közmédia;Simicska Lajos;

2015-02-10 06:00:00

A közmédia lesz Orbán új birodalma

Először szólalt meg Orbán Viktor Simicska Lajos csütörtöki totális háborút jelző nyilatkozata után. A kormányfő azonban annyit mondott, nem vesz részt ilyen vitákban. Pedig lenne miről beszélnie, hiszen a reklámadó leszállítása és szétterítés csak az utolsó csepp lehetett abban a háborúban, amely közte és a vállalkozó között lassan egy éve. Hogy ki nyeri a harcot, nem tudni, Orbán mindenesetre a közmédiát erősíti; új, közszolgálatinak aligha nevezhető csatornák indulnak és Simicska-birodalom távozó emberei is itt találhatnak helyet maguknak.

"Egy hívőt meggyőzni, hogy nincs isten"

Orbán Viktor már tavaly nyár óta készülhetett az „ellen-médiabirodalom” kiépítésére, azaz a Simicska Lajos „utáni” időkre. Az akkor már április óta mérgesedő viszony egyik első jele volt az állami hirdetések leállítása a Simicska érdekeltségébe tartozó Magyar Nemzetnél és a Heti Válasznál, ősszel pedig már a közmédia terjeszkedéséről kezdtek szivárogni a hírek. Először saját nemzeti sporttévéről, majd – vélhetően Habony Árpád javaslatára – egy „fiatalos” bulváradó beindításáról, amelyek lehetőségét az MTVA lapunknak következetesen hárította, néhány héttel később mégis bejelentették a változásokat. Azzal, hogy a további fejleményekről immár csak saját felületeiken közölnek bármit is.

Akkorra már komoly átszervezés – és újabb jelentős leépítés - is indult az állami médiában, ugyanis fideszes javaslatra a Duna Tv-be olvasztották az MTI-t, a Magyar Rádiót, valamint az MTV-t működtető cégeket. Fontosabb volt azonban, hogy a december végén megszavazott törvényjavaslat rendelkezett arról is, hogy a köztévék számára két további programhelyet kell biztosítaniuk a szolgáltatóknak, az új helyeket pedig, az országos kereskedelmi adók, az RTL Klub és a TV2 kárára, előre kell sorolni a csatornakiosztásban. Aligha lehetett kétséges, hogy az új helyek egyikét a júliustól startoló M4 Sportnak kell fenntartani, ám a másik adó célja rejtély volt, hiszen a március 15-től induló bulvártévé, a Petőfi Tv az M2-n lesz látható az esti műsorsávban. December végén azonban félreérthetetlen üzenetet kapott Simicska a „nemzeti hírtévé” indításával, akkor derült ki ugyan is, hogy az állami médiával a kormánypárt konkurenciát kíván építeni a Hír Tv-nek. Most már hivatalos: március 15-én az M1 jól bejáratott helyén kezd az egész napos állami hírfolyam, az M1-en megszokott műsorokat pedig a Duna Tv-re pakolják át.

Mindent uraló közmédia
- M1 - március 15-től a régi adó helyén indul egész napos hírfolyammal az ellen-HírTv
- M2/Petőfi Tv - március 15-től az M2 esti műsorsávjában indul a "nemzeti bulvártévé"
- M3 - 2013. decembere óta régi MTV-s műsorokat sugároz
- M4 Sport - júliustól indul a "kiemelt magyar sportágak" közvetítésére
- M5 - Budapest agglomerációjában körzeti adást sugároznának; bizonytalan, mikor indul
- M6 - bizonytalan profillal, december 21-én induló "tematikus csatorna"
- Duna Tv - ide kerülnek az M1-en megszokott műsorok
- Duna World - ez az adó megmarad a "határon túli magyaroknak"

Egész pályás letámadásról mégis csak azóta lehet beszélni, hogy néhány hete kiderült: év végére már nyolc saját csatornája is lehet az MTVA-nak, ugyanis terveznek egy Budapest agglomerációjában sugárzó, M5 néven futó adót, december 21-én pedig elrajtol egy tematikus tévé, az M6, amelyet szintén kötelező lesz az alapcsomagban továbbítani, ugyanakkor arról semmit sem tudni, pontosan milyen tematikával jelentkezik.

"Ha el tudnánk tekinteni a hazai környezettől, azt is mondhatnánk, végre lesz önálló arculata az egyes köztévé-csatornáknak, ha viszont nem tekintünk el a hazai valóságtól, csak egy újabb propaganda-eszközt látunk és az Orbán-Simicska háború újabb állomását" – fogalmazott az állami hírtévé kapcsán lapunknak korábban Polyák Gábor. A Mérték Médiaelemző Műhely jogásza úgy vélte, a közmédia terjeszkedése nem csak, hogy semmilyen nyilvános koncepcióval nincs alátámasztva és komolyan sérthet piaci érdekeket, de láthatóan a fő célja cél is az, hogy "a kormány ne legyen kiszolgáltatva a Simicska-féle médiabirodalomnak".

Ennek pedig az alacsony elérés ellenére is a Hír Tv lehet a legnagyobb vesztese; míg a Hír Tv közönségaránya a 2 százalékot is alig éri el, a közmédia jelenlegi csatornái a 10 százalékot sem, nézettségük többnyire 6 százalék körül mozog. „Kérdés, hogy egy állami hírcsatorna el tud-e érni annál szélesebb közönséget, mint amit a mai hírcsatornák elérnek. Én ezt nem tartom valószínűnek, a hírcsatorna egy sajátos nézői réteget szolgál ki. Az is kérdés, hogy a közönség melyik részére céloz az új csatorna, a "jobboldaliakra", a jelenlegi Hír Tv-nézőkre, vagy ennél szélesebbre, amihez igencsak át kell lépnie a közmédiának a saját árnyékán” – vélte a szakértő. Pedig a közönség minden szegmensének elérése önmagában még érthető közszolgálati cél.

Majtényi: rossz és még rosszabb
„Ott tartunk, hogy az országban már nem arról beszélnek, mit jelent a közszolgálati rádió, televízió, hanem arról, a közmédia el tudja-e majd érni a Hír Tv, vagy a Magyar Nemzet közönségét, ez pedig szomorú” – mondta lapunknak Majtényi László.
Az Eötvös Károly Intézet elnöke szerint még a hatályos törvény értelmében is nemhogy a kormánytól, az államtól sem függhet a közmédia, a Médiatanácsnak pedig biztosítani kellene a függetlenségét. Majtényi hihetetlennek tartja a találgatásokat arról, hogy le tudja-e majd fedni a közmédia azt a teret, amit a "Simicska-birodalom. Ám szerinte ez is mutatja, az alkotmányos jogállam visszaállítása a legsürgetőbb feladat, mert a jelenlegi politikai felállásban „csak a rossz és a még rosszabb” között lehet válogatni.
A közszolgálati média az egykori ORTT-elnök szerint erkölcsi tartást, függetlenséget, felkészültséget kell, hogy jelentsen, ám ezeknek a követelménynek az iskolából most kikerült fiatalok „nem tudjuk, hogy képesek-e megfelelni”. Majtényi szerint még kevésbé igaz ez a "lelkiismereti" okból a Magyar Nemzettől, a Hír Tv-től, a Lánchíd Rádiótól távozott emberekre. Mindennél nehezebb kérdés szerinte, hogyan lehetne egy esetleges alkotmányos fordulat után valódi közszolgálati televíziót, rádiót, hírügynökséget csinálni Magyarországon.

Vásárhelyi Mária szerint a közmédiában jelenleg nem teljesítményt, hanem pártpropagandát várnak a munkatársaktól: ezért vettek fel kezdő fiatalokat és folyik most ott "janicsárképzés". A médiaszociológus szerint a "Simicska-birodalomnak" vége, mert a jövőben nem számíthat közpénzre, amelyből eddig működött. A milliárdos üzletember Vásárhelyi szerint egyébként sem tudná a Hír Tv-t, vagy a Magyar Nemzetet Orbán Viktor ellen hangolni, mert a nézőinek, olvasóinak arra van szükségük, hogy a miniszterelnök iránti odaadásukban megerősítsék őket, másra nem kíváncsiak. „Az "áthangolás" annyira lenne sikeres, mint amikor egy hívő embert arról akarnak meggyőzni, hogy nincs isten” - fogalmazott Vásárhelyi.

Az állami televíziót kétségtelenül ma többen nézik, mint a Hír Tv-t, Simicska Lajos napilapjának pedig, ha a kormány akarja, Vásárhelyi szerint lehet alternatívája – hiszen, „ha Orbán úgy dönt”, bármire adnak a közpénzből. De valószínűbb, hogy az interneten keresnek újabb felületeket – nemrég az is napvilágot látott, hogy Habony ügyvédje lefoglalta a 888.hu nevű domaint, amelyet a vitriolos hangú 444.hu ellenfeleként, és összességében az online ellenzéki médiára adott válaszként kezelnek. A fiatalokat ugyanis az interneten keresztül lehet elérni, márpedig közülük nagyon sok szavazót veszített a Fidesz. Igaz, egy ilyen ellenportált jóval költségesebb és jóval nehezebb felépíteni, a a politikai propaganda ezt a célközönséget ugyanis nem érdekli. A médiaszociológus összességében Habony Árpád és Andy Vajna irányításával számít egy új kormánypárti médiabirodalom kiépülésére.

Vásárhelyi úgy gondolja: a kormány egy ideje készült arra, ami múlt pénteken történt. A "Simicska-birodalom" vezetői nem hirtelen jött ötletből távoztak, ők – jegyezte meg a szociológus - egyébként is Orbán "zsoldosai" voltak, akik az elmúlt években Simicska szolgálatába szegődtek.

Habony és Vajna jöhetnek
Vásárhelyi Mária szerint a közmédiában jelenleg nem teljesítményt, hanem pártpropagandát várnak a munkatársaktól: ezért vettek fel kezdő fiatalokat és folyik most ott "janicsárképzés".
A médiaszociológus szerint a "Simicska-birodalomnak" vége, mert a jövőben nem számíthat közpénzre, amelyből eddig működött. A milliárdos üzletember egyébként sem tudná a Hír Tv-t, vagy a Magyar Nemzetet Orbán ellen hangolni, mert a nézőinek, olvasóinak arra van szükségük, hogy a miniszterelnök iránti odaadásukban megerősítsék őket, másra nem kíváncsiak. „Az "áthangolás" annyira lenne sikeres, mint amikor egy hívő embert arról akarnak meggyőzni, hogy nincs isten” - fogalmazott Vásárhelyi.
Az állami televíziót kétségtelenül ma többen nézik, mint a Hír Tv-t, Simicska Lajos napilapjának pedig, ha a kormány akarja, Vásárhelyi szerint lehet alternatívája – hiszen, „ha Orbán úgy dönt”, bármire adnak közpénzt. De valószínűbb, hogy az interneten keresnek újabb felületeket – nemrég az is napvilágot látott, hogy Habony ügyvédje lefoglalta a 888.hu nevű domaint, amelyet a vitriolos hangú 444.hu ellenfeleként, és összességében az online ellenzéki médiára adott válaszként kezelnek. A fiatalokat ugyanis az interneten keresztül lehet elérni, márpedig közülük nagyon sok szavazót veszített a Fidesz. Igaz, egy ilyen ellen-portált jóval költségesebb és jóval nehezebb felépíteni, a politikai propaganda ezt a célközönséget nem érdekli.
A médiaszociológus összességében Habony Árpád és Andy Vajna irányításával számít egy új kormánypárti médiabirodalom kiépülésére. Vásárhelyi úgy gondolja: a kormány egy ideje készült arra, ami múlt pénteken történt. A "Simicska-birodalom" vezetői nem hirtelen jött ötletből távoztak, ők – jegyezte meg - egyébként is Orbán "zsoldosai" voltak, akik az elmúlt években Simicska szolgálatába szegődtek.

Barna L. Norbert, Fazekas Ágnes