Quaestor;

2015-03-25 06:00:00

Rendőrök a Quaestor-vezérnél - Szorul a hurok?

Járőrök keresték fel a Quaestor-csoport élén – gyanús körülmények között – Tarsoly Csabát váltó Orgován Bélát tegnap este - írja a Magyar Nemzet. A lap információi szerint várható, hogy Tarsolyt hamarosan kihallgatják. Továbbra sincs meggyőző magyarázat arra, milyen információ alapján vitték el a pénzüket a Quaestor-csoporttól külügyi intézmények röviddel a csőd bejelentése előtt. A Hír24 kormányzati forrásokra alapozva a brókercég vezetőinek közelgő őrizetbe vételéről ír. Elképzelhető, hogy a fiktív kötvényeket jegyzőket kártalanítja a Beva.

Rendőrök jártak tegnap este Orgován Bélánál, aki a napokban gyanús körülmények között lett Tarsoly Csaba után a Quaestor-csoport központi cégének vezérigazgatója. A 444.hu tápiósági riportjában egyébként azt állítja a nemrég kinevezett vezérről, hogy korábban közmunkás volt, Tápióság lakosai szerint börtönviselt, és jó esetben ha 8 általános iskolai végzettsége van. Úgy tűnik Orgován egyelőre elérhetetlen az újságírók számára. 

A középfokú végzettséggel sem rendelkező tápiósági férfihoz a nagykátai rendőrkapitányság két járőre érkezett, akik tíz percet töltöttek el a házban. A Magyar Nemzet helyszínen lévő munkatársának nem árulták el, pontosan miért érkeztek, vélhetően lakhelyellenőrzést tartottak. A lap munkatársa próbált beszélni Orgován Bélával, de az ő csengetésére sem jött ki senki a házból. Az udvaron egy Audi A6-os parkolt. Egy helybéli arról beszélt, hogy gyerekkora óta ismeri Orgovánt. "Béla életében nem dolgozott egy percet sem" – jegyezte meg a cikk szerint.

A tevékenységében felfüggesztett Quaestor fölött más viharfelhők is gyülekeznek. Tegnap a Hír24 kormányzati forrásokból úgy értesült, hogy 48 órán belül előzetes letartóztatásba kerül Tarsoly Csaba. Ugyanakkor az atv.hu megkeresésére Kovács Zoltán kormányszóvivő munkatársa közölte: a kormány semmilyen sajtóértesülést nem kommentál. A Hír24 azt is közölte: úgy tudják, valóban erőteljes politikai nyomás nehezedik a nyomozóhatóságra, hogy a Quaestor-ügy összes gyanúsítottján mielőbb kattanjon a bilincs.

A korábbi hírekkel ellentétben mégis kártalanítják a Quaestornál fiktív kötvénnyel rendelkező károsultakat - ezt kezdeményezi a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Befektető-védelmi Alapnál (Beva). Mint köztudott a Quaestor az engedélyezett kötvénymennyiség sokszorosát értékesítette. A jogi elemzés során az MNB arra jutott, hogy mivel befektetési szolgáltatási tevékenység keretében átvett ügyfélpénzekről van szó, ezért ez a Beva szempontjából biztosított tevékenységnek minősül - mondta a jegybank keddi tájékoztatóján Windisch László alelnök.

Rogán Antal fideszes frakcióvezető mintha már tudott volna arról, hogy a jogászok mire jutnak, egy tegnapi tévéinterjúban megígérte: a hatmillió forint alatti károkat megtérítik. Ennek kapcsán Veres János volt szocialista pénzügyminiszter lapunknak megjegyezte: a kormánypárti politikus úgy viselkedik, mint a Télapó, aki ajándékot osztogat, pedig csak azt teszi a Beva, ami a törvényes kötelezettsége. Matolcsy György jegybankelnök összegzése szerint a brókercégek ügyei nem jelentenek rendszerszintű kockázatot a magyar pénzügyi rendszerre nézve.

Továbbra is nyitott kérdés, hogy miért vezetett számlát a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM), valamint a Magyar Nemzeti Kereskedőház, MNKH Zrt. a Quaestornál és miként tudták néhány nappal az öncsőd bejelentése előtt kimenekíteni pénzüket. Az Együtt elvárja, hogy a legfőbb ügyész és az Állami Számvevőszék vizsgálja ki a KKM és a keresdőház számlaügyeit. Hajdu Nóra elnökségi tag elmondta, hogy a KKM a botrány kirobbanása előtt kevéssel "kimenekítette a számláit" a Quaestortól (az Eximbank 18 milliárd és a Magyar Nemzeti Kereskedőház, MNKH Zrt. 3.8 milliárd forintjáról van szó), ami azt mutatja, hogy olyan bennfentes információkkal rendelkeztek, amelyeket nem osztottak meg a társadalommal. Erre válaszolva a külügyi tárca a nap folyamán azt közölte, hogy a KKM-nek és háttérintézményeinek nem volt semmilyen törvénytelen információja a Quaestor pénzügyi helyzetéről.

A minisztérium a pénzügyi vállalkozásnál vezetett értékpapírszámláját a Buda-Cash "bedőlése" után szüntette meg, ehhez hasonlóan járt el a háttérintézményként működő MNKH Zrt. is, amely a tőkéjét vette ki a Quaestortól. Az üggyel kapcsolatban Veres János lapunknak utalt arra, hogy egy olyan állami intézmény, mint amilyen az MNKH Zrt., amely a központi költségvetésből gazdálkodik, az államháztartási törvény értelmében nem vezethetett volna számlát egy olyan pénzügyi szolgáltatónál, mint a Quaestor-csoport, csak pénzintézetnél. Veres János is felteszi a kérdést, hogy milyen információi lehettek a külügyi tárcának, hogy hirtelen elvitték a pénzüket a Quaestortól, a kamatról és hozamról is lemondva...?

Rejtélyes halál a csőd másnapján

Egy nappal a Quaestor öncsődje után elhunyt Szilágyi András, aki egy 2014. decemberi MTI-jelentés szerint a külügyi tárca beruházási főosztályvezetője volt - írja a Népszabadság.  A Bem téri folyosókon terjedő pletykák szerint önkezével vetett véget életének. Nem világos, hogy a történteknek van-e köze a Quaestorhoz. A befektetési főosztály, amely mellesleg nem szerepel a tárca saját honlapján lévő szervezeti táblázaton, nem a minisztériumi pénzeket kezelte, hanem külföldi befektetéseket volt hivatott Magyarországra csábítani. Szilágyit jelölték a quitói nagyköveti posztra, amely élete nagy álma volt – ezért sok kollégája nem is érti, miért lett öngyilkos két héttel a kiutazása előtt.

A KKM kommentál
Tisztelettel kérjük, hogy családi tragédiát semmilyen más üggyel ne mossanak össze. Szilágyi András szakmai munkássága elismeréseként, illetve annak kiteljesedéseként tekintett az előtte álló feladatokra. Személye köztiszteletnek és közmegbecsülésnek örvendett a KKM-ben, halálhíre lesújtotta a minisztérium vezetőségét, és minden kollégát. A család gyászában osztozunk.