Financial Times;Szanyi Tibor;Paks II.;paksi bővítés;

2015-03-18 06:22:00

A Financial Timest perelné be a kormány a paksi hír miatt

Ha a Financial Times (FT) brit üzleti lap nem közöl helyreigazítást a paksi bővítésről szóló múlt heti, a magyar kormány szerint hamis és félrevezető cikke miatt, a kabinet jogi útra tereli az ügyet - közölte Kovács Zoltán kormányszóvivő kedden. Előzőleg a Hír24 - kormányközeli forrásokra hivatkozva - arról írt, értesülésük szerint a kormány beperli a Financial Timest a paksi bővítés blokkolásáról szóló cikkük miatt.

A Financial Times - meg nem nevezett forrásokra hivatkozva - múlt csütörtökön arról cikkezett, blokkolt az Európai Unió a paksi atomerőmű bővítéséről Oroszországgal kötött 12 milliárd eurós megállapodás végrehajtását. Giró-Szász András kormányzati kommunikációért felelős államtitkár még aznap este cáfolta a lap értesüléseit, hozzátéve, hogy az ügyben helyreigazításért folyamodtak a szerkesztőséghez. Az FT - a HVG információi szerint - azon melegében közölte, információi pontosak, informátorai megbízhatóak, ezért nem tervezi helyreigazítás közlését.

FOTÓ: Getty Images

FOTÓ: Getty Images

Anna-Kaisa Itkonen, az Európai Bizottság energiaügyekért felelős szóvivője múlt pénteken azt mondta, Brüsszel nem blokkolja a paksi atomerőmű bővítését, az építkezést, az Európai Bizottság csak a fűtőanyag beszerzésére vonatkozó szerződéssel foglalkozott.

A szocialista Szanyi Tibor viszont jelentős szerepet vállalna abban, hogy Magyarország megszabaduljon "a paksi rémálomtól". Az európai parlamenti (EP-) képviselő keddi budapesti sajtótájékoztatóján jelezte azt is, hogy az EP tagállami adókedvezményeket vizsgáló speciális bizottsága (Taxe) is vizsgálhatja majd az atomerőmű-beruházást.

Szanyi emlékeztetett arra, hogy az Európai Bizottság és az Euratom Ellátásai Ügynökség is fenntartásait fogalmazta meg a fűtőanyagok beszerzése miatt. További vizsgálati szempontok is vannak adózási, közbeszerzési témakörökben: van-e és miként van a bővítésen beruházási áfa, illetve kérdés, hogy megvalósulása után a beruházás milyen adókörnyezetbe kerül.

A politikus véleménye szerint az EP-ben kitapintható "egy masszív többség", amely nem akarja, hogy a paksi beruházás megvalósuljon, de sem a parlament, sem a bizottság nem kíván az európai jogszabályokkal ellentétes módon fellépni.

Eközben megkezdődött a Paks II. építéséhez szükséges környezetvédelmi engedélyeztetési eljárás; ennek fontos része a közmeghallgatás, amelyet két hónapon belül 41 településen tartanak – jelentette be Aszódi Attila, a paksi atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felelős kormánybiztos tegnap Kalocsán, az első közmeghallgatás helyszínén tartott sajtótájékoztatón.