RTL;digitális átállás szabályai;

2014-11-29 06:09:00

Végleg besokallhat az RTL a kormánytól

Ismét módosítaná a Fidesz a műsorterjesztés és a digitális átállás szabályairól szóló törvényt: januártól kötelező lenne felvenni a televíziós alapcsomagokba a két új, tervezett közmédia-csatornát is 2015-ben, előre helyezve ezeket, hátrébb tolva a nézettebb kereskedelmi tévéket - amelyek akár ki is szorulhatnak idővel.

A november 27-én benyújtott új javaslat értelmében a szolgáltatók kötelesek lennének a közszolgálati csatornáknak elsőbbséget biztosítani más csatornákkal, műsorszolgáltatókkal szemben, azaz fel kellene venniük az alapcsomagokba az összes, közmédia által működtetett új tévét, a 2015-re tervezett Petőfi tévét, illetve az új sportcsatornát. A szövegben mindezt "az egyenlő elbánás elvét nem érintve" megjegyzéssel egészítették ki, érthetetlen módon.

Az RTL-csoport szerint sérül a szabad verseny a törvénymódosítással, mert a szolgáltatók nem tehetik előre a nézettebb kereskedelmi tévéket, ráadásul ott a veszély, hogy ezek közül párat kiszoríthatnak az új közmédia-tévék. Kolosi Péter az Origónak azt nyilatkozta, hogy az RTL szerint ezzel a lépéssel próbálja a közmédia növelni átlagos elérését, nézettségét, holott azt nívósabb műsorokkal és pártatlan hírműsorokkal kellene tennie. A programigazgató úgy látja, hogy az állami beavatkozással a Kamera Hungáriával kötött szerződések is sérülnek, és megpróbálják eljelentékteleníteni a lényegesen nézettebb kereskedelmi tévéket.

A kábelszolgáltatók, s a másik nagy kereskedelmi csatorna, a TV2 még nem nyilatkoztak az ügyben, a Demokratikus Koalíció viszont úgy látja: a kormány ismét el akarja hallgattatni a szabad sajtót, hiszen rákényszerítené a szolgáltatókat arra, hogy kivegyék alapcsomagjaikból a nagy kereskedelmi tévéadókat, köztük a kormány zűrös ügyeiről objektívan tájékoztató RTL Klubot. A Fidesz minderre úgy reagált: a törvénytervezet csak a digitális hálózatokon bővíti ki hat csatornára a közszolgálati csatornasugárzási kötelezettséget, ebben az esetben azonban az alapcsomagban lévő csatornák számát nem a kormány, nem a törvénymódosítás, hanem a szolgáltatók határozzák meg. Szerintük "a javaslattal a magyar médiaszabályozás az eddigieknél is jobban igazodik az uniós ajánlásokhoz és elvárásokhoz, lezárva ezzel az elmúlt évek vitáit".