Fidesz;felsőoktatás;Orbán Viktor;kancellár;

2014-12-29 07:03:00

Kancellárok

Még el sem indult a kancellárok pályáztatása, a miniszterelnök már tudta, kiket fog kinevezni az állami fenntartású felsőoktatási intézmények komisszári posztjaira. Ezt maga Orbán Viktor árulta el júliusban egy rádióinterjúban. Ne legyenek ugyanis kétségeink, a kancellárok a kormány meghosszabbított karjaként fogják kézben tartani az egyetemeket, főiskolákat. Hogy ez a gyakorlatban mit jelent majd, nyilván az adott intézménytől függ. Lesz, ahol lassú kiéheztetést, máshol pedig a fényes jövőt - annak függvényében, mennyire hajlandóak kiszolgálni a kormányfő igényeit.

Márpedig Orbánnak vannak igényei - ez már kiderült a felsőoktatási törvény többszöri módosításából. Csak néhány ezek közül: az állami finanszírozású képzések szűkítése és ezzel párhuzamosan a fizetős képzések bővítése, a röghöz kötés, az egyébként problematikus bolognai rendszer felfüggesztése vagy a duális képzés. A kormányfő ugyanis, hallgatva iparkamarai tanácsadóira, úgy véli, aki nem a nemzeti együttműködést elősegítő szako(ka)t választ, az előbb vagy utóbb fizessen, de ha lehet, ne is végezzen egyetemet, inkább tanuljon ki valami jó kis szakmát. Itt van például a felsőoktatási juhászképzés. Persze nem igazi egyetemről van szó, ez csak felnőttképzés, gyakorló juhászok számára, ennek megfelelő az oktatás is: mindössze nyolcvan óra, nyolc elméleti oktatási nap és két nap gyakorlat. A képzés annyira sikeres, hogy a debreceni, a szegedi és a kaposvári egyetem is elindította szeptembertől.

De hogy jönnek ide a kancellárok, csak nem ők fogják terelgetni az intézmények juhait? Nem, ők az eltévedt rektorokat, dékánokat és más elfajzott báránykákat hivatottak őrizni. Kancellárok nélkül ugyanis az egyetemek nem mozdulhatnak: minden olyan kérdésben ők döntenek, amelyek az intézmények költségvetését érintik. Mivel a még a rektoroknál maradó szakmai döntéseknek költségvetési vonzata is van, a kancellárok ebben is élet, s halál urai lesznek. Jól tudja ezt Orbán, ezért volt szüksége a fideszes pártkatonákra. Mint például Kupper András, akinek mindegy volt, hogy a SOTE, az ELTE vagy a Zeneakadémia felügyeletét kapja meg. A dolga úgyis ugyanaz lesz.