Paks2;

2015-03-14 06:24:00

Paks II. ingatag lábakon

Alaposan ráijesztett a magyar kormányra az Financial Times, amikor csütörtök este nyilvánosságra hozta, hogy Brüsszel a teljes paksi bővítési projektet blokkolja az EURATOM Ellátási Ügynökség (ESA) határozata alapján. Az energiaügyekért felelős biztos szóvivője is cáfolta a teljes tiltást. Infromáciiónk szerint az Paks2 tervezett fűtőanyag beszerzése sérti az az Euratom szerződés 53. cikkelyét.

Nagy volt a riadalom a Financial Times (FT) csütörtök esti cikke miatt a magyar kormány háza táján. A gazdasági szaklap arról írt, hogy az Európai Bizottság blokkolta a paksi beruházást. Megbízhatónak nevezett forrásaik szerint az Euratom nem támogatja, hogy Magyarország kizárólag Oroszországtól szerezzen be fűtőanyagot a paksi beruházáshoz és ezzel múlt héten az Európai Bizottság is egyetértett. Az értesülést Jávor Benedek, PM európai parlamenti képviselője is megerősítette, aki lapunknak elmondta, az általa is megszerzett információt a bizottság hivatalosan nem hozta nyilvánosságra, mivel folyamatban lévő ügyről van szó.

Az első hivatalos bejelentés tegnap történt, amikor is Anna-Kaisa Itkonen, a Bizottság energiaügyekért felelős szóvivője brüsszeli sajtótájékoztatóján bejelentette, szó sincs a teljes paksi bővítés leállításáról, „A Bizottság csak a fűtőanyag beszerzésére vonatkozó szerződéssel foglalkozott” - nyilatkozta. Itkonen ugyanakkor elismerte, hogy a biztosi testület március 2-án foglalkozott a kérdéssel, ám egyelőre csak „nagyon korlátozott mértékben” áll módjukban kommentálni az ügyet, mert a döntés alapjául szolgáló dokumentumok bizalmasak. A szóvivő ugyanakkor kilátásba helyezte, hogy a dokumentumokat egy „későbbi időpontban” nyilvánosságra hozzák, mivel a magyar kormány jelezte, hogy feloldható a titkosításuk - tudósított a Bruxinfo.

Jávor szerint valószínűleg az egyeztetési fázisában vannak a felek, ugyanis a bizottság megállapításait megküldi a kormánynak, amelyik 15 napon belül véleményezheti azt. Mivel a Bizottság március elején foglalkozott az üggyel, már jó egy hete ismert lehet az elmarasztalás ténye a kormány előtt. A kabinet mégis kommunikációs zavarba került, ennek bizonyítéka, hogy előbb Gíró-Szász András kommunikációért felelős államtitkár cáfolta az FT cikkét, még helyreigazítást is kért, amit a lap azonban visszautasított. Ezzel szemben Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter péntek reggel a közrádióban már elismerte az egyeztetés tényét a bizottság és a kormány és az oroszok között a Paks2 fűtőanyag szállításáról, hozzáfűzve, hogy heteken belül megszülethet a megoldásról a megállapodás. A brüsszeli döntést megerősítette Navracsics Tibor is, európai biztosi minőségében.

Pénteki kora reggeli sajtótájékoztatóján Kovács Zoltán kormányszóvivő is megerősítette, hogy a kormány folyamatosan egyeztet az EURATOM ügynökséggel, amely eredeti formájában nem hagyta jóvá az orosz atomenergia cég, a Rosatom leányvállalata és Magyarország között tavaly decemberben, a paksi fűtőelemek gyártására és szállítására aláírt megállapodást. Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy Brüsszel a teljes projektet blokkolná – közölte Kovács.

"Az EURATOM Ellátási Ügynöksége is áttekintette a nukleáris üzemanyag-ellátásra vonatkozó kivitelezési megállapodást, amellyel kapcsolatban bizonyos változtatásokat kért. A folyamatban lévő egyeztetések azonban semmilyen formában nem blokkolják a beruházást és nincsenek hatással a beruházási megállapodásra, mely 2015. január 1-jén hatályba lépett” – közölte a kormányszóvivő, aki szerint csak „hetek kérdése”, hogy megszülessen a megállapodás. Hozzátette még - utalva a 30 éves titkosításra - "tekintettel arra, hogy minden további részlet minősített adat, jelenleg nem áll módunkban további információkat közölni".

Azt, hogy a fűtőelemek gondot fognak okozni, nem először jósolták a szakértők. Az orosz VVER modellekhez jelenleg nem gyárt egyetlen más atomenergia cég sem fűtőelemeket. A Bizottság tavaly közzétett energiabiztonsági stratégiájában külön felhívta a figyelmet arra, hogy bár a fűtőelemek alapjául szolgáló urán beszerzésére több lehetséges forrás is nyitva áll, azt is fontos biztonságpolitikai tényező, hogy a gyártásra is legalább két cég közül lehessen választani. Ezen a feltételen akadt most fenn a magyar elképzelés - állapította meg a Bruxinfo.

Kérdéses, hogy milyen megoldásokról tárgyalhat a magyar kormány, mivel, ha szakít az orosz szállítókkal, az egész Paks2 szerződést újratárgyalhatják, ugyanis a fűtóanyag ellátás az egyik legjövedelmezőbb része a megállapodásnak. Korábban szó volt róla, hogy az amerikai Westinghouse szállíthatná a fűtőelemeket, azonban cég azt is cáfolta, hogy tárgyalásokat kezdeményezett volna vele a kormány.

A magyar kormány eddig semmilyen hatástanulmányt vagy számítást nem tett közzé a projekt gazdaságosságáról, így az sem, ismert, hogy mennyivel kerülne többe a paksi beruházás, ha másik fűtőelemgyártótól szerezné be az uránkapszulákat.

A Rosatom egyelőre csak annyit tett hozzá a felsejlő vitához, hogy egyetért a magyar kormány tegnap reggel közzétett álláspontjával.

Többen a finneket hozzák fel ellenpéldaként, ahol az oroszok építenek atomerőművet, teljes nyugalomban. Ezt Jávor Benedek azzal magyarázta, hogy finnek, a magyar kormánnyal ellentétben több éven át tárgyalták az unióval, az oroszokkal, hogy jó megállapodást köthessenek, és teljesen áttekinthetően folyik a beruházás. Paks2 miatt akkor sem lehet nyugodt a kormány ha sikerül a fűtőelem szállítás kérdését megnyugtatóan rendezni, mert további tisztázni valója is van a bizottsággal.

Az egyik a tiltott állami támogatás gyanúja, mert az orosz hitelt nem a paksi projekt részeként akarja elszámolni a kormány, hanem a valahol az államháztartás keretein belül. A másikat a Jávor Benedek nyújtotta be és a nemzetközi tender elmaradását kéri számon a magyar kormányon a Bizottság előtt. Ezekben a kérdésekben várhatóan egy-másfél éven belül várható döntés.