kongresszus;Gyurcsány Ferenc;előválasztás;Demokratikus Koalíció;

2015-02-23 06:05:00

Gyurcsány a húrok közé csapott

Már 2016-ban előre hozott választást tartana, s nem titkoltan kormányra akar kerülni a Demokratikus Koalíció (DK) újraválasztott elnöke. Gyurcsány Ferenc új logóval és meglepő, új jövőképpel állt színpadra pártja szombati tisztújító kongresszusán. Közölte: megvalósítaná a polgári Magyarországot, és bár Orbán Viktor is ezzel kampányolt 1998-ban, a DK elnöke ezt más tartalommal töltené meg.

Noha a volt kormányfő egyedül indult a DK elnöki tisztségéért, nemcsak őt, lényegében az eddigi elnökséget is újraválasztották további két évre. Ismét Molnár Csaba lett a párt ügyvezető alelnöke, további alelnökök a holtversenyben végzett Vadai Ágnes és Niedermüller Péter, valamint Nagy-Huszein Tibor és Varju László. A jelenlévők szavaztak az elnökség összetételéről is; a testületbe Ara-Kovács Attila, Kerék-Bárczy Szabolcs, Vágó István, Debreczeni József, Avarkeszi Dezső, Kakuk György, Gy. Németh Erzsébet, Borka-Szász Tamás, Élő Norbert és Varga Zoltán került be. Az Etikai Bizottság elnöke Czinege Imre lett.

A kongresszuson bemutatták a párt új logóját, amelyhez a napokban a DK egy Facebook-kampányt is indított. A The Clash Should I Stay or Should I go című számát "átdolgozó", sokak által nehezen értett, rockos videókkal harangozták be az az imázsváltást, a régi-új elnökség tagjainak közreműködésével. A színes, "bulis" új arculatra Gyurcsány - aki maga is gitározást imitálva és tátogva lépett színpadra - szerint azért van szükség, hogy az embereket kiragadják a búskomorságból. A volt kormányfő úgy fogalmazott, "nem búskomoran kell harcolni az Orbán-rezsim ellen", s aki nem szeret élni, az jobban sem szeretne élni.

Gyurcsány részletes, egyórás előadásban ismertette, hogy ismét kormányra szeretne kerülni, s azt is felvázolta, milyen országot álmodott meg. Megismételte az évértékelőjében már felvetetteket, 2016-ban előrehozott választást kellene tartani, de ezúttal nem ennek okairól beszélt aztán, hanem arról: nem elég tagadni a rendszert, meg kell mondani, mi történik annak bukása után. A jövő pártjának nevezte a DK-t, amely szerinte a polgári Magyarországot képviseli, amelynek álmát - több más mellett - a Fidesz ellopta. Szerinte a polgári Magyarország nem nemzeti, keresztény és jobboldali, végképp nem egyetlen személy mágikus tiszteletén, a hatalom megtartásának szándékán alapszik, hanem egyrészt sokféle, másrészt alapja a demokratikus jogállam és a teljesítmény megbecsülése, illetve a nyugatos világkép. "Mert aki Keletre néz, az nem polgári világot épít, hanem úr-szolga viszonyt és önkényt" - fogalmazott Gyurcsány, a Simicska-Orbán harcot is fölidézve pedig hozzátette: egy polgári országban a legjobb ajánlatot tevő győz a közbeszerzésen, Magyarországon viszont az számít, mennyire állsz közel a hatalomhoz.

A DK-elnöke arról is beszélt, meg kell találni a nyelvet ahhoz, hogy magyarok és romák a társadalmon belüli konfliktusokról beszéljenek, ellenkező esetben a következő választás előtt azzal kell majd szembenézni, hogy a Jobbik lesz esélyes az ország vezetésére. "Merjetek szembenézni vele, vagy az ördögé lesz Magyarország" - fogalmazott a az "együttélési vitára" utalva Gyurcsány, aki szerint a DK által megálmodott polgári Magyarországon "egy a haza, de kettő az ország", azaz mindenki elfogadja, hogy léteznek más kulturális gondolkodású emberek.

Gyurcsány megszégyenítőnek nevezte az elmúlt napok diplomáciai eseményeit, szerinte ugyanis Orbán még a saját pávatáncát is elrontotta: visszaszólt Angela Merkelnek, de nem ellenkezett Valgyimir Putyinnal, hajbókolt az orosz elnöknek, és nem állt ki Ukrajna mellett. A volt kormányfő saját Putyin-találkozóit is fölidézte, szerinte ugyanis 2006-ban és 2008-ban más volt a helyzet, az akkori Putyin nem azonos a mostanival, ahogy Orbán sem ugyanaz, mint 1992-ben volt, és az 1987-es Gyurcsány sem a mai. "Változunk; ki előnyére, ki hátrányára" - mondta. Bírálta az MSZP és az LMP vezetőit is, amiért részt vettek a miniszterelnök által kezdeményezett külpolitikai egyeztetésen, szerinte ugyanis ez a parolázás nem a rendszer bukását segíti elő, hanem annak fennmaradását. Gyurcsány végül egyértelművé tette: Orbánnal legfeljebb a rendszer lebontásáról szabad beszélni.