brókerbotrány;Buda-Cash;Qaestor;

2015-03-14 06:21:00

Tudhattak a készülő brókercsődökről

Már három hete kezdődött a Buda-Cash-botrány, amit azóta újabb két pénzügyi szolgáltató csődje követte. 

Hiába a több százmilliárd forintra rúgó kár, amely egyaránt érint magán- és intézményi ügyfeleket, pénzügyi alapokat és alapítványokat, világos beszámoló a történtekről, a felügyelet szerepéről mind a mai napig nem hangzott el. Matolcsy György jegybankelnök hallgat, mostanáig nem tájékoztatta a közvéleményt arról, hogy érez-e felelősséget a páratlan mértékű botrányok miatt, és fontolgatja-e - több párt által is várt - lemondását.

A 2010. óta hatalmon lévő kormány előszeretettel mutogat vissza a hivatalba lépése előtti időszakra, azonban öt esztendős működéséért, a pénzügyi szolgáltatóknál történtekért komoly felelősség terheli - mondta lapunk érdeklődésére Katona Tamás. Az egyetemi tanár utalt arra, hogy pénzpiaci körökben már régóta közszájon forgott, hogy a Buda-Cash-nél, illetve a Quaestornál gondok vannak. Erről a pénzügyi felügyeletnek is értesülnie kellett, de a jelek szerint nem tettek semmit. A szakember arra is emlékeztetett, hogy a kormányzat gyakran hivatkozik arra, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének az MNB-be történő beolvasztását követően milyen jelentős mértékben megnőtt a hatékonyság, azonban a tények éppen ennek ellenkezőjét bizonyítják. Katona Tamás utalt rá, hogy az összevonás korántsem volt zökkenőmentes, már csak abban az értelemben sem, hogy a felügyeletet gyakorlatilag lefejezték, számos kiváló vezetőtől és más szakembertől megváltak.

Katona Tamás véleményét alátámasztja, hogy a felügyeletet azóta vezető Windisch László, MNB alelnök, korábban semmilyen banki, biztosítási vagy értékpapír-piaci területen nem dolgozott. Tevékenységét, adó- és vámügyi szakemberként folytatta, és úgy került a jegybankba, hogy a nemzetgazdasági tárca korábbi vezetője, Matolcsy György, mint számos más vezető beosztású kollégáját őt is magával vitte.

A felügyelet tényleges átalakítása, hosszú ideig tartott - mondta Katona Tamás, az ex-lex állapot időszakában alig folyt érdemi munka. Az azóta eltelt időszakot is azt jellemezte, hogy nehezen tudtak megbirkózni a rájuk bízott feladatokkal. (Ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy a mostani botrányoknak kellett kipattaniuk ahhoz, hogy az MNB felismerje: külső szakértőket is foglalkoztatniuk kell.) A takarékszövetkezetek egy részéből a Buda-Cash által létrehozott regionális bankcsoport létrejöttének körülményei is azt bizonyítják, hogy az új felállású felügyelet nem megfelelő szakmai döntést hozott - mondta Katona Tamás. Eztaz állítást alátámasztja az is, hogy olyan bankok létrejöttéhez asszisztáltak, amelyeknek nem feleltek meg a pénzintézetekkel szemben támasztott követelményeknek.

A közvélemény hiányolja a Buda-Cash vezetőkéhez hasonló felelősségre vonásokat a Questor ügyben. A Népszava megkereste Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodát, ahonnan azt a tájékoztatást kaptuk, hogy nyomozást indított csalás bűntett elkövetésének gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen, házkutatásokat tartottak, ám ennél több információt nem kívántak adni.

Információnk szerint pénteken öngyilkosságot kísérelt meg egy, a Buda-Cashnél történt bűncselekmény miatt fogva tartott gyanúsított a Gyorskocsi utcai büntetés-végrehajtási intézetben.