Franciaország;terrortámadás;Charlie Hebdo;Párizsi vérengzés;

2015-01-09 10:48:00

Túszdráma - Megölték a terroristákat

Lövöldözés volt a Párizstól 45 kilométerre északkeletre található Dammartin-en-Goele nevű településen a Charlie Hebdo francia szatirikus hetilap ellen két nappal ezelőtt elkövetett véres merénylet gyanúsítottjai és az őket üldöző rendőrök között. A terroristák egy gyárba zárkóztak be, egy túszt ejtettek. Eközben Párizsban ismét lecsapott a rendőrnő gyilkosa, állítólag ketten meghaltak, de túszokat is ejtett. A kommandósok a két helyszínen egyszerre rohanták le a terroristákat. A túszejtőket megölték, azonban négy túsz biztosan van a kóserbolti áldozatok között.

Teljes a rendőri készültség, helikopterek köröznek a falu felett, és szigorú biztonsági intézkedéseket hoztak Dammartin-en-Goele településen. A falut teljesen lezárták, és beparancsolták az iskolásokat az épületekbe, és az iskolák a Le Figaro szerint azt az utasítást kapták a hatóságoktól, hogy senki nem mehet az ablakokhoz. 

A másik, Párizs keleti részén kialakult túszejtő akció és a francia fővárostól északra fekvő Dammartin-en-Goele településen zajló túszdráma kapcsolódik egymáshoz - mondta a francia rendőrség egyik illetékese a Le Figaro című francia lapnak.

"A vincennes-i elkövető azzal fenyegetőzik, hogy megöli túszait, amennyiben a hatóságok megrohamozzák a Dammartin-en-Goele településen magukat elbarikádozó Kouachi-fivéreket" - tette hozzá a rendőrségi illetékes.

A csendőrség megerősítette, hogy megindult a roham Dammartinnél. Hirtelen lövéseket lehetett hallani, amik nagyjából egy percig tartottak, közben feltehetően gránátok robbanása is hallatszott, majd pedig újból lőttek. A BBC szerint a csendőrök használhatták a füstgránátokat - írja az Index.

A portál beszámolója szerint öt robbanást és nagyjából tíz lövést lehetett hallani a kóserboltnál, a Porte de Vincennes-nél - mondta be a CNN. A rendőrség feltehetőleg összehangolta a két akciót.

Fotó: Antoine Antoniol/Getty Images

Fotó: Antoine Antoniol/Getty Images

Az AFP hírügynökség szerint a Charlie Hebdo szerkesztőségében gyilkoló, szerda óta menekülő két támadó meghalt a nyomdánál indított akcióban Dammartin-en-Goële-ben, túszuk kiszabadult. A Le Monde rendőrségi forrásai szerint a kóserbolti túszejtő is meghalt, több túszt is kiszabadítottak. Egy kommandós megsérült a Kouchi testvérek elleni akcióban, de nincs életveszélyben. Az AFP szerint a fivérek tüzet nyitottak a rendőrökre, ezután ölték meg őket - számolt be az Index.

Váratlan fordulat: A Kouachi fivérek nem tudtak arról, hogy valaki elrejtőzött a gyárban, ahová behatoltak. Vagyis igazából nem is volt túszuk. Egy 27 éves grafikus, Lilian bújt az első emeleten, és lap szerint SMS-t is küldött az apjának, amelyben azt írta: "elbújtam az első emeleten. Azt hiszem, mindenkit megöltek. Mondjátok meg a rendőröknek, hogy lépjenek közbe" - derítette ki a Le Figaro. Őt sértetlenül szabadították ki. Az AFP azt írta, hogy öten haltak meg a kóserboltban, köztük Amédy Coulibaly. 

Még egy túszdráma 

Dél-Franciaországban, Montpellier-ben egy ékszerüzletben ejtettek túszul egy vagy két embert. Nem tudni biztosam, hogy van-e a kapcsolat a pénteki két túszejtéssel, és a Charlie Hebdo megtámadásával. A hírek szerint egy rablás fordult át túszdrámává. A rendőrök a helyszínen vannak - számolt be az Index.

Mártírként akarnak meghalni 
Yves Albarello: "Tudjuk, hogy bent vannak. Azt is tudjuk, hogy egy túszt ejtettek. A tárgyalások folynak velük. Azt mondták, mártírként akarnak meghalni. Ezt mondták a telefonban".
A francia politikus a település polgármesterével együtt tagja a rendőrség és a csendőrség válságstábjának, amely a hermetikusan körülzárt helyszínen tartózkodik.

Fotó: Christopher Furlong/Getty Images

Fotó: Christopher Furlong/Getty Images

Megint lecsapott a montrouge-i lövöldöző
Hatósági közlés szerint egy férfi legalább öt tússzal elbarikádozta magát egy kóser élelmiszerboltban Vincennes városrész határában.
Rendőrségi források korábban a francia hírügynökséggel azt közölték, hogy legalább ketten, de lehet, hogy többen meghaltak a lövöldözésben. Ezt cáfolta a párizsi prefektúra.
A férfinál - aki a csütörtöki tűzharcban egy rendőrnő megölt, egy utcaseprőt pedig életveszélyesen megsebesített - a France2 francia közszolgálati televízióban megszólaltatott szemtanúk szerint "háborús fegyverzet" van.
A környéket teljesen lezárták, a levegőben helikopterek köröznek, a rendőrség elitalakulatai folyamatosan érkeznek a helyszínre.  A hatóságok tájékoztatása szerint a környékbeli oktatási intézmények tanulói nem hagyhatják el az épületeket.
A belügyminisztérium közben a montrouge-i lövöldözéssel kapcsolatban közzétette egy férfi, a 32 éves, fekete bőrű Amedy Coulibaly és egy nő, a 26 éves Hayat Boumeddiene fotóját, akiket nagy erőkkel keresnek. 
Coulibalyt 2010-ben elítélték egy másik feltételezett dzsihadista, Smain Ait Ali Belkacem szökési tervében való részvételért. Az ügyben Chérif Kouachi ellen is eljárás folyt, de ellene a vádakat végül ejtették. Smain Ait Alit Belkacemet 2002 novemberében életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték a párizsi Orsay Múzeum megállójában 1998 októberében végrehajtott terrortámadás miatt.

 

A hajsza és lövöldözés

A gyanúsítottakat csütörtök délután és éjszaka hiába keresték a Párizstól északkeletre lévő falvakban és az erdőben, míg péntek reggel feltűntek Montagny-Sainte-Félicité faluban. A település polgármestere a Le Parisiennek megerősítette, hogy itt elkötöttek egy autót, egy szürke Peugeot-t, méghozzá egy iskolájába érkező tanárnőt fenyegettek meg fegyverrel.

Az Index információi szerint korábban elterjedt, hogy a kocsi ellopása után tűzharc keletkezett a fivérek és hatóságok között, és ennek 2 halálos áldozata és többtucatnyi sérültje van. A francia ügyészség hivatalosan cáfolta, hogy meghalt bárki is, a tűzharcról nem közöltek semmilyen információt.

Fotó: Christopher Furlong/Getty Images

Fotó: Christopher Furlong/Getty Images

Az összetűzés miatt a francia hatóságok lezárták a párizsi Roissy-Charles de Gaulle-repülőtér egy részét. A létesítmény alig tíz kilométerre található Dammartin-en-Goele-tól, ahol a Charlie Hebdo francia szatirikus hetilap ellen elkövetett véres merénylet gyanúsítottjai egy túszt ejtettek. A repülőtér négy felszállópályájából kettőt zártak le - közölte a polgári légi irányítás.

"Óvatosságból jelenleg nem érkeztetjük a járatokat a két északi pályára, de az érkeztetést a déli pályákon megtartottuk. A felszállások viszont a Dammartinhez közeli két északi pályán is folytatódnak" - közölte a párizsi repülőterek igazgatóságának (ADP) szóvivője. 

Az Air France francia légitársaság azt közölte, hogy a csendőrség alacsonyan köröző helikopterei miatt két járatának is át kellett startolnia. "Több átstartolásra is számítani kell" - hangsúlyozta a szóvivő. Ez okozhat késéseket az érkező járatok esetében. 

Hollande:  a megbélyegzések elutasítása cél
A francia államfő a muzulmánok megbélyegzésének elutasítására kért pénteken mindenkit, miután a Charlie Hebdo című szatirikus hetilap szerkesztőségében történt, 12 áldozatot követelő vérengzést követően több erőszakos cselekményt követtek el Franciaországban muzulmánok ellen és imahelyeket szentségtelenítettek meg.
"A lakosság megnyugtatása, annak hangsúlyozása, hogy jogállamban élünk, az együttélés szándékával, a megbélyegzések, a legelkeserítőbb csúsztatások elutasítása" a célunk - mondta az államfő a prefektusokkal a francia belügyminisztériumban tartott egyeztetésen.
Manuel Valls miniszterelnök korábban ugyanitt azt mondta, hogy Franciaország a terrorizmus ellen, nem pedig egy vallás ellen folytat háborút.
Fotó: Christopher Furlong/Getty Images

Fotó: Christopher Furlong/Getty Images

Döbbenet és gyász szerte Európában

Csütörtökön délben megállt az élet Franciaországban, a szerdán meggyilkolt 12 ártatlan áldozatra emléke előtt tisztelgett az ország. A francia középületeken három napra félárbocra engedték a nemzeti zászlót, a legtöbb városban tízezrek, a fővárosban százezren vonultak utcára. A támadás célpontja, a korábban Mohamed karikatúrákat is megjelentető szatirikus hetilap, a Charlie Hebdo jelezte - a mészárlás ellenére a jövő héten meg fog jelenni. A terror nem győzött, a döbbenet Európában rég nem tapasztalt egységet szült.

De amint az várható volt, a szélsőségeknek is táptalajt adtak a történtek, szakértők az iszlám ellenes hangulat fokozódásától tartanak. Marine Le Pen, a francia szélsőjobboldali Nemzeti Front elnöke egyenesen a halálbüntetést visszaállítását követelte Franciaországban.

„Családi sejtről” van szó

Két testvér az elsőszámú gyanúsítottja a drámai szerdai párizsi terrorista merényletnek, amely valósággal megtizedelte a Charlie Hebdo szatirikus hetilap szerkesztőségét. „Családi sejtről” van szó, írta a Le Monde, Said és Chérif Kouachiról. Az idősebb 34 éves, az öccse 32. A harmadik keresett bűnöző 18 éves, föladta magát a rendőrségen, önként jelentkezett Charleville-Mézieres örsén, amikor tudomására jutott, hogy keresik. Ő is a família tagja, felesége az ifjabb Kouachi huga. Őrizetbe vették, de egyelőre vádat még nem emeltek ellene. A 32 éves Chérif Kouachit 2005-ben már bebörtönözték, amiért részt vett egy Irakba dzsihadistákat küldő csoport tevékenységében. 

A támadásban hárman vettek részt, a Kouachi fivérek Kalasnyikovval gyilkoltak. A harmadik fiatalember valószínűleg vadászpuskát hordott, föltehetően neki kevesebb volt az áldozata. Köröznek egy negyediket is, a lopott autó sofőrjét, aki a szerkesztőség épülete előtt járatta motorját, hogy amire úgy öt perc múltán a tettesek rohanva a kocsihoz érnek, menekülésükben tovább vigye őket. A testvérpár nevére úgy bukkantak rá, hogy a később magára hagyott autóban megtalálták igazolványaikat.