Szerintem;Balassagyarmat;Salgótarján;

2014-12-01 07:19:00

Nem akartam elhinni!

Egy pillanatra ’’megállt bennem az ütő” amikor a rádióból meghallottam, hogy a választásokon baloldali sikert elkönyvelő Salgótarjánban a városi képviselők többsége úgy határozott, hogy a megyeszékhelyet áthelyezik Balassagyarmatra, a megye régi „fővárosába.” Salgótarjánban születtem, ott éltem boldog gyermekkort, ott végeztem az iskoláimat, sőt az acélgyárban kezdtem munkáséveimet. Hol van már az a gyár? Igaz, 1949-ben felkerültem Budapestre, de a szülővárosom mindig szívem közepében volt.

Emlékszem a bányákra, a Hirsch-gyárra, az Üveggyárra, arra, hogyan fejlődött a város amikor lebontották a régi földszintes házakat és helyette felépültek a sok száz lakást adó épületek. És tudom hogy a város 20 éves, átgondolt terv alapján elsőként épült úgy, hogy a korszerűtlen városközpontot lebontották. Az ókori római városok mintájára "fóruma"van: a két "felhőkarcoló", a mozi, a múzeum és a Városháza jelenti ezt. Azért, hogy az új építkezés a városközpontból indult, 1970-ban az ENSZ szakbizottsága is itt ülésezett, Ybl -díjjal jutalmazták a tervezőket, építőket. A válság megviselte a várost, a termelőüzemek és a munkalehetőségek csökkentek, de az élet új reményekkel indult el.

S most éppen a képviselő-testület az, amely megfosztaná a várost az évtizedek alatt kivívott vezetőszerepétől?  Balassagyarmat a megye északi részén, Szlovákia szomszédságában, szép múltú város, hiszen a legbátrabb város címet is megkapta, amikor 1919 januárjában kiverték a cseh csapatokat a városból és ezzel megmentették a trianoni leszakításról. Tudjuk, itt dolgozott a Vármegyeházán Madách és Mikszáth, szép a Palócmúzeum gyűjteménye, a képtára. A XX. század végén iskolaváros lett, igen rossz közlekedési körülményekkel. Tiszteletre méltó polgári, de nem munkásmúltjuk van, mint Salgótarjánnak. Kétségtelen, hogy az 1956-os sortűz foltot hagyott Salgótarján múltján. Érdekes, hogy ezt épen több mint hatvan év múltán is felemlegetik.

Milyen fondorlatos módon készült el ez a javaslat, hogy éppen az évfordulón hangzott el! Mit szólnak ehhez a város lakói, akik bizalommal választották meg a képviselő testület tagjait? A többség „demokratikusan döntött”. Vigyék el a hivatalokat a munkahelyeket a városból, hogy több legyen a munkanélküli, a kilátástalan jövőjű ember ebben a városban? Hiába győzött a baloldali tisztségviselő, ha a képviselő testületben a többség jobboldali módon a múltat szeretné visszaállítani még azon az áron is, hogy ellehetetleníti a város lakóit. Olyan, ez mint a kisgyermek büntetése: rossz voltál? Azt tetted amit a hatalom nem akart? Viseld a következményeket!

Reméljük, nem hagyják Salgótarján lakói!