Déli Áramlat;

2014-12-01 20:57:00

"Orbán irgalmatlan pofont kapott"

Orbán Viktor "irgalmatlan pofont kapott"  - reagált Szanyi Tibor az MSZP EP-képviselője Brüsszelben arra a hírre, hogy Vlagyimir Putyin hétfőn bejelentette: Oroszország a jelenlegi körülmények között nem tudja megkezdeni a Déli Áramlat gázvezeték tervének megvalósítását. Az Együtt arra szólít fel, hogy Orbán Viktor miniszterelnök ismerje el, a keleti nyitás politikája megbukott, a kormány tervezze újra a magyar energiastratégiát, biztosítsa az ország energiaellátását, kül- és gazdaságpolitikájában pedig forduljon Európa felé.

Az Európai Uniónak a Déli Áramlattal kapcsolatos ellenző álláspontja miatt az orosz energiahordozók forgalmát a jövőben más célállomások felé fogják irányítani - ezt közölte Ankarában Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki azt tanácsolta Bulgáriának, kérjen kártérítést az EU-tól az elmaradt haszon miatt. "Az a véleményünk, hogy az Európai Bizottság álláspontja nem volt konstruktív. Ha Európa nem akarja megvalósítani (a Déli Áramlat projektjét), akkor nem lesz megvalósítva" - fogalmazott Putyin, hangsúlyozva: a gázvezeték megépítésének a munkálataihoz Oroszországban már minden készen állt. "Energiahordozóinkat a világ más régióiba irányítjuk át, és meggyorsítjuk a cseppfolyós földgázra vonatkozó projektjeink valóra váltását" - tette hozzá.

Az orosz elnök szerint ez az átirányítás korántsem szolgálja Európa gazdasági érdekeit, hiszen Európának nélkülöznie kell majd az említett gázvezetéken szállítani tervezett energiahordozókat. Putyin az tanácsolta Bulgáriának, kérjen kártérítést az Európai Bizottságtól az elmaradt haszonért. Bulgária közvetlen bevételei a tervezett gázszállításoknak köszönhetően legalább 400 millió eurót tettek volna ki évente.

Mint az korábban megírtuk semmilyen körülmény sem indokolja, hogy a magyar kormány sürgős beruházásként kezelje az orosz Déli Áramlat elnevezésű nemzetközi földgázvezeték hazai szakaszának a megépítését. A vezeték bulgáriai részének az építése ugyanis csúszik, anélkül pedig nem helyezhető üzembe a gázszállító rendszer. Gazdasági okok sem szólnak az építési munkálatok felgyorsítása mellett, hacsak az Orbán-kabinet nem kötött valamilyen titkos háttéralkut Moszkvával amiben ennek az építkezésnek a gyorsított megvalósítása is szerepel – nyilatkozta két hete lapunknak Hegedűs Miklós.

A GKI Energiakutató Kft. ügyvezetője akkor úgy vélte: bár egyes híresztelések szerint összefüggés lehet lehet a paksi atomerőmű bővítése, az orosz gáz magyarországi bér-betárolása, az ukrán gázszállítások leállítása és a Déli Áramlat kivitelezési munkálatainak a felpörgetése között, minderről azonban eddig nem kerültek nyilvánosságra bizonyítékok. Az ellátásbiztonságot ugyanakkor már csak azért sem fokozza a csővezeték erőltetett ütemű kiépítése, mivel az új földgázszállító hálózat csak akkor működhet majd, ha azt az Európai Unió (EU) is engedélyezi. Erre pedig vélhetően legalább az ukrán-orosz konfliktus rendezéséig – vagyis akár évekig – várni kell majd.

Ismeretes: a brüsszeli Európai Bizottság magyarázatot kér, mert Magyarország november 3-án olyan törvényt fogadott el, amely segítheti az orosz Gazprom által megépíteni tervezett Déli Áramlat mihamarabbi létrejöttét, miközben az EU azt szeretné, ha projektben résztvevő uniós tagországok befagyasztanák a tervről folyó tárgyalásokat Moszkvával.

Szijjártó: Magyarország tudomásul veszi a döntést

Oroszországnak a Déli Áramlattal kapcsolatban hozott döntése után további lehetőségek után kell nézni, hogy Magyarország biztonságos energiaellátását hosszú távon meg lehessen oldani - mondta el Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden. A tárcavezető - aki részt vesz a NATO külügyminisztereinek brüsszeli találkozóján - kiemelte: Oroszországnak joga volt meghozni a döntést a Déli Áramlatról, és Magyarország ezt a döntést tudomásul veszi.

Hangsúlyozta: Magyarország energiaellátásának biztonsága érdekében további lehetőségeket kell keresni, és e lehetőségek között kiemelt helyen szerepel az Azerbajdzsánból a déli folyosón keresztül érkező gáz Közép-Európába juttatása. Ugyanakkor ez csak egy a lehetőségek közül, és bár ennek nagy szerepet szánnak, most további lehetőségek után kell nézni, hogy Magyarország biztonságos energiaellátását hosszú távon meg lehessen oldani - tette hozzá Szijjártó Péter.

A Déli Áramlat leállítása nem írja át az MVM terveit

A Déli Áramlat építésének leállítása nem érinti az MVM csoport hosszú távú elképzeléseit - fejtette ki az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. stratégiai igazgatója a Napi Gazdaság keddi energiakonferenciáján. Harmati György kérdésre válaszolva kifejtette, hogy a Déli Áramlat segítette volna a hazai gáztározók direkt kihasználását. Példaként megemlítette, hogy az orosz Gazprom most is tárol gázt Magyarországon. Kiemelte, hogy az MVM csoport az állami energetikai portfolió legnagyobb szereplője, célja az értékteremtő és fenntartható növekedés biztosítása, a működési hatékonyság növelése.

A működési hatékonyság növeléséhez tartozik az üzleti portfolió optimalizálása, a szervezet fejlesztése, az üzletágak közötti szinergiák kiaknázása, a gazdálkodás tudatossága, a megfelelő humánerőforrás fenntartása - ismertette. Harmati György szólt arról is, hogy a tulajdonosi elvárásoknak megfelelően a korábban villamosenergia területén működő MVM új energetikai üzletágba, a földgáz területére is belépett, és mára a legnagyobb földgázkereskedő Magyarországon, illetve Közép-Európában a legnagyobb földgáztározó kapacitással rendelkezik.

Orbán Viktor "irgalmatlan pofont kapott"

azzal, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, felhagynak a Déli Áramlat nevű gázvezeték tervével - mondta kedden újságíróknak Brüsszelben Szanyi Tibor. Az MSZP európai parlamenti képviselője szerint a bejelentés azt jelenti, hogy a magyar miniszterelnök "keleti politikájának ez a kitűzött projektje gyakorlatilag elbukott". A kormányfő "teljes mértékig Putyin elnök korábbi szándékai mögé állt, mondhatni Putyin autokráciájának utolsó európai szövetségeseként" - mondta Szanyi. Megfogalmazása szerint annak, amire az Orbán-kormány az elmúlt hetekben nagy lendülettel szervezkedett, azaz a Déli Áramlat magyarországi szakasza megvalósításának, most "egy pillanat alatt, egy csettintéssel vége szakadt".

Együtt: a kormány forduljon Európa felé!

Az Együtt arra szólít fel, hogy Orbán Viktor miniszterelnök ismerje el, a keleti nyitás politikája megbukott, a kormány tervezze újra a magyar energiastratégiát, biztosítsa az ország energiaellátását, kül- és gazdaságpolitikájában pedig forduljon Európa felé. Az Együtt szerint Orbán Viktor Vlagyimir Putyin legjobb barátjaként viselkedett az elmúlt években, "persze alárendelt, meghunyászkodó barátjaként", és úgy kalkulált, hogy a Déli Áramlat megépítésével évtizedekre bebiztosíthatja oligarchái helyzetét Magyarországon. Most, hogy "térdre kényszerült" a Nyugattal szemben, Putyin félresöpörte ezt a barátságot, Orbán Viktor pedig olyan leckét kapott, amelyet vagy megtanul, vagy elbukik mindent - írták.

Az MSZP a pénz elköltése miatt is aggódik

Tóth Bertalan szocialista politikus jelezte: elképzelhetőnek tartja, hogy a kormány még azelőtt megpróbálja lehívni a hitelt és annak egy részét elkölteni előkészítésre, tervezésre, mielőtt Oroszország esetleg felmondja a szerződést. Ez a korrupció melegágya lenne, mert 15 évig nem lehetne hozzáférni az adatokhoz, ezért nem derülne ki, hogy pontosan mire költötték ezt az összeget .

LMP: Orbán rossz lóra tett az érdekvezérelt külpolitikával

Az LMP szerint azzal, hogy az oroszok lemondtak a Déli Áramlat projektről, bebizonyosodott, hogy Orbán Viktor kormánya rossz lóra tett az érdekvezérelt külpolitikával. Szél Bernadett társelnök bírálta a kormányt, amiért szerinte "minden elv és józan megfontolás ellenére egyoldalúan elköteleződött az oroszoknak". Szerinte ez a magyar külpolitika csődje, hiszen Norvégia jelenleg olcsóbban és nagyobb mennyiségben szállít gázt Európának, az ország mégis ezzel az országgal került "kényes diplomáciai helyzetbe". A képviselő úgy látta: a helyzet a paksi előkészületekre is árnyékot vet, miután bebizonyosodott, hogy ha Oroszországnak finanszírozási nehézségeik vannak, gyorsan kihátrálnak bármilyen projektből. 

 Liberálisok: a Déli Áramlat meghiúsulása a kormány hintapolitikájának kudarca

A Magyar Liberális Párt véleménye szerint a magyar kormány "hintapolitikájának csúfos és látványos kudarca" a Déli Áramlat meghiúsulása.  Az MLP közleményében azt írja: miközben a kormány az utolsó pillanatig is látványosan és határozottan kiállt a Déli Áramlat mellett, annak meghiúsulása jól mutatja, mennyire hiábavaló volt "Orbánék keleti nyitása ezen a fronton is". Hozzáteszik: jól látszik, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök kénye-kedve szerint változtat leírt szerződéseken és megállapodásokon, ami fontos tanulságul szolgálhat Paks bővítésének ügyében is. A Liberálisok meggyőződése, hogy a bővítést nem titkosítani kell, hanem azonnali hatállyal felmondani - zárják a közleményt.

A cikk - a külföldi reakciókkal - a következő oldalon folytatódik