Orbán-kormány;Amerika;Orbán Viktor;Egyesült Államok;

2014-12-17 06:04:00

Megint félreértette Orbán az amerikaiakat

A magyar kormány egyelőre nem tudja, mi az oka annak, hogy az Egyesült Államok több százmillió dolláros forrást különített el, hogy kéttucatnyi közép- és kelet-európai országgal szemben akcióterveket készítsen és hajtson végre kifejezetten azért, hogy nyomás alá helyezzék e két tucat ország kormányát – mondta Orbán Viktor Belgrádban.

A miniszterelnök az emberi jogokért és demokráciáért felelős amerikai államtitkár korábbi kijelentésére reagált. Orbán szerint a kormány keresi, van-e összefüggés az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti - folyamatban lévő - szabadkereskedelmi megállapodás és az amerikai akcióterv között. Senki nem örül Magyarországon annak, hogy az országot műveleti területté nyilvánították húszegynéhány másik országgal együtt - tette hozzá a kormányfő.

Orbán vélhetően félreértette, vagy félre akarta érteni az amerikai államtitkár szavait. Sarah Sewall néhány napja azt mondta: az amerikai nemzetbiztonsági érdekeket is sértő kiterjedt korrupciós gyakorlat miatt az USA nagykövetségei akciótervet dolgoznak ki, hogyan tudnák segíteni Közép- és Kelet-Európa kormányait a korrupcióellenes intézkedésekben.

Emiatt a külügyminisztérium még hétfőn konzultált André Goodfrienddel, a budapesti amerikai nagykövetség ügyvivőjével. Tegnap pedig Szijjártó Péter a fideszes Tuzson Bence idevágó napirend előtti felszólalására azt válaszolta: Magyarország szuverenitása szempontjából aggodalomra okot adónak tartaná, ha egy ország akciótervet akarna végrehajtani Magyarországon a kormánnyal való egyeztetés és egyetértése nélkül. Szijjártó közölte azt is, hogy a kérdést felvetették hétfőn a Külügyek Tanácsának ülésén. Felidézte a hétfői Goodfrienddel való találkozót, hozzátéve: az ügyvivőnek elmondták azt is, nem tartanák helyesnek, ha egy ország azért támogatna civil szervezeteket, hogy azok nyomást gyakoroljanak bármilyen ügyben egy másik ország demokratikusan megválasztott kormányára. Mindez azért is fontos lehetett Szijjártónak, mert kiderült: Orbán a Bloombergnek adott interjújában, amelynek egy része hétfőn megjelent kijelentette: támogatná a külföldi támogatásokat kapó civil szervezetek regisztrációját. A miniszterelnök szerint: "Fontos tudni, ki áll a szervezetek mögött". "Nem igaz, hogy a demokrácia csak liberális lehet. Magyarországon demokrácia van, pont. Nincs szükség jelzőkre” – mondta a Bloombergnek. Miután a norvég civil alap támogatását elosztó szervezeteket, továbbá néhány támogatást kapó szervezetet is hónapokig vegzáltak a magyar hatóságok, Orbán szavai komoly veszélyt jelenthetnek a hazai civilek számára.

A kormányfő Belgrádban arról is beszélt, nincs rendjén, hogy „nyilvános előadásokból kell tudomást szereznie kormányoknak arról, hogy akcióterveket hajtanak végre nemzetközi pénzből oly módon, hogy nyomás alá próbálják helyezni ezeket a kormányokat a saját országuk területén szervezett civil társadalmi akciókkal”. "Ha valaki együtt akar működni Magyarország, vagy Közép-Európa bármely kormányával bármely jó cél érdekében, akkor mi arra nyitottak vagyunk, nem kell bennünket nyomás alá helyezni, nem kell pénzt elkölteni a hátunk mögött, nem kell ellenünk szervezni semmit, hiszen mi a józan ész talaján állunk, és minden jó cél érdekében mindenkivel szívesen működünk együtt” - tette hozzá. Úgy vélte, Magyarországon is inkább a sunyiság, a ravaszkodás, a diplomáciai ügyeskedés irritálja az embereket, „mert ha valaki akar tőlünk valamit, akkor mondja meg egyenesen, a magyar ember ehhez van szokva, ezt kedveli, szereti tudni, hogy tiszta a víz a pohárban”.

A Népszavában egyértelműbb volt

Immár többrendbeli rágalmazással vádolja Vida Ildikó André Goodfriendet - mondta Futó Barnabás az m1-nek. A NAV-elnök ügyvédje elmondta: a Heti Válasznak adott nyilatkozata alapján jelentették fel az amerikai ügyvivőt, aki Futó szerint a december 6-i Népszavában még egyértelműbben korruptnak nevezte a NAV elnökét, így lett többrendbeli rágalmazás a vád. Goodfriend lapunknak azt mondta: "A 7750-es proklamációt nem azért alkalmazzuk, mert az illető személy nem gyakorolt megfelelő ellenőrzést a hivatal felett, amelyet vezet, hanem azért, mert maga az említett személy olyan tevékenységet – korrupt cselekményt - követett el, amelyre a proklamáció vonatkozik."