RTL;Hír TV;közmédia;Simicska Lajos;

2015-02-12 06:00:00

Álom még Orbán új médiája

A kezdeti elszántság ellenére egyelőre nem látszik a tömeges elvándorlás a Simicska Lajoshoz köthető lapoktól: miközben a Magyar Nemzet, a Hír Tv és a Lánchíd Rádió volt húzóemberei a helyüket keresik, a vállalkozó újabb utódot talált. Ezért Orbán Viktor környezete, és különösen Habony Árpád, gőzerővel dolgozik egy új jobboldali médiabirodalom felépítésén, és éppen egy fiatalokat célzó portál beindításán – bár egyedül a közmédiára nem támaszkodhatnak, a választásig aligha marad idő mindent újra felépíteni.

Pénteki bejelentése ellenére mégsem távozott a Magyar Nemzettől Szerető Szabolcs – értesült lapunk. Bár öt társával együtt ő is közölte, hogy lelkiismereti okokból kívánja otthagyni a lapot, információnk szerint meggondolta magát, és továbbra is főszerkesztő-helyettes marad, mivel alacsonyabb beosztásban nem vállalta volna a folytatást. A Nemzet hétfői számát is Szerető szerkesztette.

Lapunk kedden számolt be arról, hogy a Simicska Lajos médiaérdekeltségeitől távozott hat vezető között már van olyan, aki szívesen visszatérne. Távozott még Csermely Péter, a Magyar Nemzet másik főszerkesztő-helyettese, Liszkay Gábor, a lap főszerkesztője és a Hír Tv elnöke, Gajdics Ottó, a Lánchíd Rádió főszerkesztője, Élő Gábor, az MNO főszerkesztője és Szikszai Péter, a Hír Tv vezérigazgató-helyettese, ám egyikük sincs könnyű helyzetben, hiszen a közmédián és Széles Gábor médiumain kívül igen nehezen tudnak elhelyezkedni. Meglepő volna, ha a Hír Tv prominensei a közmédiában találnának helyet: Szikszai egy hónapja éppen lapunk hasábjain nevezte „termelési riportoknak” az állami tévé anyagait, amelyek szerinte egyébként sem érdeklik a nézőket. A Hír Tv-től távozott még ugyan két műsorvezető, de nem tudni arról, hogy akár ott, akár a többi orgánumnál tömegesen felmondtak volna.

Míg tehát a jobboldali sajtó húzóemberei bizonytalanul a folytatást keresik, Simicska már távozásuk napján igyekezett pótolni őket – így D. Horváth Gáborral, aki a Nemzet új főszerkesztője lett, illetve önmagával, mint a Hír Tv elnöke –, és információink szerint tegnap a Hír Tv vezérigazgató-helyettesi posztjára is talált utódot, mégpedig Tarr Péter személyében. A Nemzet tegnapi számát is ő szerkesztette, aki a kilencvenes években kacifántos pályát írt le. Volt az MTV munkatársa, az RTL Klub 1997-es indulásakor a Híradó felelős szerkesztője, majd az első Orbán-kormány alatt először 1999-ben a Napi Magyarországnál, majd 2000 áprilisától a Magyar Nemzet főszerkesztő-helyetteseként dolgozott, ahonnan a frissen indult InfoRádióhoz igazolt. Forrásaink szerint Tarr érkezésével a Hír Tv-nél azzal számolnak, hogy a kormánnyal szemben kritikusabb anyagok készülnek majd.

Titkos RTL-paktum?
A Népszava értesülései szerint az RTL kelet-európai igazgatója, Andreas Rudas és a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Lázár János között létrejött egy titkos, írásban vélhetően nem rögzített paktum. Az RTL oldaláról a lehetetlenül magas és diszkriminatív reklámadó megszüntetése, míg a kormány részéről az RTL Klub kabinetet bíráló hangjának lecsendesítése szerepel, ám a megállapodás része az RTL magyarországi vezérigazgatója, Dirk Gerkens távozása lenne. Ez nehezen megvalósítható, mivel Gerkensnek még két évre érvényes szerződése van.
A pletykák arról is szólnak, hogy posztját magyar menedzsment venné át, és itt elsősorban a programigazgató, Kolosi Péter nevét említik. A titkos paktum része lenne az RTL Klub főadójának politikai megszelídítése; itt arról beszélnek, hogy ez hat hónapon belül következne be, mégpedig a nyári szünet után. Egyrészt ez hitelvesztés nélkül biztosan nem működne, másrészt ha így lenne, mentesíteni kellene az RTL Híradóját a közszolgálati kötelezettségének jelenlegi mennyiségétől, amihez már törvénymódosítás kell.

A „profilváltást” ugyanakkor az Index információi szerint a milliárdos vállalkozó már korábban is sürgette a Magyar Nemzetnél, és ha Liszkay nem puhít ilyen irányú szándékain, erősebben is támadta volna a Fideszt. Az Index szerint Simicska csütörtökön épp emiatt ült le Liszkayval és Csermellyel, hogy a fordulatot már másnap jelentsék be – az Index szerint akkor már úgy fogalmazott: „aki Orbán ellensége, az a barátom”. Liszkayék azzal érveltek, hogy súlyos veszteség érné a vállalkozó portfólióját egy ilyen lépéssel, és nem csak elveik feladását jelentené, de egy ilyen pálfordulást képtelenség lenne átnyomni a szintén elkötelezett médiamunkásokon is. A Népszavának a vállalkozó még aznap este „totális médiaháborúról” beszélt, majd másnap megjelent a közös felmondásról szóló nyilatkozat, amit Simicska egyértelműen árulásnak vett – hiszen Liszkay is évtizedes barátja volt.

Ebben a helyzetben mind nagyobb érdeke Orbán Viktornak is előrukkolni valamivel. A Heti Válasz írt róla elsőként, hogy a miniszterelnöki főtanácsadó, Habony Árpád gőzerővel dolgozik egy fiatalokat célzó portálon, amely azonban nem azonos az ügyvédje által korábban lefoglalt 888.hu-val, noha a lap szerint így is a 444, illetve az Index „legyőzését” szolgálná. Azon fiatalok visszahódítását, akik az elmúlt hónapokban hátat fordítottak a Fidesznek. A via.hu domain tulajdonosa Csúri Ákos jobboldali újságíró, aki a 444 szerint kifejezetten ingerülten reagált arra a kérdésre, mit tervez az oldallal.

A kabinet aligha támaszkodhat egyetlen online felületre a Simicska elleni harcban, illetve a totális médiauralom kiépítésében, miközben teljesen bizonytalan az is, milyen hatása lesz az új csatornákkal erősítgetett állami médiának. „Maradt a közszolgálati tévé, amely addig van, amíg a párt kormányon tud maradni. Utána jelen állapot szerint marad a teljes védtelenség, az 1998 előtti helyzet” – értékelte a Policy Agenda a Fidesz esélyeit. A kormánypárt, összegeztek az elemzők, öt évnyi kétharmados kormányzás után lényegében egyik napról a másikra elveszítette közvetlen médiaérdekeltségeit. Ami maradt: az Echo TV, Magyar Hírlap, Demokrata és a Napi Gazdaság, amelyeknek távolról sincs akkora befolyásuk, mint Simicska orgánumainak, és súlyos stratégiai hiba lenne, ha Orbán ezt a helyzetet nem orvosolná. Bár pénzt még biztosíthatnak, kétséges, hogy egy új birodalom kiépítésére kellő ideje marad a következő választásig.

A közmédiának nem téma
„Távoztak a vezetők” - február 6-án az esti Híradóban ezzel a címmel engedett bepillantást a Simicska-Orbán-háborúba a köztévé. Idézték, hogy aznap "lelkiismereti okokból" mondtak fel jobboldali médiumok vezetői, de azt a hírolvasó már nem részletezte, mi volt ennek a hátterében.
Németh Balázs elmondta, hogy Simicska Lajos lett a Hír Tv-t működtető társaság elnöke, de arról már nem beszélt, őt amúgy hová kellene elhelyeznie a nézőnek, mióta nem csak a Közgép elnökeként ismert. "Simicska Lajos a lemondások hírére több helyen is reagált napközben, arról beszélt, hogy folytatja a médiaháborút" - mondta, hozzátéve: "A nyilatkozatok nagy részét azonban nem idézzük, mert többnyire nyomdafestéket nem tűrő szavakat használt".
Az MTI is csak a távozásokról közölt hírt - a köztévén lényegében azt olvasták fel -, és azután, hogy február 9-én Orbán Viktor először reagált egykori harcostársa viharos nyilatkozataira, annyit írtak: Simicska számtalan médiumnak nyilatkozott, és "többször is hangot adott azon véleményének, hogy szerinte Orbán Viktor miniszterelnök állhat a történtek hátterében".