brókerbotrány;Buda-Cash;Quaestor;

2015-03-11 06:00:00

Kormányközeli brókercsőd

Újabb, bankoktól független befektetési szolgáltató került súlyos bajba: hétfőn - lapzártánk után - csődeljárást kezdeményezett magával szemben a Quaestor Financial Hrurira Kft. Tegnap a jegybank részlegesen visszavonta az anyacég működési engedélyét is. Eközben megkezdődött a Buda-Cash érdekeltségébe tartozó kis bankok betéteseinek kártalanítása, 73 ezer ügyfél összességében 103 milliárd forintot kap vissza hamarosan.

DK: vizsgálják ki az „évszázad botrányát”!

A Demokratikus Koalíció azt követeli, hogy a parlament hozzon létre egy olyan bizottságot, amelyik pártatlanul képes kivizsgálni az "évszázad botrányát" - mondta a QUAESTOR és a Buda-Cash csődjéről tartott szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján a DK alelnöke. Varju László szavai szerint a bizottság az MNB felelős tisztségviselőitől kezdve mindazokat meghallgatná, akik érintettek a kialakult helyzetben.

A független képviselő szerint bűnözők politikusokkal, illetve pénzügyi cápákkal fogtak össze és jelentősen megcsapolták a magyar költségvetést, eltűntették a kisemberek félretett pénzét. A jelenleg előzetes letartóztatásban lévő Kiss Szilárdnak, Magyarország moszkvai nagykövetsége volt mezőgazdasági attaséjának Oroszországban közös cége van Mészáros Lőrinc felcsúti polgármesterrel, "aki Orbán Viktor bizalmasa" - folytatta. "Mészáros Lőrinc, Kiss Szilárd nemcsak itt, hanem a QUAESTORBAN is érdekeltté vált" - mondta, kérdésre válaszolva közölve: ismeretei szerint Mészáros Lőrinc korábban részt vett a cégcsoport vezetésében.

Tóbiás: teljes kártalanítást!

Az MSZP elnök-frakcióvezetője az ügyfelek teljes kártalanítását szorgalmazta az elmúlt napok bank- és brókerügyei kapcsán, azok okozóinak pedig szerinte teljes személyes vagyonukkal kellene felelniük a történtekért. Tóbiás József szerdai, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) székháza  előtt tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: ma a legfontosabb kérdés a betétesek kártalanítása, valamint a választói, illetve a pénzügyi rendszerbe vetetett bizalom helyreállítása.

Az ellenzéki politikus szerint a pénzügyi felügyeletet ellátó jegybank elnöke "három hete bujkál". Matolcsy Györgynek ki kellene állnia a nyilvánosság elé és biztosítania kellene a betéteseket a teljes kártalanításról, és le kell mondania posztjáról, mert ezzel tudja helyreállítani a pénzügyi rendszerbe vetett bizalmat - mondta.

PM: fideszes bankbotrányról van szó

A Párbeszéd Magyarországért (PM) szerint elég nehéz lenne azt mondani, hogy a Quaestor esetében nem egy fideszes bankbotrányról van szó. Ezt Szabó Zsolt, az ellenzéki párt gazdasági szakpolitikusa mondta kedden, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján. Kifejtette, hogy Matolcsy György jegybankelnök elszámolással tartozik, mivel a vezetésével átalakított új pénzügyi felügyeleti rendszer csődöt mondott. Az ellenzéki politikus kiemelte, a Quaestor és a Fidesz között nem csak ez, hanem a labdarúgás is kapcsolatot jelent, hiszen a társaság vezetője, Tarsoly Csaba a Győri ETO FC tulajdonosa, a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) elnökségi tagja és Orbán Viktor miniszterelnök "jó ismerőse". Szabó Zsolt szerint Tarsoly Csaba emellett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter oldalán is "gyakran pózolt" különböző rendezvényeken.

A PM szerint itt lenne az ideje, hogy az MNB befejezze a kastélyvásárlásokkal is járó "úri murit" és helyette a DBR-bankcsoport ügyfeleinek, valamint a Quaestor betéteseinek kártalanításával foglalkozna - fejtette ki az ellenzéki párt szakpolitikusa, aki azon reményének is hangot adott, hogy a kormányfő - korábbi nyilatkozatához hasonlóan - most is a "bilincs kattanását" akarja, amikor "fideszesek kerültek a reflektorfénybe".

Liberálisok: "a fagyi visszanyalt"

A Magyar Liberális Párt (MLP) szerint a Quaestor-ügy a Fidesz brókerbotránya, de emellett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és Matolcsy György jegybankelnök botránya is. Bodnár Zoltán, az ellenzéki párt gazdaságpolitikai főtanácsadója szerdán Budapesten sajtótájékoztatón kijelentette: az MNB mint pénzügyi felügyelet megbukott, a Fidesz pedig mint kormányzó erő, mint állami szabályozó bukott meg. Azt kérdezte, mikorra hívja össze Rogán Antal elnök a parlament gazdasági bizottságának rendkívüli ülését, hogy ott "elszámoltassa Matolcsy Györgyöt". Az MNB vezetőjének arról kellene beszámolnia szerinte, hogy a nemzeti bank, mint felügyelet milyen politikai, üzleti vagy egyéb megfontolásokból adott ki hatvanmilliárd forintos kötvénykibocsátási engedélyt egy tízmillió forintos jegyzett tőkéjű, a QUAESTOR érdekeltségébe tartozó vállalatnak.

Bodnár Zoltán szerint arról is számot kell adnia Matolcsy Györgynek, hogy "a nemzeti bank melyik ország területén folytat felügyeleti tevékenységet". Mint mondta, azzal a feltételezéssel élnek, hogy ez az ország nem Magyarország, mert akkor bizonyára feltűnt volna a jegybanknak az elmúlt években, hogy ez a vállalat az engedélyezett 60 milliárd forinton felül még 150 milliárd forint értékű kötvényt hozott forgalomba.  Bodnár Zoltán az elmúlt időszak kormánypárti és jegybanki kommunikációját úgy értékelte: "a fagyi visszanyalt".

Együtt: a botrány a Fidesz Kulcsár-ügye

Az Együtt - a Korszakváltók Pártja szerint a Quaestor-ügy Magyarország elmúlt 25 évének legnagyobb brókerbotránya és "benne van az Orbán-rezsim természete alfától omegáig". Ezt a párt alelnöke mondta szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján. Pápa Levente a K&H Bank brókercégének egykori üzletági vezetőjére utalva az esetet a Fidesz "Kulcsár-ügyének" nevezte.

Úgy fogalmazott: most a keményen dolgozó kisemberek megint rosszul, míg a "keményen lopó" politikusok és barátaik megint jól fognak járni. A "Fideszhez közeli oligarchák" a kisemberektől ellopnak 150 milliárd forintot, majd a botrány előtti estén "még van pofájuk" az államhoz fordulni segítségért amiatt, hogy az adófizetők mentsék meg őket, azért, mert törvényt szegve elloptak 150 milliárd forintot - mondta.

LMP: gondoskodjanak a kisbefektetők biztonságáról!

Az LMP azt sürgeti, hogy a jegybank gondoskodjon a Quaestor-ügyben érintett kisbefektetők biztonságáról. Heltai László, a párt gazdaságpolitikai szakszóvivője szerdai sajtótájékoztatóján megkerülhetetlennek nevezte az Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) felelősségét és azt kérte: luxusingatlanok vásárlása helyett a kisbefektetőket kártalanítsák.

Az ellenzéki politikus szerint a kockázatos ügyletek nem valósulhattak volna meg politikai támogatás nélkül. Kifejtette: a QUAESTOR tulajdonosa, Tarsoly Csaba közös üzletet vitt Kiss Szilárd agrárattaséval, az összefonódások pedig arra utalnak, hogy a kormány "félrenézett" ezen ügyek felett. Heltai László úgy vélte, hogy a magas hozamokat ígérő befektetési gyakorlatnak fel kellett volna tűnnie a felügyeletnek, ahogy azt is szóvá kellett volna tenni, hogy a QUAESTOR10 millió forintos alaptőkével 210 milliárd forint értékben bocsátott ki kötvényt.