Ingatlan;vagyonnyilatkozat;Siófok;Simicskó István;

2015-02-26 06:08:00

Sorra veszik a siófoki lakásokat Simicskóék

Összesen öt lakása van egy néhány éve épült siófoki Aranyparti lakóparkban Simicskó Istvánnak és 70 év feletti szüleinek - derítette ki az Átlátszó. Azt azonban nem tudni, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) sportért felelős államtitkárának és szüleinek miből tellett a nyaralóként használt ingatlanokra. A KDNP alelnökének ingatlanjait ugyanis körüllengik a furcsaságok: évekig össze-vissza töltötte ki a vagyonnyilatkozatait, hol az ingatlanok méretei, hol a vásárlások ideje változott, és még az is előfordult, hogy - véletlenül - bevallott két olyan ingatlant is, ami valójában a szülei nevén volt. Tavaly az Index írásaira reagálva megígérte: a jövőben ügyelni fog a pontosságra.

Az Átlátszó szerint Simicskón kívül - akinek egy 36 négyzetméteres lakás van az Aranyparton - szülei, id. Simicskó István és felesége is vásárolt az ominózus lakóparkban: 2008-ban egy 58 négyzetméteres lakást, 2009-ben újabb kettő - ugyanakkora - apartmant, majd 2014-ben id. Simicskó egyedül ruházott be egy 77 négyzetméteres hajlékra is. A tényfeltáró portál számításai szerint a szülők négy lakásának összértéke 140 millió forintra rúg. A Balaton-parti lakások – és az állandó lakcímként megadott II. kerületi fővárosi lakásuk - mellett Simicskó szülei 2006 óta két további pilisszentiváni ingatlant is vásároltak, amelyek az Átlátszó szerint nem azonosak azzal a házzal, amelyet a mai sportállamtitkár 2010-es vagyonnyilatkozatában tévedésből még a saját nevére írt. Ráadásul Simicskó három évvel ezelőtt a Blikknek azt nyilatkozta: 2002 óta van nyaralója Siófokon. Ez viszont nem lehet az aranyparti lakás, mert a lakópark csak 2007-2008-ban épült meg.

Az Emmi sajtóosztály úgy reagált, Simicskó édesapja 57 éven át sikeres kereskedő volt, ebből telt a lakásokra. A cégadatbázisokból viszont kiderült: az idősebb Simicskó mindössze egy vállalkozásban volt tisztségviselő és tulajdonos, az is csak 2009-ig. A Simicskó Biztonságtechnikai Kft., később Dom-Zett Kft. legnagyobb adózott eredménye pedig 2,9 millió forint volt, amit még 2003-ban ért el.

Később a tárca újabb közleményt adott ki, melyben érdemben ugyan nem cáfolták az Átlátszó cikkét, ám jelezték: Simicskó jogi lépéseket tesz a portál ellen.

A jövőben nehezebben lehet majd Simicskóhoz hasonlóan "tévedni" a vagyonnyilatkozatokban, ugyanis nemrég tették közzé a Nemzeti Korrupcióellenes Program tervezetét, amely többek között a vagyonnyilatkozati eljárás módosításának tervét is tartalmazza. A Blikk szerint 2017 elejétől önálló bűncselekménynek számítana, ha valaki szándékosan kifelejt valamit a bevallásából.