottság létrehozásának javaslatát, végül a kormánypárti képviselők mégis levették, s nem voltak hajlandóak tárgyalni a témáról. A fideszes tagok egyetlen érvként azt hozták fel, hogy több időre van szükségük. Azt ugyan nem tudni, mihez, hiszen a bizottság megalakításához szükséges képviselői aláírás megvan - valamennyi ellenzéki párt támogatja a vizsgálatot -, a testület céljai pedig október közepe óta ismertek.

Az ülés után Schiffer András, az LMP frakcióvezetője, Szél Bernadett, a párt társelnöke, Horváth András, a NAV volt munkatársa és Vágó Gábor, az LMP egykori képviselője - utóbbiak ketten a Korrupcióellenes Szövetség (KElleSZ) alapító tagjai is - próbálták értelmezni a történteket. Schiffer szerint a a kormánypártok azért vették le a javaslatot a napirendről, mert még nincs álláspontja az ügyben a kormánynak. Pedig idejük lett volna rá október 17-e óta, ekkor nyújtották be a javaslatot - tette hozzá Szél.

Az áfacsalási botrányt kirobbantó volt adóellenőr Horváth kiemelte: azért is szükség lenne a bizottságra, mert a NAV-nál éppen azok vizsgálták ki az ügyet, aki érintettek lehetnek hivatali visszaélésekben. Ismét cáfolta, hogy a NAV-jelentés bizonyítaná állításainak megalapozatlanságát, és javasolta, mindenki nézzen utána azon dokumentumoknak, amelyeket a NAV nyilvánosságra hozott.

Egyébként a KElleSZ december 4-re minden eddiginél nagyobb civil megmozdulásra számít a NAV-botrány ügyében. Vágó bejelentette: csatlakoznak a korrupcióellenes tüntetéshez, amit egy másik csoport hirdetett meg. Megírtuk: az 1000 milliárdan a tisztességes adózásért Facebook-csoport jövő csütörtökön este 6-ra, a Kossuth térre szervez demonstrációt, amiért a kabinet továbbra sem kezdeményezett független vizsgálatot a NAV korrupciógyanúba keveredett, s emiatt Amerikából kitiltott vezetői, valamint az áfacsalások ügyében.

Nemcsak a kormány adós azonban ezek vizsgálatával, az illetékes magyar hatóságok is. A tegnap bizottsági ülésen a képviselők meghallgatták Polt Péter legfőbb ügyész beszámolóját, amelyből kiderült, hogy tavaly regisztrálták a legtöbb korrupciós bűncselekményt, szám szerint 1105-öt, további részleteket azonban nem közöltek. A Legfőbb Ügyészség (LÜ) szerdán küldte el ismét Polt egy hónappal ezelőtti levelét André Goodfriendnek, az Egyesült Államok budapesti ideiglenes ügyvivőjének, illetve az amerikai igazságügy-miniszternek, aki egyben a legfőbb ügyész tisztét is betölti. Kedden ugyanis az amerikai fél jelezte, hogy "nem rendelkezik" azzal.

Polt levelében "baráti szívességként" arra kérte az amerikai hatóságokat, adják ki bizonyítékaikat a hat magyar állampolgárt, köztük kormányzati tisztviselőket és a NAV elnökét, Vida Ildikót érintő korrupciós ügyben. Ha megkapja az adatokat, haladéktalanul megteszi a törvényben előírt szükséges lépéseket - ígérte Polt. Csakhogy már az érintettek amerikai beutazási engedélyeinek megvonásakor jelezte az Egyesült Államok: nemzetközi jogsegély keretein belül azonnal átadja a bizonyítékait a magyar hatóságoknak, ám eljárás nélkül erre saját törvényei értelmében nincs lehetőség.

Az LÜ mégsem indított eljárást hivatalból; Polt állítja, nincs konkrét ügy, amiben gyanú merült fel. Szigetvári Viktor, az Együtt ügyvezető társelnöke tegnap felszólította a legfőbb ügyészt, hagyjon föl azzal, hogy hülyének nézi a magyarokat, alibizik és bűnsegédként viselkedik a kitiltási ügyben. Indítson nyomozást, és úgy szerezze be a szükséges információkat az amerikai féltől. Erre egyébként az LÜ-nek az Együtt politikusai, valamint egy magánszemély által tett feljelentés nyomán is lehetősége van.

Valamennyi, a korrupciós gyanúk feltárásban érintett közfeladatot ellátó személy és szerv súlyos mulasztásban van a Vida Ildikó adóhatósági elnököt és több társát érintő amerikai kitiltási botrányban és a Horváth András volt adóellenőr által feltárt áfacsalási ügyekben is.

Cikkünk a következő oldalon folytatódik