Ingatlan;korrupció;Belváros;önkormányzat;Rogán Antal;Juhász Péter;

2015-01-15 06:00:00

Forrósodik a talaj a Belvárosban

Egyre forróbbá kezd válni a talaj a Belvárosban: ami a kerület szerint decemberben még „nyilvánvaló rágalom” volt, mára „nemtelen támadássá” szelídült. Bár nyomozás hivatalosan még mindig nem indult, a kerületi jegyző meglepően jól értesült abban, hogy ez vélhetően megtörténik, és már a helyi fideszesek is támogatják, hogy az önkormányzat függessze fel az ingatlaneladásokat a vizsgálat lezárultáig. Miközben tegnap tüntettek is a belvárosi korrupció ellen, kiderült, hogy a Belváros egyelőre csak üzlethelyiségeket nem ad el pályáztatás nélkül, lakásokat továbbra is.

Feljelentés-kiegészítést rendelt el az V. kerületi ingatlaneladások ügyében a Fővárosi Főügyészség - tájékoztatta lapunkat a vádhatóság. A főügyészség a Budapesti Rendőr-főkapitányság Korrupciós és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztályát bízta meg ennek teljesítésével; ennél többet azonban nem árultak el. A további szükséges iratok beszerzése, a gyanúban leírtak pontosítására összesen 15 nap áll a rendőrség rendelkezésére. A feljelentést még december 29-én megtevő V. kerületi ellenzéki képviselő, Juhász Péter lapunknak akkor azt mondta, a tucatnyi eladást firtató anyagban szándékosan nem említ konkrét személyeket, és nem csatolt hozzá konkrét szerződéseket sem, mert érdemi munkát vár a hatóságtól, és azt, hogy emiatt a kormánypárt se juthasson előnyhöz.

Hivatalos, illetve érdemi nyomozás tehát még nem indult a belvárosi ingatlanvagyon - Juhász szerint - szisztematikus kijátszása miatt, de kedden az V. kerület pénzügyi bizottságának késő estig tartó ülésén már a jegyző, Sélley Zoltán is jelezte a fideszes többségnek, illetve Steiner Pál szocialista bizottsági elnöknek: "valószínűleg nyomozás indul" a vitatott értékesítések miatt. Steiner ezért azt javasolta, hogy a nyomozás végéig, illetve egy új elidegenítési rendelet megalkotásáig függesszék fel az ingatlanok értékesítését, és ezt a bizottság fideszes tagjai támogatták is, sőt, erről határozat is született. Lényegében azért, mert az ülésen - mint Steiner közölte - "olyan körülmények", illetve "személyi összefüggések" kerültek szóba, amelyeket az önkormányzaton belül már nem lehet tisztázni, csak nyomozással. Az ülésen összesen nyolc ingatlan ügyét tárgyalták, amelyekről a polgármesteri hivatal ugyan részletes előterjesztést készített, ami azonban a sajtóban megjelent, lehetséges személyi érintettségekre nem tért ki.

Milliárdos kár is érhette a belvárosiakat a vitatott ingatlanügyletekkel – nem csoda, hogy ezren tüntettek FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Milliárdos kár is érhette a belvárosiakat a vitatott ingatlanügyletekkel – nem csoda, hogy ezren tüntettek FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

A meglepően jól értesült jegyző a feljelentésben taglalt időszakban egyébként a belvárosi vagyonkezelő igazgatója volt, miközben Rogán Antal a polgármester, a jelenlegi kerületvezető Szentgyörgyvölgyi Péter pedig a Belváros-Lipótváros Városüzemeltető Kft. ügyvezető igazgatója. Juhász bűnszervezetben elkövetett, jelentős vagyoni hátrányt okozó csalás gyanúja miatt tett feljelentése szerint nem is a szerinte jogtalanul adott 30 százalékos kedvezmények - amelyek a bérlők vásárlását könnyítették - a legkirívóbbak, hanem az, hogy önkormányzat évek óta nem készített ingatlangazdálkodási tervet. Ez szerinte azért árulkodó, mert ebből lett volna kiolvasható, hogy adott évben hány ingatlan eladását tervezi, és abból mekkora hasznot remél az önkormányzat; vagyis az eladások ezáltal lehetnének ellenőrizhetők. Az V. kerület önkormányzat azonban pályáztatás nélkül, gyakran maga jelöli ki azokat a vevőket, akik egy-két hónapos bérlés után 30 százalékos árkedvezménnyel vehetik meg a lakásokat és üzlethelyiségeket, méghozzá olyan értékbecslések alapján, amelyek rendszerint eleve az önkormányzat által megszabott övezeti átlagárral dolgoznak. Mindezt úgy, hogy éveken át az ellenzéki képviselők sem "mozdultak", ezért tett végül Juhász maga feljelentést.

Sélley egyébként - Juhász beszámolója szerint - a bizottsági ülésen arról beszélt, hogy ha egy ingatlanra a bérlője 2009 előtt vételi szándékát jelezte az önkormányzat felé, és megkapta a kedvezményes ajánlatot, az onnantól minden jelentkezőnek jár, így a kedvezményt lényegében az ingatlanok, és nem a bérlők kapták. És így szerinte lényegtelen is, hogy a jelentkezők jogosultak-e a kedvezményre.

Bár a jelek szerint már a helyi önkormányzat is támogatja az ügyek felderítését, kiderült, egyelőre mégsem eszik olyan forrón a kását: a Népszabadsággal a Belváros ugyanis azt közölte, csak üzlethelyiségeket nem adnak el pályáztatás nélkül a vizsgálat lezárultáig, „a lakáseladások nem állnak le”, és „a sajtóban megjelent híresztelésekkel ellentétben” az ingatlaneladások ügyében „nem zajlik átfogó nyomozás”. Vagyis egyelőre az sem biztos, hogy változik az elidegenítési rendelet, hiszen arra nem lesz szükség, ha a hatóság végül mindent rendben talál, vagy azt deríti ki, hogy a feljelentésben foglaltak nem bűncselekmények. „A pénzügyi bizottság ülésén a jelenlévő (a döntésekben korábban résztvevő) szakértők megállapították, hogy az ingatlanértékesítések minden esetben jogszerűek voltak és azok forgalmi értékét is reálisnak fogadta el a fideszes többségű bizottság” - állította az önkormányzat.

A képre kattintva nagyobb méretben is megtekintheti a térképet!

Ezzel összhangban tegnap Rogán Antal is azt sietett leszögezni, hogy polgármestersége alatt „szabályosak” voltak az önkormányzat „vagyonpolitikai döntései”, és minden egyéb hírt „hisztériakeltésnek”, „hazugságkampánynak” nevezett. A volt polgármester - a Fidesz frakcióvezetője - inkább Sélley 2013-ban menesztett, a napokban hivatali visszaélés miatt gyanúsítottként is kihallgatott elődjének szerepét pedzegette azzal, hogy Rónaszéki Lászlótól „,bizalomvesztés miatt” kellett megválnia, de szerinte a hivatali visszaélés arra utal, hogy a jegyzői hivatallal, nem pedig az önkormányzattal összefüggő kérdésről van szó.

Az ügyészség hivatalosan azt sem közölte, hogy Rónaszéki gyanúsított, és azt sem, pontosan milyen ügyben találták érintettnek őt és egy felbujtással gyanúsított vállalkozót. A Népszabadság kedden írt arról, hogy a jegyző annak a nyomozásnak a során került a hatóságok látókörébe, amelyet 2011 óta folytatnak Vizoviczki László és Portik Tamás ellen. A három polgármesterrel is együtt dolgozott Rónaszékit még Karsai Károly polgármestersége idején, 1998 végén választotta jegyzővé a fideszes többségű képviselő-testület, és a posztján a 2006-ban polgármesterré választott Rogán is megtartotta, Orbán Viktortól pedig címzetes főjegyzői kitüntetést is kapott.

Érdemes ugyanakkor felidézni azt is, hogy Rogán tavaly decemberben, az ingatlanügyek kirobbanásakor még azt mondta, kész bíróság előtt is megvédeni egykori önkormányzatát a "nyilvánvaló rágalmakkal" szemben, tegnap már nem mondott ilyet. Ráadásul a Belváros tulajdonosi és elidegenítési bizottságának fideszes elnöke, Pásztor Lajos - aki a ’90-es évek óta irányítja a kerületben a bizottság tevékenységét - az Indexnek tegnap már szelídebben úgy nyilatkozott, „még sosem érte ennyi nemtelen támadás az önkormányzatot”, mint mostanában.

Árpi nem ment ki
"Árpi, gyere ki!" - skandálták a tüntetők a Szerb utca 9. előtt, ahol a fideszes polgármesternek is van egy kedvezménnyel vett lakása, és ahol Habony Árpád miniszterelnöki tanácsadó is gyakran megfordult. Ekkor a tömeg végét "a Váci utcában sem" látták a résztvevők. A Juhász Péter szervezte antikorrupciós sétán a Szerb utcai épület egy emléktáblát is kapott. A Együtt helyi képviselője a demonstráción arról beszélt, kezdeményezi egy-egy tervezett eladásnál, hogy többen összedobjanak egy bizonyos összeget, majd megveszik azt a rászorulóknak, akiket a kerületi vagyon valóban megilletne. "Rogán Antal börtönbe fog kerülni és pont!" - jelentette ki. Juhász a ma reggel 9-kor kezdődő belvárosi képviselő-testületi ülésre várja azokat a kerületi lakosokat, akik tiltakozni kívánnak a Rogán-éra ingatlanügyletei ellen.